HaberlerGündemDOĞAKA toplantısından destek çıktı

DOĞAKA toplantısından destek çıktı

Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı'nın (DOĞAKA) 59. yönetim kurulu toplantısından Bahçe, Hasanbeyli, Sumbas ve Toprakkale ilçelerinde imalat ve turizm sektörlerine yapılacak yatırımlara yüzde 50 oranında hibe desteği kararı çıktı. Osmaniye Aslantaş ÇEAŞ Tesisleri'nde düzenlenen toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Dr. Mehmet Oduncu, "Bilindiği üzere kalkınma ajanslarımızın mevzuatı gereği, başkanlık, kalkınma ajansı yönetiminde yer alan il valilileri arasında, her yıl temmuz ayı sonu itibariyle d

DOĞAKA toplantısından destek çıktı
Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı'nın (DOĞAKA) 59. yönetim kurulu toplantısından Bahçe, Hasanbeyli, Sumbas ve Toprakkale ilçelerinde imalat ve turizm sektörlerine yapılacak yatırımlara yüzde 50 oranında hibe desteği kararı çıktı.

Osmaniye Aslantaş ÇEAŞ Tesisleri'nde düzenlenen toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Dr. Mehmet Oduncu, "Bilindiği üzere kalkınma ajanslarımızın mevzuatı gereği, başkanlık, kalkınma ajansı yönetiminde yer alan il valilileri arasında, her yıl temmuz ayı sonu itibariyle değişiyor. Bu yıldan itibaren bir yıl süre ile Osmaniye Valiliği olarak bu görevi yürütmeye, tüm kurul üyesi arkadaşlarımızın destekleri ile beraber, gayret göstereceğiz." dedi.

4 İLÇEDE YATIRIM YAPANLARA 500 BİN LİRAYA KADAR DESTEK VERİLECEK

Hatay ilinde yapılan 58. yönetim kurulu toplantısından bu yana geçen süre içerisinde DOĞAKA'nın, kendisine verilen görev ve yetkiler çerçevesinde çeşitli konularda çalışmalarına devam ettiğini belirten Vali Oduncu, şunları söyledi: "2014 yılı mali destek programları kapsamında yapılan başvuruların değerlendirilmesi sonucunda, mayıs ayı içerisinde ilan edilen başarılı proje listesinde yer alan başvuru sahipleri ile uygulama sözleşmeleri imzalanmış, başarılı proje sahiplerine uygulamaya yönelik eğitim ve bilgilendirme eğitim çalışmaları tamamlanmış ve projeler uygulama aşamasına geçmiştir. Diğer taraftan, 2014 yılı içerisinde ilan edilen ve görece az gelişmiş ilçelerde ekonomik hareketliliğin artırılmasını hedefleyen 'Bölge İçi Gelişmişlik Farklarının Azaltılması Mali Destek Programı' kapsamında başvuru süreci devam etmektedir. İlgili kaymakamlıklarla yakın işbirliği içerisinde, ajansımızın merkez çalışma birimleri ve yatırım destek ofisleri tarafından yürütülen etkin eğitim ve bilgilendirme çalışmaları neticesinde, ilk destek programına göre daha fazla yatırımcının ilgi gösterdiği programda, proje başvuruları 5 Eylül 2014 tarihine kadar alınmaya devam edecektir. Bölge İçi Gelişmişlik Farklarının Azaltılması Mali Destek Programı ile programın uygulandığı ilçelerde imalat ve turizm sektörlerine yapılacak yatırımlar yüzde 50 oranında hibe ile desteklenecek olup proje başvuruları ile ilgili tüm eğitim ve teknik bilgi desteği ajansımız uzmanları tarafından sağlanmaktadır. Ayrıca bölgemizdeki kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarının teknik uzmanlık eğitimi gerektiren faaliyetlerine uzman desteği sağlamak amacıyla uygulanan teknik destek programı ile bölgesel potansiyellerin ekonomik ve sosyal kalkınma amacıyla analiz edilmesi ve planlanmasına yönelik doğrudan faaliyet desteği programı ile ilgili başvurular alınmakta olup eğitim ve bilgilendirme çalışmaları her üç ilimizde de devam etmektedir."

TEKSTİL VE MOBİLYA FUARINA KATILIM ORGANİZASYONLARI YAPILACAK

DOĞAKA'nın, mali destek programlarının yanı sıra fuar organizasyonları ile de bölgedeki ekonomik sektörlere destek sağladığını ifade eden Vali Oduncu, "Ajansımız, 23 – 26 Eylül 2014 tarihleri arasında Rusya’nın başkenti Moskova’da yapılacak tekstil fuarı ile 24 – 28 Eylül 2014 tarihleri arasında Adana’daki mobilya fuarına bölgemizin ilgili firmalarının katılım sağlaması amacıyla bir organizasyon gerçekleştirecektir. Ticaret ve Sanayi Odalarımızla işbirliği içerisinde yürütülen fuar organizasyonları yıl içerisinde diğer sektörlere yönelik organizasyonlarla devam edecektir. Bunların yanı sıra 2014 yılı içerisinde gerçekleştirilmesi planlanan diğer eğitim, bilgilendirme, kongre, konferans ve fuar organizasyonları, araştırma ve analiz çalışmaları ile yatırım destek faaliyetlerine yönelik hazırlıklara devam edilmektedir. Ayrıca bölgemizdeki kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum ve özel sektör temsilcilerinden oluşan Kalkınma Kurulu’nun 2014 yılının ilk toplantısını eylül ayı içerisinde gerçekleştirmesi planlanmaktadır. Toplantıya ilişkin detaylı bilgilendirme ajansımız tarafından önümüzdeki günlerde yapılacaktır." diye konuştu.

Vali Dr. Mehmet Oduncu'nun ev sahipliğinde yaptığı toplantıya Kahramanmaraş Valisi Şükrü Kocatepe, Osmaniye Belediye Başkanı Kadir Kara, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfi Savaş, Osmaniye İl Genel Meclisi Başkanı Nuh Kara, Osmaniye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Murat Teke, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin katıldı.

İLGİLİ HABERLER

​Mescid-i Aksa maketi Kurban Bayramı'na kadar birçok ilde sergilenecek​Mescid-i Aksa maketi Kurban Bayramı'na kadar birçok ilde sergilenecekPKK’nin katlettiği 30 köylü mezarları başında anıldıPKK’nin katlettiği 30 köylü mezarları başında anıldıTürkiye-İran-Afganistan Üçlü Toplantısı başladıTürkiye-İran-Afganistan Üçlü Toplantısı başladıKovancılar Merkez Camii'nin temeline ilk kazma vurulduKovancılar Merkez Camii'nin temeline ilk kazma vurulduYola çıkan kız çocuğunu araçların altında kalmaktan şehir içi şoförü kurtardıYola çıkan kız çocuğunu araçların altında kalmaktan şehir içi şoförü kurtardı
SIRADAKİ HABER