HaberlerGündemDiyanet: Kamet getirirken yürümek mekruhtur

Diyanet: Kamet getirirken yürümek mekruhtur

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, yürüyerek kamet getirmenin mekruh olduğuna hükmetti.

Diyanet: Kamet getirirken yürümek mekruhtur
Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, yürüyerek kamet getirmenin mekruh olduğuna hükmetti.

Vatandaşların 'namaz' ile ilgili sorularını sanal alemden cevaplandıran Din İşleri Yüksek Kurulu, cemaatle kılınan namazda kamet yapılırken ne zaman ayağa kalkılacağını da açıkladı. Cemaatle kılınan namazda, cemaatin namaz için ayağa ne zaman kalkacağı hususunun, adap ve müstehaplarla ilgili olduğuna dikkat çekilen açıklamada, "Müezzin 'haydi kurtuluşa' anlamına gelen 'hayye ale’l-felah' cümlesini söylediğinde imam ve cemaat ayağa kalkar. İmam namaza başlar, cemaat da ona uyar. Ancak namaza kametin bitiminde başlanması da caizdir. Kameti getiren aynı zamanda imamlık da yapacaksa kamet bitince namaza durulur. Şafii mezhebine göre ise kamet bittikten sonra namaz için ayağa kalkmak müstehaptır. İmam ayağa kalkmadan yahut henüz gelmeden cemaat namaz için ayağa kalkmamalıdır. Peygamberimiz (sas) 'Namaz için kamet getirildiğinde beni görmeden ayağa kalkmayın' buyurmuştur. Ancak imamdan çok da geri kalmamalı; imam ile birlikte namaz başlayacak şekilde hazır olabileceği kadar bir süre önce yerinden kalkmalıdır. Namazların farz, vacip ve sünnetlerinin yanı sıra adabı da vardır. İmam-ı A’zam’a göre cemaatle namaz kılmak üzere 'Kad kameti’s-salat=namaz başladı' denildiği anda imamın namaza başlaması, namazın adabındandır. İmam, bu hareketi ile müezzinin sözünü doğrulamış olur. Fakat namaza kamet bittikten sonra başlanılmasında da sakınca yoktur. Hatta İmam Ebu Yusuf ile diğer üç mezhep imamına göre, uygun olan budur." denildi.

KAMET YAPANIN YÜRÜMESİ DOĞRU MUDUR?

Bir vatandaşın 'Yürürken kamet getirmek caiz mi?' sorusunu cevaplandıran Din İşleri Yüksek Kurulu, "Kamet farz namazlara başlarken söylenen ve Hz. Peygamber (sas)'in uygulamasına dayanan bir sünnettir. Onun için gereken saygı ve ağırbaşlılık ihmal edilmemelidir. Bu nedenle kamet eden kimsenin bu esnada yürümesi, mekruh kabul edilmiştir." açıklamasında bulundu.

İLGİLİ HABERLER

Mardin-Midyat bölünmüş yol yapımına başlandıMardin-Midyat bölünmüş yol yapımına başlandı​ İnşaat firmasına yapılan operasyonun ardından mağdurlar ve avukatlarından basın açıklaması​ İnşaat firmasına yapılan operasyonun ardından mağdurlar ve avukatlarından basın açıklamasıEzan Platformu: Arapça ezan yasağıyla İslam sosyal hayattan tecrit edilmek istendiEzan Platformu: Arapça ezan yasağıyla İslam sosyal hayattan tecrit edilmek istendiŞanlıurfa Müftülüğü ve Yeşilay işbirliği ile bağımlılıklarla mücadele edilecekŞanlıurfa Müftülüğü ve Yeşilay işbirliği ile bağımlılıklarla mücadele edilecekSiirt Valisi Hacıbektaşoğlu, asfalt çalışmalarını yerinde incelediSiirt Valisi Hacıbektaşoğlu, asfalt çalışmalarını yerinde inceledi
SIRADAKİ HABER