HaberlerGündemDuayen ne demek?

Duayen ne demek?

Duayen kelimesi, özellikle iş ve siyaset hayatında karşılaşılan bir kavramdır.

Duayen ne demek?

Duayen teriminin kökleri Fransızcaya dayanmaktadır. Bu bağlamda kelimenin hem resmi olarak kullanılan bir anlamı hem de halk arasında kullanılan bir anlamı bulunmaktadır.

Duayen sözcüğü halk arasında “bir işi en iyi yapan, bir işin ustası” olarak bilinen bir sözcüktür. Akademik anlamda dünya çapında yenilikler yapan ve tarihe damga vuran araştırmacılar, genellikle duayen olarak kabul edilmektedir.

Yani bu sözcük için, bir meslekte hem yaş hem de tecrübe bakımından önde olan kişisi açıklaması yapmak mümkündür.

Duayen teriminde iki unsur ön plana çıkmaktadır

-Bir meslekte, bir sanat dalında veya başka bir alanda, alanının uzmanı, işinin erbabı, en yeteneklisi, en tecrübelisi, eskilik bakımından en önde geleni.

-Siyasette yaşça, kıdemce ve eskilik bakımından önde gelen kimse. Diplomatik dilde, bir ülkede görevli diplomatik temsilcilerden, misyon şefi olarak o ülkede uzun süredir bulunan temsilciye de "duayen" denir.

İLGİLİ HABERLER

Meteoroloji'den Güneydoğu için kar yağışı uyarısıMeteoroloji'den Güneydoğu için kar yağışı uyarısıAlmanya Dışişleri Bakanı Maas'tan Türkiye ziyareti öncesi mesajAlmanya Dışişleri Bakanı Maas'tan Türkiye ziyareti öncesi mesajVan'da "Gıdanı Koru Sofrana Sahip Çık" kampanyasıVan'da "Gıdanı Koru Sofrana Sahip Çık" kampanyasıMalatya-Sivas ulaşımını rahatlatacak yol tamamlandıMalatya-Sivas ulaşımını rahatlatacak yol tamamlandıİstanbul'da barajlardaki su seviyesi yükseliyorİstanbul'da barajlardaki su seviyesi yükseliyor
SIRADAKİ HABER