HaberlerGündemDiyarbakır'da bulunan Mehmet Han Pasajı için yıkım kararı alındı

Diyarbakır'da bulunan Mehmet Han Pasajı için yıkım kararı alındı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 2017 yılında satın alınan Mehmet Han pasajının yıkım kararı pasaj esnafının tepkilerine rağmen engellenemedi.

Diyarbakır'da bulunan Mehmet Han Pasajı için yıkım kararı alındı

Diyarbakır'ın Sur ilçesindeki yarım asırlık Mehmet Han Pasajı, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından kamulaştırıldıktan sonra yıkım kararı alınmış, karara tepki gösteren onlarca pasaj esnafı gerekli tüm yasal yollarla işyerlerinin yıkılmaması için çaba sarf etmişti.

Seslerini sadece Diyarbakır'a değil, bütün Türkiye'ye duyurmak için sosyal medya hesabı kuran esnaf bütün tepkilere rağmen işyerlerinin yıkımına engel olamadıklarını duyurdu.

Pasaj esnafın, elektrik ve sularının kesildiğini, Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu ile yaptıkları görüşme sonucunda da işyerlerinin yıkılmasına mâni olamadıklarını sosyal medya hesabından şu ifadelerle açıkladı:

Diyarbakır Sur Mehmet Han pasajı esnafları olarak yaptığımız girişimlerin ardından Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu bizlerle görüştü. Görüşmede Vali Bey'e binamızın 2017 yılında kamunun ihtiyacı olmamasına rağmen kamulaştırıldığını, bulunduğumuz sokakta kamulaştırılan tek bina olduğumuzu, binamızın varlığının ne o tarihte ne de bugün herhangi bir proje önünde engel olmadığını, 28 aylık ecrimisil bedellerimizi ödediğimizi, binamızın yıkıldığı taktirde boş bir arsa olarak kalacağını, bugünkü pandemi ve kış koşullarında gidecek yerimiz olmadığını ifade ettik ve bu nedenlerle İşyerlerimizin bizlere satılmasını veya kiralanmasını talep ettik. Vali Bey ise bugünkü koşullarda yasal açıdan bunun mümkün olmadığını belirtti.

Açıklamanın devamında, "Görüşmede, esnafın taşınma ile ilgili ihtiyaçlarının ve taleplerinin belirlenip makul bir süre içinde tahliyesi için Ticaret Odası ile Esnaf Odasının da içinde yer aldığı bir komisyon kurulması yönünde bir karar alındı. Sonuç olarak, Ankara’daki Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bürokratlarının, kamunun ihtiyacı olmamasına rağmen 2017 yılında yaptıkları bu gereksiz kamulaştırma işleminin mağdurları olarak iş yerlerimizi önümüzdeki günlerde boşaltacağız. Maalesef bütün çabalarımıza rağmen bu yanlış kararı değiştirmeye gücümüz yetmedi." denildi.

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER