HaberlerGündemDiyarbakır Peynirciler Çarşısı yıkılıp yeniden yapılacak

Diyarbakır Peynirciler Çarşısı yıkılıp yeniden yapılacak

Sur ilçesinde bulunan Peynirciler Çarşısı'nın yenilenmesini bekleyen çarşı esnafı, bu konudaki taleplerini daha önce dile getirmişti. Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, peynirci esnafı ile kahvaltıda bir araya gelerek hazırladıkları projeyi paylaştı.

Diyarbakır Peynirciler Çarşısı yıkılıp yeniden yapılacak

Diyarbakır'da 30 yıl kadar önce Çınar İlçe Garajı olarak inşa edilen yapı, bir süre sonra yöresel ürünlerin satışa sunulduğu peynir pazarına dönüştürülmüş zamanla bakımsızlıktan dolayı ihtiyaçlara cevap veremeyecek duruma gelen çarşı için yenileme projeleri gündeme gelmişti.

Peynirciler Çarşısı'nın mevcut durumundan şikayetçi olan peynirci esnafı İLKHA'ya konuşmuş ve yetkililerin bir an önce gerekli çalışmaları başlatmalarını talep etmişlerdi.

Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Esnaf Odası Başkanıyla birlikte Peynirciler Çarşısı'nı ziyaret eden Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, burada esnafla birlikte kahvaltı yaparak taleplerini dinledi.

Esnafla yaptıkları fikir alışverişleri ve yeni yapılan proje hakkında görüşler alındıktan sonra konuşma yapan Karaloğlu, ilk olarak peynir ve süt ürünlerinin Diyarbakır için çok önemli olduğunu dile getirdi.

Mevcut Peynirciler Çarşısı'nın hoş görüntüsü olmayan, hijyen ve temizlik kurallarını tam sağlayamayan bir mekân haline geldiğini belirten Karaloğlu " Vakıflar Bölge Müdürlüğümüz burayla ilgili bir proje geliştirdi. Bana daha önce sundukları proje üzerinde, bazı değişiklikler yaptık. Ama bu çarşıdaki esnafın görüşünü de almak istedik. Hem proje ile ilgili hem de proje sonrasında buranın işletilmesi ile ilgili esnafımızın görüşü önemli. Bugün söylenilen her şeyi not aldık. Daha sonra esnafımızla Vakıflar Bölge Müdürlüğü yine çalışsın." ifadelerini kullandı

"Peynirci esnafını koruyup adaletsizlik veya haksızlık yapmayacağız"

Hedeflerinin, Peynirciler Çarşısı'nı mevcut kötü görüntüsünden kurtarmak ve esnafı korumak olduğunu belirten Karaloğlu "Burada temizlik kurallarına dikkat edebileceğimiz, dışarıdan gelen herkesin mutlaka ziyaret etmek istediği mekân oluşturmak istiyoruz. Altını çizerek söylüyorum, fiilen burada peynirci esnafını mutlaka koruyup adaletsizlik veya haksızlık yapmayacağız. Hepinizin görüşünün bizim için kıymetli olduğunu ifade etmek istiyorum." şeklinde konuştu.

Tüm esnafı memnun etmenin imkânsız olduğunu ama hep birlikte ortak bir paydada buluşulabileceğini ifade eden Karaloğlu, herhangi bir mağduriyet oluşturmadan çarşıyı hızlı bir şekilde yıkıp yeni bir yapıya geçmenin herkes tarafından kabul göreceğine inandığını belirtti.

"İç içe girmiş, ne olduğu belli olmayan yeni bir yapı yapmayacağız"

Peynirciler Çarşısı'nın vakıf arazisi olduğunu ve kira geliri elde etmek isteyeceklerini belirten Karaloğlu, bu kira tutarının ciddi bir miktar olmayacağını belirterek konuşmasına şu ifadelerle devam etti:

"Şu anda dükkanlar da buzdolabınız bile yok, biz soğuk hava deposu olan iş yerleriniz olsun arzusundayız. İçerisinde sosyal mekanların olduğu, buraya gelen insanların oturup çayını kahvesini içebileceği; modern, çağdaş bir mekân olsun istiyoruz. Ama iç içe girmiş, ne olduğu belli olmayan yeni bir yapı yapmayız. Şehrin öyle bir şeye ihtiyacı yok. İnşallah Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nde; Esnaf Odası Başkanımız, esnaf temsilcisi ve burada fiilen iş yapanlarla birlikte tekrar proje üzerinde oturup çalışılsın. Sonra hazır olduğunuz vakit yıkalım ve yapalım."

İLGİLİ HABERLER

Mardin’de husumetli aileler barıştırıldıMardin’de husumetli aileler barıştırıldıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıRamazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Ramazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Cumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyorCumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyor
SIRADAKİ HABER