HaberlerGündemDumlupınar Meydan Muhaberesi şehitleri için ilginç anma

Dumlupınar Meydan Muhaberesi şehitleri için ilginç anma

Dumlupınar Meydan Muharebesi esnasında şehit olan Mehmetçiklerin üzerini örten toprak, minyatür Şehit Sancaktar Mehmetçik Anıtı ile memleketlerine gönderilecek.Kütahya'nın tanıtımı ve Dumlupınar şehitlerinin hatırlanması için Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Merkez İlçe Başkanı Metin Belek'in hazırladığı projeye Kütahya Tanıtım Vakfı’nın (KUTAV) destek veriyor. Metin Belek, Dumlupınar'daki Şehit Sancaktar Mehmetçik Anıtı'nın Mustafa Kemal Atatürk’ün, 31 Ağustos 1922 günü, muharebe meydanını geze

Dumlupınar Meydan Muhaberesi şehitleri için ilginç anma
Dumlupınar Meydan Muharebesi esnasında şehit olan Mehmetçiklerin üzerini örten toprak, minyatür Şehit Sancaktar Mehmetçik Anıtı ile memleketlerine gönderilecek.
Kütahya'nın tanıtımı ve Dumlupınar şehitlerinin hatırlanması için Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Merkez İlçe Başkanı Metin Belek'in hazırladığı projeye Kütahya Tanıtım Vakfı’nın (KUTAV) destek veriyor. Metin Belek, Dumlupınar'daki Şehit Sancaktar Mehmetçik Anıtı'nın Mustafa Kemal Atatürk’ün, 31 Ağustos 1922 günü, muharebe meydanını gezerken, şehitler arasında düşman topçu mermisinin açtığı çukura gömülmüş bir sancaktar görmesinin ardından, toprağın üstünde katılaşmış kolu ile sancağı dimdik tutan şehit anısına, savaş sonrasında yapılacak Şehit Asker Anıtı için bunun sembol alınmasını emrettiğinin altını çizdi. Belek, şunları söyledi:“Atatürk, 30 Ağustos 1924 günü anıtın temel atma töreninde yaptığı konuşmada, bu anıtın taşıdığı anlam ve önemle ilgili olarak; ‘‘Hiç şüphe etmemelidir ki, yeni Türk devletinin, genç Türk Cumhuriyeti'nin temeli burada sağlamlaştırıldı, ebedi hayatı burada taçlandı. Bu sahada akan Türk kanları, bu semada uçuşan şehit ruhları, devlet ve cumhuriyetimizin ebedi muhafızlarıdır. Burada temelini attığımız ‘‘Şehit Asker Abidesi’’ işte o ruhları, o ruhlarla beraber gazi arkadaşlarını, fedakâr ve kahraman Türk milletini temsil edecektir. Bu abide Türk vatanına göz dikenlere, Türk’ün 30 Ağustos günündeki ateşini, süngüsünü, cesaretini, kudret ve iradesindeki şiddeti hatırlatacaktır.’’ tarihi sözünü söylemiştir. Bu anıtın temeli 30 Ağustos 1924 tarihinde Atatürk tarafından Zafertepe’de atılmış ve 1927 yılında törenle ziyarete açılmıştır. 1961 yılında 220 Sayılı Yasa ile anıtın, olayın geçtiği Berberçam Tepesi'ne taşınması kararlaştırılmış, 1964 yılında Zafertepe’de Zafer Anıtının yapılması ile yerinden kaldırılarak Afyonkarahisar Müzesine taşınmış, 1979 yılında şimdiki yerine yapılarak 30 Ağustos 1979 tarihinde ziyarete açılmıştır.”

ŞEHİT TOPRAKLARI MEMLEKETLERİNE GÖNDERİLECEK
Heykeltraş Mustafa Kemal Ulusoy tarafından hazırlanan minyatür Şehit Sancaktar Mehmetçik Anıtı ile ilgili Belek şu bilgileri verdi: “Dumlupınar’ın tanıtımı anlamında eksik olduğunu görüp, Kütahya Tanıtım Vakfı (KÜTAV) tarafından tavsiye edilen heykeltıraş Mustafa Kemal Ulusoy tarafından hazırlandı. Küçük bir minyatürünü yaptık. İki kademeden oluşan bir heykel haline geldi. Bu heykelin kapağı açıldığında içerisinde ay yıldızlı bir kumaş içerisine şehit toprakları konuldu. Bu anıtı Türkiye genelinde bulunan valilik, belediye ve yurt dışında bulunan büyükelçiliklere göndereceğiz. Heykel üzerine ise hangi ilden kaç şehit var ise tamamının isimleri yazılacak. Bu toprakların önemini anlatmak istiyoruz. İlk etapta burada bulunan şehitlerimizin sayısı kadar bulundukları illere göndermek istiyoruz.”

İLGİLİ HABERLER

​Mescid-i Aksa maketi Kurban Bayramı'na kadar birçok ilde sergilenecek​Mescid-i Aksa maketi Kurban Bayramı'na kadar birçok ilde sergilenecekPKK’nin katlettiği 30 köylü mezarları başında anıldıPKK’nin katlettiği 30 köylü mezarları başında anıldıTürkiye-İran-Afganistan Üçlü Toplantısı başladıTürkiye-İran-Afganistan Üçlü Toplantısı başladıKovancılar Merkez Camii'nin temeline ilk kazma vurulduKovancılar Merkez Camii'nin temeline ilk kazma vurulduYola çıkan kız çocuğunu araçların altında kalmaktan şehir içi şoförü kurtardıYola çıkan kız çocuğunu araçların altında kalmaktan şehir içi şoförü kurtardı
SIRADAKİ HABER