HaberlerGündemDiyetisyen Koçak: Bayramda aşırı şeker tüketiminden kaçınmak gerekiyor

Diyetisyen Koçak: Bayramda aşırı şeker tüketiminden kaçınmak gerekiyor

Diyetisyen Çiğdem Çimen Koçak, tatlı ve çikolata ikramının bolca yapıldığı Ramazan Bayramı' nın kilo almaya en elverişli dönemlerden biri olduğunu belirterek, bayramda aşırı şeker tüketiminden kaçınmak gerektiğini söyledi.

Diyetisyen Koçak: Bayramda aşırı şeker tüketiminden kaçınmak gerekiyor
Diyetisyen Çiğdem Çimen Koçak, tatlı ve çikolata ikramının bolca yapıldığı Ramazan Bayramı' nın kilo almaya en elverişli dönemlerden biri olduğunu belirterek, bayramda aşırı şeker tüketiminden kaçınmak gerektiğini söyledi.

Koçak, ''Ramazan ayı boyunca beslenme düzeninde meydana gelen değişikler nedeniyle, bayramda daha fazla yemek isteği ile karşı karşıya kalırız. Ramazan bayramının aşırı yeme isteği ile geleneksel olarak ikram edilen şeker, lokum, şekerleme, çikolata, şerbet, tatlı ve tuzlu hamur işleri sıklıkla tüketilir. Bu gıdalar kan şekerini hızla yükselten, enerji içeriği yüksek gıdalardır. Bu gıdaları bayramda birdenbire sık tüketmek sindirim sistemi rahatsızlıklarının yanı sıra kan şekerinin hızlı yükselmesine de neden olarak çeşitli rahatsızlıklara yol açabilir. Özellikle şeker, kalp ve yüksek tansiyon hastaları ile kronik hastaların, sürdürdükleri diyete bayram süresince de özen göstermeleri önemlidir.

Ayrıca, 0-12 yaş grubu bebek ve çocukların, büyüme ve gelişime katkısı olmayan, boş enerji kaynağı olan şeker ve şekerli besinlerden uzak tutulmaları, büyüme gelişmeleri hem de ağız diş sağlığı için önemlidir. Ramazan ayı süresince oruç tutma nedeniyle yaşanan kabızlık gibi bazı sindirim sistemi rahatsızlıklarının önlenmesi açısından bayram süresince ikram edilen şekerli tatlılar yerine mevsim meyveleri, hurma, erik kompostosu ikram edebilirsiniz. Ramazan Bayramı boyunca şeker, şekerli gıdalar tüketimine dikkat edilmeli, çevrenin ısrarcı tutumlarından ve aşırı yeme eğiliminden mümkün olduğunca uzak kalınmalıdır. Eğer tatlı tüketimi çok isteniyorsa hamurlu, şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlılar tercih edilmelidir. İkramda bulunurken misafirlerinize hamur işi tatlılar yerine sütlü tatlılar, dondurma, meyve; şerbetler yerine taze sıkılmış meyve suyu, az şekerli limonata, ayran gibi içecekler sunabilirsiniz.'' dedi.

Suyun metabolizmanızın sağlığı ve arınması için çok önemli olduğu kadar, kişiler üzerindeki rahatlatıcı etkisine sahip olduğunu kaydeden diyetisyen Koçak, bayram boyunca günde en az 10 bardak su içmenin alışkanlık haline getirilmesi, sık sık ikram edilen çay, kahve, asitli-gazlı içeceklerin sınırlandırılması gerektiğini sözlerine ekledi.

İLGİLİ HABERLER

Bakan Çavuşoğlu'ndan AB'ye: "İslam karşıtlığıyla topyekûn mücadele etmeliyiz"Bakan Çavuşoğlu'ndan AB'ye: "İslam karşıtlığıyla topyekûn mücadele etmeliyiz"BM İnsani İşler Eşgüdüm Ofisi İstanbul'da ofis açacakBM İnsani İşler Eşgüdüm Ofisi İstanbul'da ofis açacakMeteorolojiden kuvvetli buzlanma don ve çığ tehlikesi uyarısıMeteorolojiden kuvvetli buzlanma don ve çığ tehlikesi uyarısıDışişleri Bakanlığından "Dostluk" anlaşması açıklamasıDışişleri Bakanlığından "Dostluk" anlaşması açıklamasıİzmir'de son 24 saatte 100'den fazla sarsıntı yaşandıİzmir'de son 24 saatte 100'den fazla sarsıntı yaşandı
SIRADAKİ HABER