HaberlerGündemDiyarbakır'da kadına yönelik şiddetle mücadele toplantısı yapıldı

Diyarbakır'da kadına yönelik şiddetle mücadele toplantısı yapıldı

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu Başkanlığında kadına yönelik şiddetle mücadele toplantısı düzenlendi.

Diyarbakır'da kadına yönelik şiddetle mücadele toplantısı yapıldı

Birleşmiş Milletler tarafından 1999 yılında kadına yönelik şiddet sorununu ortaya koymak, bu sorunu dünya gündemine taşıyarak çözüm yollarına ilişkin çalışmalar yapılması konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla "Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü" olarak kabul edilen 25 Kasım'da Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, konunun önemine dikkat çekmek amacıyla bir toplantı gerçekleştirdi.

Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele İl Eylem Planı çerçevesinde kurum bazında istatistiki verilerin de paylaşıldığı toplantıda eğitimlerin ve çalışmaların sürdürülmesine vurgu yapıldı.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Karaloğlu, Diyarbakır'da kadına yönelik şiddetle mücadele ile ilgili yapılan çalışmaların gözden geçirileceğini ve yeni bir farkındalık oluşturmaya çalışacaklarını söyledi.

"Toplumsal bilincin artmasıyla bu mesele çözülebilir"

Kadına yönelmiş şiddetin aslında insanlığa yöneltilmiş olduğuna vurgu yapan Karaloğlu, devletin kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda hem mağdurların korunması hem de şiddeti uygulayanların cezalandırılması anlamında yasal düzenlemeler yaptığını söyledi.

Kadına yönelik şiddet konusunda toplumsal bilinci artırarak sorunu eğilmek gerektiğini belirten Karaloğlu, "Bu bilinci geliştirebilirsek meseleyi çözebiliriz. Her erkek aslında bir kadının çocuğudur ve kadın, erkek çocuklarına kadına saygıyı öğretirse bu meseleyi çözebiliriz. Aynı zamanda her erkek çocuk bir babanın evladıdır ve babalar erkek çocuklarına iyi rol model olabilirlerse, biz bu meseleyi çözeriz. Bu konuda toplumsal bilinci artırabiliriz." diyerek bu bilincin aile içerisindeki eğitimle geliştirebileceğini ifade etti.

İLGİLİ HABERLER

Mardin’de husumetli aileler barıştırıldıMardin’de husumetli aileler barıştırıldıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıRamazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Ramazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Cumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyorCumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyor
SIRADAKİ HABER