HaberlerGündemDiyarbakır İl Jandarma Komutanlığı uyuşturucu operasyonu bilgilerini paylaştı

Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığı uyuşturucu operasyonu bilgilerini paylaştı

Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığı, 2020 ve 2021 yılında yapılan uyuşturucu operasyonları ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığı uyuşturucu operasyonu bilgilerini paylaştı

Açıklamada, "Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığınca; 2020 yılında icra edilen narko-terör operasyonlarında; yaklaşık 100 milyon kök kenevir imha edilmiş, 55 ton 152 kilogram esrar ele geçirilmiştir.  Çalışmalarla uyuşturucu maddeyi imal eden ve ticaretini yapan şüpheliler de birer birer tespit edilmiş ve yakalanmaları için operasyonlar yapılmıştır.

Narko-Terör Tırpan-1 Operasyonunda, Diyarbakır merkezi ile Lice ve Hani ilçelerinde 42 ayrı adreste yapılan arama neticesinde yakalanan 31 şüpheliden 19’u tutuklanmış, 7 şüpheli hakkında adli kontrol kararı verilmiştir. Yakalanan şüphelilerin 2020 yılında, 21 olayda ele geçirilen 2 milyon 514 bin kök kenevir, 2 ton 407 kilogram esrar ve 337 kilogram skunk maddesinin sahibi oldukları ve ticaretini yaptıkları aylar süren çalışmalar sonucu ortaya konulmuştur.

Narko Terör Tırpan Operasyonu’nun ikinci dalgası 07 Şubat 2021 tarihinde, Diyarbakır ve Lice ilçe merkezi ile Lice ilçesi Duru, Kıralan, Karahasan, Dernek ve Daralan mahallelerinde icra edilmiştir. Tırpan-2 operasyonunda; 15 ara yakalamada ele geçirilen 1 milyon 203 bin kök kenevir ve 2 ton 920 kilogram esrar maddesinin sahibi olan şüphelilerin yakalanması amacıyla; 26 ayrı adreste yapılan arama sonucu 16 şüpheli yakalanarak gözaltına alınmıştır. Yapılan aramada ayrıca; 2 kilo 200 gram toz esrar, 6 adet ruhsatsız av tüfeği, 137 adet av tüfeği fişeği, 1 adet kurusıkı tabanca ve 3 adet hassas terazi de ele geçirilmiştir.

Narko Terör Tırpan Operasyonu’nun üçüncü dalgası 16 Şubat 2021 tarihinde, Lice ilçesi Yalaza, Bağlan ve Çavundur Mahallelerinde, ele geçirilen 1 milyon 258 bin 500 kök kenevir ve 1 ton 734 kilogram esrarın sahibi olan şüphelilerin yakalanması amacıyla; 10 ayrı adreste yapılan arama sonucu 5 şüpheli yakalanarak gözaltına alınmıştır. Yapılan aramada ayrıca; 256 kilogram esrar, 2 adet ruhsatsız av tüfeği ele geçirilmiştir."

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER