HaberlerGündemDiyarbakırlı annelerden Vanlı annelere destek

Diyarbakırlı annelerden Vanlı annelere destek

Diyarbakır'da evlat nöbetini sürdüren aileler, Van'da evlat nöbeti tutan ailelere destek ziyaretinde bulunarak, HDP tarafından kandırılarak dağa kaçırılan çocuklarını istedi.

Diyarbakırlı annelerden Vanlı annelere destek

HDP tarafından çocuklarının kandırılarak dağa kaçırdığını belirten Vanlı aileler evlat nöbetini 6'ncı haftada da devam ettirirken ailelere bir destek de Diyarbakırlı annelerden geldi.  

Diyarbakır'da evlat nöbeti tutan 12 aile, Vanlı ailelerin eylemine katılarak Cumhuriyet Caddesi'nde başlayıp HDP İl Başkanlığı önüne kadar yürüdü.

HDP ve PKK aleyhine sloganlar atarak pankartlar taşıyan aileler, eylemlerini HDP İl Başkanlığı önünde de sürdürdü.

Ailelerin attıkları slogan ve yuhalamalara karşı HDP İl Binasından yüksek sesle müzik çalındı. Çalınan müziğe tepki gösteren aileler, müziğin kapatılması için uzun süre uğraş verdi.

Partililere, özellikle Diyarbakır'dan destek amacıyla gelen aileler tarafından sert tepki gösterilmesi üzerine müziğin sesi kısıldı.

HDP İl Başkanlığına girmek için hamle yapan ailelere de polis engel oldu.

Vanlı ailelere destek olmak amacıyla Diyarbakır'dan geldiklerini ve evlat nöbetlerine devam ettiklerini belirten Diyarbakırlı aileler, evlatlarını PKK'den almak için mücadelelerine sonuna kadar devam edeceklerini ifade ettiler.

Süleyman Aydın

Evlat nöbeti tutan anne ve babalar olarak, sonuna Van'da, Şırnak'ta ve Muş'ta ve ülkenin dört bir yanında eylem yapan ailelerin yanında olduklarını belirten Süleyman Aydın, Kürtleri temsil ettiklerini söyleyen HDP'nin kendi halkının sesini kısmak için müzik çaldığını ifade etti.

Aydın, "Bizler Van'da eylem yapan aileler için buraya geldik. İnşaallah çocuklarımızı bu vatan hainlerinin ellerinden kurtaracağız. HDP'ye destek veren insanlar ve bütün Türkiye bunların gerçek yüzünü görsün." dedi.

 Celil Bektaş

584 gündür Diyarbakır'da evlat nöbeti tuttuğunu söyleyen Celil Bektaş, "HDP neden bize bir açıklama yapmıyor? Bizler de Kürt'üz, hani sizler Kürt'ün temsilcileriydiniz. Biz aileler olarak güçlüyüz ve kazandık. Şimdiye kadar ailesine kavuşan çocukların çoğu bu evlat nöbetinin sonucudur. Bizler Diyarbakır, Van, Şırnak ve Hakkari'deki direnişi bütün dünyaya yayacağız. Ya evlatlarımız gelir ya da bir canımız var onu da bu yolda feda ederiz." ifadelerini kullandı.

Ayşegül Biçer

Oğlu Mustafa için Diyarbakır'da evlat nöbetini sürdürdüğünü dile getiren Ayşegül Biçer, "3 Eylül 2019'dan bu yana HDP Diyarbakır İl Binası önünde evlat mücadelesindeyim. Bu nöbeti sonuna kadar devam ettirmeye kararlıyız. Bugün Van'a geldik. Vanlı anneleri desteklemeye geldik. Hep beraber bir olup PKK'yi bitirmeye geldik. Bu aileler PKK'nin ecdadına baş kaldırarak bu eylemi başlattılar. Evlatlarımızı onlardan söke söke alacağız. PKK'nin uzantısı HDP'nin ismini de şehirden süreceğiz. Sonuna kadar kararlıyız." şeklinde konuştu. 

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER