HaberlerGündemDSİ: Türkiye'de toplulaştırma yapılmaya uygun 14,3 milyon hektar alan bulunmakta

DSİ: Türkiye'de toplulaştırma yapılmaya uygun 14,3 milyon hektar alan bulunmakta

DSİ tarafından yapılan arazi toplulaştırması ile yatırım ve kamulaştırma maliyetlerinde tasarruf sağlanmasının hedeflendiği belirtildi.

DSİ: Türkiye'de toplulaştırma yapılmaya uygun 14,3 milyon hektar alan bulunmakta

DSİ Genel Müdür Vekili Kaya Yıldız, DSİ olarak arazi toplulaştırılması için çalışmalarının devam ettiğini belirtti.

Yıldız, “Arazi toplulaştırması ile birlikte diğer altyapı hizmetlerinin de (sulama, tarla içi geliştirme işlemleri vb.) birlikte düşünülmesi gerekmektedir. Bu düşünceyle 2018 yılında yapılan yasal düzenleme sonucu ülkemiz genelinde arazi toplulaştırma çalışması yapma yetkisi DSİ Genel Müdürlüğümüze verilmiştir” dedi.

“Toplulaştırmada başarı yakalanacak”

DSİ tarafından yürütülen toplulaştırma çalışmaları hakkında da açıklama yapan Yıldız, şunları söyledi: “Ülkemizde toplulaştırma yapılmaya uygun 14,3 milyon hektar alan bulunmaktadır. 8,25 milyon hektar alanda toplulaştırma çalışmaları devam etmektedir. 2018 yılında 496 bin hektar, 2019 yılında 619 bin hektar alanda, 2020 yılında ise Ekim ayı sonu itibari ile 425 bin hektar alan da tescil çalışmaları tamamlanmış olup 2020 yılı sonu itibari ile de 541 bin hektar alanın tescil çalışmaları tamamlanmış olacaktır. Böylece ülkemiz genelinde 2020 sonu itibari ile 4,77 milyon hektar alanda arazi toplulaştırma çalışmalarının tescili tamamlanmış olacaktır. Kalan 3,48 milyon hektar alanda ise toplulaştırma çalışmaları devam etmektedir”

 “Sulama yatırım maliyetlerinden tasarruf sağlanacak”

Yıldız, "Sulama projeleri arazi toplulaştırmasına bağlı olarak uygulandığı takdirde parsel sınırlarına bağlı kalmadan en ekonomik şekilde, sulama, yol ve tahliye planlaması yapıldığından, yatırım maliyetlerinde tasarruf sağlanmaktadır. Diğer taraftan arazi toplulaştırma projeleri ile kamulaştırma maliyetleri yüzde 90 oranında azalmaktadır." dedi.

“Arazi toplulaştırması modern sulama metotlarının uygulanmasını kolaylaştırır”

Arazi toplulaştırılmasının avantajları ile ilgili olarak Yıldız, "Arazi toplulaştırması ile parseller büyür, tarım teknikleri ve sulama metotlarının uygulanması kolaylaşır. Parsel sayısı azalır, parsel büyüklüğü artar. Düzenli ve ideal parsel şekilleri oluşturulur. Her parsel yola ve kanala kavuşur. İşletme merkezi ile parseller arasındaki mesafeler azalır, ulaşımdan dolayı meydana gelen kayıplar azalır, yakıt tasarrufu sağlanır. Zirai mücadele ve gübreleme kolaylaşır. Sulama oranı ve randımanı artar. Sağlanan katma değerden dolayı arazi değeri en az iki kat artmaktadır” ifadelerini kullandı.

Türkiye genelinde tarla içi geliştirme ve toplulaştırma çalışmalarının devam ettiğini belirten Yıldız, 2020 yılında Van, Muş ve Bitlis illerinde yürütülen çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu.

“2020 yılı sonu itibariyle Bitlis’te 65 bin 220 dekar arazi toplulaştırıldı”

Yıldız, “Bitlis ilimizde de 2020 yılında 2 adet projede toplam 813 bin 630 dekar alanda yürütülen toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri kapsamında 65 bin 220 dekar alanda arazi toplulaştırma çalışmaları tamamlanarak tapu tescil işlemleri gerçekleştirilmiştir. Devam eden çalışmalarla 813 bin 630 dekar alanın 2021 yılı sonuna kadar toplulaştırılması hedeflenmektedir” dedi.

“2020 yılında Muş’ta 123 bin 960 dekar arazi toplulaştırıldı”

Muş ilinde ise 2020 yılında 4 adet projede toplam 1 milyon 191 bin 680 dekar alanda yürütülen toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri kapsamında, 123 bin 960 dekar alanda arazinin toplulaştırma çalışmalarının tamamlanarak tapu tescil işlemlerinin gerçekleştirildiğini belirten yıldız, devam eden çalışmalarla 1 milyon 191 bin 680 dekar alanın 2022 yılı sonuna kadar toplulaştırılmasının hedeflendiğini dile getirdi.

“Van’da toplulaştırma çalışmaları devam etmektedir”

Van ilinde de 2020 yılında 2 adet projenin toplam 956 bin 350 dekar alanda yürütülen toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri kapsamında devam ettiğini söyleyen Yıldız, Van’da devam eden çalışmalarda 956 bin 350 dekar alanın 2022 yılı sonuna kadar toplulaştırılmasının hedeflendiğini ifade etti.

Ayrıca çalışmalar kapsamında sınırları düzeltme, arazi tesviyesi, ağaç kök sökümü ve tarla içi yol yapımı gibi tarla içi geliştirme hizmetleri işlerinin yapıldığını da açıklayan Yıldız, Van, Muş ve Bitlis illerinde 1 Ocak 2020 tarihinden bugüne kadar 6 proje dâhilinde 229 bin 880 dekar alanda tarla içi geliştirme çalışmalarının tamamlandığını,  projelerin tamamının uygulanması sonucu 2021 yılı sonuna kadar 2 milyon 961 bin 660 dekar alanda tarla içi geliştirme çalışmasının tamamlanmasının planlandığının belirtti.

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER