HaberlerGündemDiyarbakır'daki evlat nöbeti 570'inci gününde

Diyarbakır'daki evlat nöbeti 570'inci gününde

PKK tarafından çocukları kandırılarak dağa götürüldüğü gerekçesiyle HDP Diyarbakır İl Binası önünde evlat nöbeti tutan aileler, 570'inci günde de umutlu bekleyişlerini sürdürüyor.

Diyarbakır'daki evlat nöbeti 570'inci gününde

Çocukları kandırılarak ya da zorla dağa kaçırılan ailelerin HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önündeki mücadelesi 570'inci gününde de devam ediyor.

Evladı için 570 gündür beklediğini ifade eden ailelerden Fatma Akkuş, bütün dünyanın kendilerini görmesini istedi.

Diyarbakır'daki evlat nöbeti 570'inci gününde

Fatma Akkuş

HDP'nin düzenlediği Newroz mitinginde kendileri için "satılmış" dendiğini, oysa bir anne olarak sadece kızını istediğini dile getiren Akkuş, "Bir anne olarak ben kızımı istiyorum. Birer kadın olarak benim ve kızımın da hakları var. Gergerlioğlu, kendisi için 2 gece mecliste yattığı gibi bizim çocuklarımız için de mecliste otursaydı! Benim siyasetle bir işim olmaz, burada sadece çocuğumu istiyorum. Artık bütün dünyanın bizi görüp sesimizi duymasını istiyorum. Bu çocukları kurtarsınlar artık, dayanacak gücümüz kalmadı." ifadelerini kullandı.

Diyarbakır'daki evlat nöbeti 570'inci gününde

Zümrüt Salim

"Jın, Jiyan, Azadi' diyorlar ama en büyük zulmü biz annelere yaşatıyorlar"

HDP ve PKK'den oğlunu isteyen ve evladını almadan HDP Diyarbakır İl Binası önünden ayrılmayacağını dile getirenlerden biri de Zümrüt Salim.

"HDP, neden kendi çocuklarını dağa yollamıyor da bize bu zulmü çektiriyorlar?" diye soran Salim, "Benim oğlum hafızlık okuyordu, ondan ne istediler? Benim oğlumu Kur'an Kursu'ndan kaçırıp PKK'ye teslim ettiler. Eğer HDP olmazsa PKK de olmaz. 'Jın, Jiyan, Azadi' diyorlar ama bir kadın olarak en büyük zulmü bize yaşatıyorlar. Evlatlarımızı bizden ayırarak en büyük zulmü yaşatıyorlar. Artık evlatlarımızı getirsinler de bu zulüm son bulsun." dedi.

Diyarbakır'daki evlat nöbeti 570'inci gününde

Necibe Çiftçi

"Bir oğlumu kaçırdılar diğerini katlettiler"

Bir oğlu PKK tarafından kaçırılan, diğer oğlu da PKK tarafından öldürülen Necibe Çiftçi ise, "Yaz, kış veya hastalık demeden mücadelemize devam ediyoruz. Evladım Rojhat 2015 yılında HDP ve PKK tarafından dağa kaçırıldı. Diğer oğlum da abisini aramaya başladı. Bunun üzerine 2017 yılında PKK'liler evimizi bir gece vakti bastılar. Oğlumu yatağından kaldırıp ahıra götürdüler ve infaz ettiler. Şimdi onun 4 yetimi de benim yanımda. Ben buradan diğer evladımı onlardan istiyorum. Para, pul, mal veya mülk istemiyorum, sadece evladımı istiyorum." şeklinde konuştu.

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER