HaberlerGündemDoğalgaz faturalarınızın yüksek gelme nedeni yanlış kombi seçiminiz olabilir

Doğalgaz faturalarınızın yüksek gelme nedeni yanlış kombi seçiminiz olabilir

Isıtma Soğutma Merkezi Genel Koordinatörü İlgin Eray, "Yanlış mühendislik hesapları sebebiyle vatandaşlara ihtiyacın üstünde çalışan ve yüksek tüketime neden olan kombiler satılıyor. Bu da beraberinde fazla doğalgaz tüketimi getiriyor." dedi.

Doğalgaz faturalarınızın yüksek gelme nedeni yanlış kombi seçiminiz olabilir

Isıtma Soğutma Merkezi (ISOMER) Genel Koordinatörü İlgin Eray, yılda 1 milyon yeni kombinin satıldığı Türkiye’de yanlış mühendislik hesaplarının gereksiz doğalgaz kullanımına ve milyonlarca dolarlık enerji ithalatına sebep olduğunu söyledi.

Doğalgaz tesisatı işlemlerinde, baştan sonra yüksek mühendislik hesapları gerektiğini dile getiren Eray, "Ülkemizde yaklaşık 30 yıldır doğalgaz kullanılıyor. Konutların büyük bölümünde yıllardır yanlış kombi tercihleri yapılıyor. İhtiyacın üstünde kapasiteye sahip kombiler sebebiyle hem daha çok doğalgaz tüketiliyor hem de daha pahalı kombiler ithal ediliyor. Cari açığın önemli bir sorun olduğu ülkemizde doğru kombi ve ekipman tercihleri yapılırsa doğalgaz tüketimi düşürülebilir." diye konuştu.

"Hatalı mühendisliğin bedelini vatandaş faturayla ödüyor"

Eray, "Yanlış kombi ve radyatörün yanı sıra yanlış boru çapı hesapları ve kapasite seçimleri tüketimi artırıyor. Mühendislik hatalarının bedelini vatandaş faturayla birlikte her ay ödüyor. 20 kilowatt kombinin rahatlıkla yetebileceği bir konuta ısıtma endişesiyle 25-30 kilowatt güce sahip cihazlar takılıyor. Doğru mühendislikle buna gerek yoktur. Fazla fazla olsun düşüncesi sadece tüketimi ve ödeyeceğiniz faturayı yükseltir." şeklinde konuştu.

"Doğru cihaz aralıklı değerle çalışan cihazdır"

Yüksek kapasiteli kombi kullanımının bir diğer sebebinin de musluktan akan suyu en hızlı şekilde ısıtmak olduğu belirten Eray, "Ani ısıtma için yüksek enerjiye ihtiyaç vardır. Yanlış mühendisliğin yanı sıra bir de bu sebepten yüksek kapasiteli kombiler kullanılmaktadır. Bunun da çözümü kapasite aralıklı değerle çalışan kombi seçmekten geçer. Bazı kombilerde 24/30 kilowatt yazar. Buradaki ilk değer olan 24 kilowatt, radyatöre giden suyun, ikinci değer olan 30 kilowatt ise sıcak kullanım suyunun kapasitesini temsil eder. Aslında evin ısıtılması sırasında 24 kilowattın da altında tüketim yapılır. Yeni nesil akıllı cihazlar her iki ihtiyaca göre çalışarak tüketimi düşürür. Doğalgaz tesisatı yaptırırken ya da kombi değiştirilirken buna dikkat edilmelidir." dedi.

"Isıtma değeri kadar kombinin pompa kuvveti de önemlidir"

Hanelerin kaliteli şekilde ısıtılmasının kombiden çıkan suyun radyatörlere doğru ulaştırılmasıyla ilgili olduğunu vurgulayan Eray, son olarak şu ifadeleri kullandı:

"Türkiye’de kombi kapasitesi ne olursa olsun, neredeyse hepsinde aynı güçte pompa kullanılıyor. Konutlara pompa yetersiz kalır düşüncesi ile yüksek kilowattlı kombiler takılıyor. Oysaki pompa gücü yüksek, kilowatt değeri düşük, modülasyon özellikli kombiler hem doğalgaz tüketimini azaltır hem de istenen konforu sağlar. Yetmez endişesiyle takılan büyük kapasiteli kombi sadece musluktan akacak sıcak suya katkı sağlayacaktır. Fakat doğru mühendislik minimum enerji ile maksimum fayda sağlamaktır."

İLGİLİ HABERLER

Malatya Ticaret Borsası Başkanı Özcan İLKHA temsilciğini ziyaret ettiMalatya Ticaret Borsası Başkanı Özcan İLKHA temsilciğini ziyaret ettiMardin’de 10 yıl kesinleşmiş hapis cezası bulunan şahıs yakalandıMardin’de 10 yıl kesinleşmiş hapis cezası bulunan şahıs yakalandıAdana'da tarihi eser operasyonunda 2 şüpheli gözaltına alındı Adana'da tarihi eser operasyonunda 2 şüpheli gözaltına alındıİstanbul'a yeniden kar geliyorİstanbul'a yeniden kar geliyorCumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kazım Karabekir paylaşımıCumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kazım Karabekir paylaşımı
SIRADAKİ HABER