HaberlerGündemDiyarbakır'ın Çınar ilçesinde yaşanan su sıkıntıları çözülüyor

Diyarbakır'ın Çınar ilçesinde yaşanan su sıkıntıları çözülüyor

​DİSKİ tarafından Çınar’da yıllardır devam eden içme suyu sorunun çözümüne yönelik 2017 yılında başlatılıp 35 milyon TL’ye mal edilen projenin yakın zamanda tamamlanması planlanıyor.

Diyarbakır'ın Çınar ilçesinde yaşanan su sıkıntıları çözülüyor

Çınar ilçesinde uzun yıllardır devam eden altyapı ve içme suyu sorununu çözüme kavuşturacaklarını açıklayan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü, 2017 yılında başlayan altyapı ve içme suyu şebekesi çalışmalarında sona gelindiğini belirterek inşaat işlerinin bitme aşamasına gelindiğini ve projede son düzenlemelerin yapıldığını duyurdu.

DİSKİ ile İLBANK ortaklığında gerçekleştirilen altyapı projesiyle Çınar'da 35 Milyon TL’ye mal olan çalışmalar içerisinde ilçeye 63 kilometre kanalizasyon, 54 kilometre içme suyu, 23 kilometre içme suyu isale hattı ile yağmursuyu şebekesi döşendiği belirtildi.

Ayrıca Çınar ilçesinde atık su arıtma tesisi inşa edileceğinin belirtildiği açıklamada, ilk etapta 2037, ikinci etapta ise 2052 yılına kadar atık suları arıtılacağı ve bu tesisle doğal ortama zarar vermeden deşarjı sağlanacağı da ifade edildi.

Söz konusu çalışmaları yerinde inceleyen DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi, "Şehrimiz, altyapı bakımından belirli bir standarda kavuştu. İlçelerimizde de çalışmalarımızı titizlikle yürütüyoruz. Çınar ilçemizde DİSKİ ve İLBANK tarafından ortaklaşa yürütülen projeyle kanalizasyon, içme suyu şebekesi, içme suyu isale hattı ve yağmursuyu şebekesi yaptık. İlçemizin altyapı sorununu bu projeyle çözüme kavuşturmuş oluyoruz. Özellikle kanalın deşarj edilmesiyle çevre kirliliğini önleyeceğiz. Çalışmalarımızı kısa sürede bitirerek hemşerilerimizin hizmetine sunacağız." dedi.

İLGİLİ HABERLER

FETÖ'nün TSK yapılanması operasyonunda 56 kişi yakalandıFETÖ'nün TSK yapılanması operasyonunda 56 kişi yakalandıSalgın sürecinin çocuklar üzerindeki travmatik etkileriSalgın sürecinin çocuklar üzerindeki travmatik etkileriDoğu Anadolu Bölgesi illerinde kar yağışı ve soğuk hava etkili oluyorDoğu Anadolu Bölgesi illerinde kar yağışı ve soğuk hava etkili oluyorFETÖ'nün mali yapılanmasına operasyon: 40 gözaltı kararıFETÖ'nün mali yapılanmasına operasyon: 40 gözaltı kararıAfet eğitim seferberliği başlatıldıAfet eğitim seferberliği başlatıldı
SIRADAKİ HABER