HaberlerGündemDr. Yücetürk: "Güneş Alerjiniz Romatizmadan Olmasın"

Dr. Yücetürk: "Güneş Alerjiniz Romatizmadan Olmasın"

Güneş alerjisinin ciddi romatizmal hastalıkların habercisi olabileceği belirtildi.

Dr. Yücetürk: "Güneş Alerjiniz Romatizmadan Olmasın"
Güneş alerjisinin ciddi romatizmal hastalıkların habercisi olabileceği belirtildi.

Romatolog Dr. Tolga Yücetürk, romatizma hastalığı olanlara “güneşten korunun” uyarısında bulunarak “Hastanın güneş ışınlarına maruz kalması, kandaki lenfosit denen hücrelerin yapısında değişikliklere neden olarak hastalığın alevlenmesine yol açabilir” dedi.

İzmir Kent Hastanesi Romatoloji Uzmanı Dr. Tolga Yücetürk, güneş alerjisinin romatizma ile ilişkisine dikkat çekti. Yücetürk, özellikle güneş ışınlarına yoğun maruz kalınan yaz aylarında ciltte kızarma, kabarma, kaşıntı gibi şikayetlerin basit bir güneş alerjisi olarak “atlanmaması” gerektiğini söyledi. “Güneş alerjisinin nedeni çok zaman tam olarak saptanmasa da romatizmal hastalıkların önemli bir bulgusu olabileceği unutulmamalı” diyen Uzm.Dr. Yücetürk, “Güneş alerjim romatizmadan mı?” şüphesinin erken tanı için önemli olduğunu anlattı.

Yücetürk, hastalıkla ilgili şunları söyledi: “Özellikle böbrek yetmezliği başta olmak üzere tüm organlarda bozukluklara neden olabilen ‘Sistemik Lupus Eritematozus’da (SLE), burun çevresinde görülen kelebek şekilli ciltten kabarık kızarıklık, bu tehlikeli hastalığın ilk bulgularından biridir. Kasların iltihabi süreçle zedelenmesine neden olabilen ‘Dermatomiyozit’ adlı hastalıkta da yine yüzde güneşle artan kızarıklıklar dışında, göz kapağı çevresinde olan kızarık-morumsu döküntü erken tanıda yol gösterici olabilir. Dolayısıyla güneş alerjisi özellikle SLE ve Dermatomiyotiz gibi bazı romatizmal hastalıkların temel bulgularından biridir, çok zaman gözden kaçabilir. O yüzden eşlik eden bir takım eklem bulguları olduğunda, sistemik, böbrekle, tansiyonla ilgili ek sorunları olduğunda mutlaka güneş alerjisinin de değerlendirilip bu tür hastalıklar açısından araştırılmasında yarar var."

ROMATİZMA HASTALARINA UYARI

Pek çok hastalığın ve ilacın güneş alerjisine neden olduğunu vurgulayan Uzm.Dr. Yücetürk, romatizma tanısı almış, romatizma tedavisi gören hastalara güneşle ilgili şu uyarılarda bulundu. Yücetürk, “Romatizmal hastalıklarda kullanılan bazı ilaçlar güneş alerjisine neden olabileceği gibi, SLE başta olmak üzere romatizmal hastalığı olanların güneş ışınlarına maruz kalması, kandaki lenfosit denen hücrelerin yapısında değişikliklere neden olarak hastalığın alevlenmesine yol açabileceğini bilmek, güneşten kaçınmak ve güneş ışınlarından korunmak için gereken önlemleri almak önemlidir” dedi.

İLGİLİ HABERLER

Ankara'da sokağa çıkma kısıtlamasını ihlal eden bin 315 kişiye ceza verildiAnkara'da sokağa çıkma kısıtlamasını ihlal eden bin 315 kişiye ceza verildiBağlar'da yeni yerleşim yerlerinin sorunları çözülüyorBağlar'da yeni yerleşim yerlerinin sorunları çözülüyorAnkara'da uyuşturucu operasyonlarında 29 kişi tutuklandıAnkara'da uyuşturucu operasyonlarında 29 kişi tutuklandıGaziantep’te Aile ve Dini Rehberlik Merkezi kurulacakGaziantep’te Aile ve Dini Rehberlik Merkezi kurulacakOtomobil köprüden dereye yuvarlandı: Bir yaralıOtomobil köprüden dereye yuvarlandı: Bir yaralı
SIRADAKİ HABER