HaberlerGündemDiyarbakır"da Ezidiler için 3 bin kişilik çadırkent kuruluyor

Diyarbakır"da Ezidiler için 3 bin kişilik çadırkent kuruluyor

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve merkez ilçe belediyeleri, Şengal’den kaçıp gelenlerin sayısının bini aşması üzerine Yenişehir Piknik Alanı’nda 3 bin kişilik çadır kent kuruyor. Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Gültan Kışanak, Fırat Anlı ve ilçe belediyeleri eş başkanları çalışmaları yerinde denetledi.

Diyarbakır"da Ezidiler için 3 bin kişilik çadırkent kuruluyor
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve merkez ilçe belediyeleri, Şengal’den kaçıp gelenlerin sayısının bini aşması üzerine Yenişehir Piknik Alanı’nda 3 bin kişilik çadır kent kuruyor. Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Gültan Kışanak, Fırat Anlı ve ilçe belediyeleri eş başkanları çalışmaları yerinde denetledi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamaya göre ilk grubu 9 Ağustos’da gelen ve bir hafta içinde sayıları bini bulan Şengalli sığınmacılar Büyükşehir Belediyesi Sümerpark Ortak Yaşam Alanı’ndaki Sanat Galerisi, Basın Merkezi ile Bağlar, Kayapınar belediyelerine ait spor salonları ile Ticaret Odası’nın binasına yerleştirildi. Gelen Şengalli sığınmacıların sayısının üç günde artması üzerine Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ile merkez ilçe belediyeleri Yenişehir Belediyesi’ne ait Yenişehir Piknik Alanı’nda çadır kent kurmaya başladı. 100’ü Büyükşehir, 100 Kayapınar, 100 Bağlar, 75 Yenişehir, 25’i Sur Belediyesi’nin kurma çalışması yürüttüğü çadır kentte toplam 400 çadırda 3000 kişi barınabilecek. DİSKİ Genel Müdürlüğü ekipleri tuvalet ve banyo için tesisat kurarken, alanda iki adet Çamaşırhane oluşturuyor. Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı da Çadır Kent’te sağlık merkezi oluşturdu. Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı ekipleri de Çadır Kent’te mutfak kuruyor. Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı ayrıca başta çoçuk ve kadınlar olmak üzere travma yaşayanlara yönelik rehabilitasyon çalışmaları yürütecek mekanlar oluşturuyor. Büyükşehir Park Bahçeler ile Fen İşleri ekipleri de alanda çevre düzenlemesi gerçekleştiriyor. Çadırlara şu ana kadar bin 100 kişi yerleştirilirken, Diyarbakır Zabıta Daire Başkanlığı ekipleri de Çadır Kent’te güvenliği sağlıyor. Bu arada Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Gültan Kışanak, Fırat Anlı, Bağlar Belediyesi Eş Başkanları Birsel Kaya Akat, Eşref Güler, Kayapınar Belediyesi Eş Başkanları Mehmet Ali Aydın, Fatma Arşimed, Yenişehir Belediyesi Eş Başkanı Selim Kurbanoğlu, Sur Belediyesi Eş Başkanı Seyit Narin, Fatma Şık Barut, Meclis Üyeleri, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Fahrettin Çağdaş, daire başkanları ve diğer ilgililer Çadır Kent’teki çalışmaları yerinde denetledi. Eş Başkan Gültan Kışanak, Şengal’den gelen ailelere “Hoş geldiniz” derken, Fırat Anlı, "Ne kadar isterseniz kalabilirsiniz. Kendi evinizdesiniz." dedi. "Şengal ile Amed aynıdır." diyen Anlı, Rojava ve Şengal’deki durumu çok yakından takip ettiklerini söyledi.

Diyarbakır’daki belediyeler, tüm imkanlarını seferber ettiklerini belirtirken, Şengal’den gelen halkın çok acil temel ihtiyaç malzemesi bulunduğunu bildirdi. İhtiyaç duyulan belli başlı malzemeler şöyle: "Yatak, battaniye, nevresim, çarşaf, kilim, çocuk bezi, kadın erkek kıyafetleri, çorap, havlu, terlik, ayakkabı, deterjan, şampuan, saç kremi, sabun, dış fırçası, diş macunu, kuru fasulye, nohut, pirinç, bulgur, sıvı yağ, süt, çocuk maması."

Acil ihtiyaç malzemeleri Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerinin tüm hizmet birimleri ile DİSKİ’nin tahsilat bürolarına ulaştırılabiliyor. Şehir dışından malzeme göndermek isteyenler, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sümerpark Yardım Kabul Merkezi’ne Öz Diyarbakır otobüs firması ile ücretsiz olarak gönderebilecek. Kullanılmış eşyalar ise kabul edilmiyor, gıda maddelerinin de son kullanma tarihinin geçmemiş olmasına dikkat edilmesi gerekiyor.

İLGİLİ HABERLER

Mardin OSB çalışanlarına Covid-19 aşısı vurulduMardin OSB çalışanlarına Covid-19 aşısı vurulduŞehadetinin 31'inci yıldönümünde Şehid Hasan TekinŞehadetinin 31'inci yıldönümünde Şehid Hasan TekinTarihi Kumkapı Balıkçıları: Müsilaj sebebiyle satışlarımız yüzde 60 düştüTarihi Kumkapı Balıkçıları: Müsilaj sebebiyle satışlarımız yüzde 60 düştüMardin Ovasında ikinci ürün olan mısır ekim mesaisi yüksek girdi maliyetlerinin gölgesinde başladıMardin Ovasında ikinci ürün olan mısır ekim mesaisi yüksek girdi maliyetlerinin gölgesinde başladıŞehitler Kervanı Platformu Başkanı Çelik: Mursi, ABD ve Avrupa'nın talimatıyla şehid edildiŞehitler Kervanı Platformu Başkanı Çelik: Mursi, ABD ve Avrupa'nın talimatıyla şehid edildi
SIRADAKİ HABER