HaberlerGündemDiyarbakır"da "Okumayan Kalmasın" Kampanyası

Diyarbakır"da "Okumayan Kalmasın" Kampanyası

Diyarbakır’ın Bağlar ilçe Belediyesi 5 Nisan Mahallesi Gençlik Kütüphanesi ‘Okumayan kalmasın’ açık alanlarda kitap okuma kampanyası başlattı.

Diyarbakır"da "Okumayan Kalmasın" Kampanyası
Diyarbakır’ın Bağlar ilçe Belediyesi 5 Nisan Mahallesi Gençlik Kütüphanesi ‘Okumayan kalmasın’ açık alanlarda kitap okuma kampanyası başlattı.

Bin 200’e yakın okuyucusunun bulunduğu Bağlar Belediyesi Gençlik Kütüphanesi ‘Okumayan kalmasın’ sloganıyla açık alanlarda kitap okuma kampanyası başlattı. Kampanya kapsamında 5 Nisan Mahallesi Gençlik Kütüphanesi, Bağlar Belediyesi’ne bağlı Kelebek Park’ta genç ve çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandırmak ve yaygınlaştırmak amacıyla bir etkinlik gerçekleştirdi. Çocukların ve gençlerin talepleri doğrultusunda böyle bir çalışma başlattıklarını kaydeden 5 Nisan Mahalleevi Gençlik Kütüphanesi sorumlusu Bülent Ateş, bundan sonra otobüslerde ve parklarda da okuma etkinliklerinin devam edeceğini belirtti. Mahalleevi’nin kütüphanesinde 10 binin üzerinde yazılı kaynağın olduğunu aktaran Ateş, kütüphanenin bin 200’e yakın üyesinin olduğunu ve bunun her geçen gün arttığını dile getirdi.

“KADINLAR KÜTÜPHANEYE YOĞUN İLGİ GÖSTERİYOR”

Bağlar’da okuma alışkanlığının artması amacıyla kitap okuma kampanyası düzenlediklerini kaydeden Ateş, bu kapsamda mahallelerde belirlenen alanlarda toplu kitap okuma etkinlikleri gerçekleştirdiklerini vurguladı. Gençlik Kütüphanesi’nin kitap sıkıntısı yaşadığını sözlerine ekleyen Ateş, bu sıkıntının giderilmesi amacıyla daha önce ‘Bilgi özgürleştirir. Özgürlüğe ortak ol, bir kitapta sen bağışla’ kampanyası başlattıklarını, kitap bağışlamak isteyenlerin kargo aracılığıyla ücretsiz olarak kitapları kendilerine ulaştırabileceklerini kaydetti. Ateş, “Şunu belirmek istiyorum. Gençlik Kütüphanemize genç kızların ve kadınların katılımı çok fazla. Gençlerimiz eve ve kahvehanelere hapis olmasın. Bağlar’da okuyan bir kesim istiyoruz. Bağlar’da okuma düzeyi çok düşük olduğundan dolayı böyle bir eylem kararı aldık. Bu eylemimizde çok ısrarlıyız ve kararlıyız. Amacımız tüm kesimlerin kitap okuma alışkanlıklarını geliştirmek. Bu anlamda destek veren tüm kursiyer ve okuyucumuza teşekkür ederiz” dedi.

Kitap okuma kampanyasına katılan Dicle Üniversitesi tarih bölümü 2. sınıf öğrencisi Lezgin Öncü de üç yıl boyunca Gençlik Kütüphanesi’ne geldiğini ve kaynaklarından faydalandığını belirtti. Öncü, “Bu tür çalışmaların yaygınlaştırılmasını istiyoruz. Bizde bu tür çalışmalarda yer almak istiyoruz. Hem toplumsal hem de bireysel olarak bu tür etkinlikler bizi geliştireceğine inanıyorum. Bu anlamda Bağlar Belediyesi’ne ve Gençlik Kütüphanesi’ne teşekkür ediyorum” diye konuştu.

İLGİLİ HABERLER

WhatsApp geri adım attı: Gizlilik sözleşmesinin tarihini ertelediWhatsApp geri adım attı: Gizlilik sözleşmesinin tarihini ertelediPervari'de yoğun kar yağışından kapanan 12 köyün yolu ulaşıma açıldıPervari'de yoğun kar yağışından kapanan 12 köyün yolu ulaşıma açıldıİş yerinden para kasasını çalan kişi eski çalışan çıktıİş yerinden para kasasını çalan kişi eski çalışan çıktıİletişim Başkanı Altun, Özdağ, Uğuroğlu ve Hatipoğlu'na yapılan saldırıları telin ettiİletişim Başkanı Altun, Özdağ, Uğuroğlu ve Hatipoğlu'na yapılan saldırıları telin ettiHafta sonu sokağa çıkma kısıtlamasının 7'ncisi başladıHafta sonu sokağa çıkma kısıtlamasının 7'ncisi başladı
SIRADAKİ HABER