HaberlerGündemDOĞAKA heyeti Arsuz"da toplandı

DOĞAKA heyeti Arsuz"da toplandı

Hatay’ın Arsuz ilçesinde Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı'nın 58. yönetim kurulu toplantısı düzenlendi.

DOĞAKA heyeti Arsuz"da toplandı
Hatay’ın Arsuz ilçesinde Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı'nın 58. yönetim kurulu toplantısı düzenlendi.

Her ay bir ilçede toplanan Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) heyetinin 58. yönetim kurulu toplantısı Arsuz Oteli'nde düzenledi. Toplantıya Hatay Valisi M.Celalettin Lekesiz, Kahramanmaraş Valisi Şükrü Kocatepe, Osmaniye Valisi Mehmet Oduncu, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfi Savaş ile DOĞAKA yetkilileri katıldı. Toplantı öncesi açıklamalarda bulunan Kahramanmaraş Valisi Şükrü Kocatepe, "Geçtiğimiz ay Kahramanmaraş ilimizde yapılan 57 yönetim kurulu toplantısından bu yana geçen süre içerisinde ajansımız kendine verilen görev ve yetkiler çerçevesinde çeşitli konularda çalışmalarına devam etmiştir. 2014 yılı mali destek programları kapsamında yapılan başvuruların değerlendirilmesi sonucunda mayıs ayı içerisinde ilan edilen başarılı proje listesinde yer alan başvuru sahipleri ile uygulama sözleşmeleri imzalanmayan projeleri yerine yedek listeden yeni projeler belirlenmiş ve sözleşme için davet edilmişlerdir. Mali Destek Programları kapsamında başarılı projelerein uygulamasına kısa süre içerisinde başlanacak olup bu konu ile ilgili proje yürütme ve satın alma esas ve usullerine yönelik eğitim ve bilgilendirme programları ajans uzmanlarımız tarafından başlatılmaktadır. Ajansımız, Kalkınma Bakanlığı ile yürüttüğü çalımaları da tamamlama aşamasına gelmiş durumdadır. Yine aynı ilçelerimize yönelik uygulanacak olan programı önümüzdeki dönemde yeniden ilan edilecek ve bu ilçelerimize yapılacak yatırımlar ajansımız tarafından yüzde 50 oranında hibe ile desteklenecektir." dedi.

Kahramanmaraş Valisi Kocatepe şunları ekledi: "Bunların yanı sıra bölgemizdeki kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarının teknik uzmanlık eğitimi gerektiren faaliyetlerine uzman desteği sağlamak amacıyla uygulanan Teknik Destek Programı ile bölgesel potansiyellerin ekonomik ve sosyal kalkınmaya yönelik analiz edilmesi ve planlanmasına yönelik doğurdan faaliyet desteği programı Haziran ayı içerisinde ilan edilmiştir. Her iki program ile ilgili başvurular alınmakta olup eğitim ve bilgilendirme çalışmaları her üç ilimizde de devam etmektedir. Mali Destek Programlarının yanı sıra fuar organizasyonları ile de bölgemizdeki ekonomik sektörlere destek sağlayan Ajansımız, ayakkabı sektörünün önemli fuarlarından biri olan Uluslararası Ayakkabı, Terlik ve Yan Sanayi Fuarı'nda (GAPSHOES) ayakkabıcılık sektöründeki işletmelerimizin yer almasını sağlayan bir organizasyon gerçekleştirmiştir. Yatırım destek faaliyetleri kapsamında geçtiğimiz ay tamamlanan girişimcilik eğitimlerine gelen yoğun talep üzerine bu eğitimler Haziran ayında yeniden düzenlenmiş, sektörel panel çalışmaları kapsamında da 15 Mayıs 2014 tarihinde Kahramanmaraş ilimizde İçsu Klütür Balıkçılığı Pazarlama ve Tanıtım Çalıştayı ve 22 Mayıs 2014 tarihinde Hatay ilinde yenilenebilir enerji konferansı gerçekleştirilmiştir. Bunların yanı sıra 2014 yılı içerisinde gerçekleştirilmesi planlanan diğer eğitim bilgiledirme, kongre, konferans ve fuar organizasyonları, araştırma ve analiz çalışmaları ile yatırım destek faaliyetleri için alt yapı hazırlıkları devam etmektedir."

Vali Şükrü Kocatepe’nin açıklamasının ardından toplantı basına kapalı olarak devam etti.

İLGİLİ HABERLER

Güzel ahlak timsali Şehid Abdulkuddus YazgilGüzel ahlak timsali Şehid Abdulkuddus Yazgil​Mescid-i Aksa maketi Kurban Bayramı'na kadar birçok ilde sergilenecek​Mescid-i Aksa maketi Kurban Bayramı'na kadar birçok ilde sergilenecekPKK’nin katlettiği 30 köylü mezarları başında anıldıPKK’nin katlettiği 30 köylü mezarları başında anıldıTürkiye-İran-Afganistan Üçlü Toplantısı başladıTürkiye-İran-Afganistan Üçlü Toplantısı başladıKovancılar Merkez Camii'nin temeline ilk kazma vurulduKovancılar Merkez Camii'nin temeline ilk kazma vuruldu
SIRADAKİ HABER