HaberlerGündemDiyarbakır'da bin 756 yapı 'Yerinde Dönüşüm' projesiyle yeniliyor

Diyarbakır'da bin 756 yapı 'Yerinde Dönüşüm' projesiyle yeniliyor

Diyarbakır merkez Bağlar Belediyesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanan ve Kaynartepe Mahallesi’nde 53 bin metrekarelik alanda uygulanacak Kentsel Dönüşüm projesi için ön hazırlıklara devam ediyor.

Diyarbakır'da bin 756 yapı 'Yerinde Dönüşüm' projesiyle yeniliyor

'Yerinde Dönüşüm' projesini belediye ile beraber yürüten Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın görevlendirdiği ekipler sahada hak sahibi vatandaşlarla görüşüp bilgilendirmede bulunarak çeşitli konularda tespitler gerçekleştiriyor.

Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu, ilçe halkının “Yerinde Dönüşüm” modeli ile uygulanacak olan 'Kentsel Dönüşüm' projesine tam destek verdiğini ve şu ana kadar ciddi bir talep oluştuğunu belirterek Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ekiplerinin sahadaki tespit çalışmalarının ocak ayı içinde tamamlanmasını beklediklerini söyledi.

Beyoğlu, "Kaynartepe Mahallesi’nde dönüşüm kapsamına giren 1756 yapı tespit edilmiş durumda. Hiçbir hak sahibinin yerinden olmayacağı ve mağdur edilmeyeceği şekilde çalışmalar yapılıyor. Bağlar bu değişimi çok istiyor." dedi.

"Şu ana kadar çok ciddi bir talep var"

Bağlar Belediyesi bünyesinde faaliyete açılarak daha sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı birimlerinin kullanımına verilen Kentsel Dönüşüm Danışma Ofisi’ne şu ana kadar ciddi bir başvuru olduğu bilgisi verildi.

Bakanlık ekiplerinin sahadaki tespit çalışmalarının en geç ocak ayı içinde tamamlanmasını beklediklerini belirten Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu, proje kapsamına giren yapı sayısının bin 756 olarak tespit edildiğini söyledi.

Beyoğlu, "Yerinde dönüşüm modelinin uygulanacağı ve bu anlamda önemli bir model olan projede tespit çalışmalarının tamamlanmasından sonra ikinci aşamaya geçilecek. Hak sahiplerinin mağdur edilmeyeceği fiyatlamadan sonra vatandaşlarımıza çeşitli seçenekler sunulacak. Şu ana kadar çok ciddi bir talep var. Halkımız, hak etmediği bu tablodan kurtulmak istiyor ve bir an önce çalışmalara başlanmasını istiyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’mızın öncülüğünde Bağlar’ımızı modern ve gelişmiş huzurlu bir kent haline getirecek olan proje temmuz itibarıyla inşallah resmen başlamış olacak. En geç iki buçuk yıl içerisinde ilk etabı tamamlanarak diğer mahallelere başlanacak." ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER