HaberlerGündemDiyanet İşleri Başkanı Görmez'e Öğrencilerden İlahi Sürprizi

Diyanet İşleri Başkanı Görmez'e Öğrencilerden İlahi Sürprizi

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, 2 bin 500'ü Türkiye'de, 2 bin 500'ü yurt dışında olmak üzere 5 bin öğrencinin Diyanet İşleri Başkanlığı ile Türkiye Diyanet Vakfı işbirliğinde açılan okullarda okuduğunu belirtti.

Diyanet İşleri Başkanı Görmez'e Öğrencilerden İlahi Sürprizi
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, 2 bin 500'ü Türkiye'de, 2 bin 500'ü yurt dışında olmak üzere 5 bin öğrencinin Diyanet İşleri Başkanlığı ile Türkiye Diyanet Vakfı işbirliğinde açılan okullarda okuduğunu belirtti.

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Madagaskar'dan Yunanistan'a, ABD'den Etiyopya'ya, 96 ayrı ülkeden "2. Uluslararası Öğrenci ve Kültür Şöleni" için Türkiye'ye gelen 2 bin öğrencinin 28 temsilcisini makamında kabul etti. Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdürü İsmail Palakoğlu'nun da hazır bulunduğu kabulde, öğrenciler tek tek kendilerini tanıttı. Katılımcılarla tek tek ilgilenen ve sohbet eden Görmez, onlara isimlerini ve ülkelerini sordu.

Kabulde konuşan Görmez, "Sizleri tanımaktan gerçekten çok büyük bir mutluluk duydum. İnşallah her biriniz, Türkiye'de önce liseyi sonra fakülteyi bitirirsiniz. Sonra doktora yaparsınız, kendi ülkelerinize gidersiniz ve kendi ülkelerinizle Türkiye arasında bir gönül elçisi olursunuz" dedi.

Öğrencilere "büyük düşünmeleri" önerisinde bulunan Görmez, "Yapacaklarınızı planlarken sadece kendi ülkenizi düşünmeyin. Mesela Afrika'dan gelen arkadaşlarımız bütün Afrika'ya nasıl hizmet edeceklerini düşünürler. Çünkü Afrika'da halen pek çok sorunlar var. Afrika, dünyanın, insanlığın en büyük günahlarının işlendiği kıtadır. Sömürgeler marifetiyle, tarihte köleleştirmelerle çok büyük günahların işlendiği, insanların geri bırakıldığı bir kıtamız maalesef ama insanları çok güzel" ifadelerini kullandı.

Görmez, 2 bin 500'ü Türkiye'de, 2 bin 500'ü yurt dışında olmak üzere 5 bin öğrencinin Diyanet İşleri Başkanlığı ile Türkiye Diyanet Vakfı işbirliğinde açılan okullarda okuduğunu açıkladı.

ÖĞRENCİLERDEN "ŞAHİT OLSUN" İLAHİSİ

Öğrencilerin hep birlikte "Şahit Olsun" adlı ilahiyi seslendirdikleri kabulde Görmez, "Çok güzel, hiç bitmemesini istedim. Allah hiçbir zaman ufkunuzu daraltmasın" diye konuştu. Nijerli bir öğrencinin "Zarma" dilinde ilahi seslendirmesinin ardından ise bir kız öğrenci Azerice "Sarı Gelin" türküsünü söyledi.

GÖRMEZ'DEN ÖĞRENCİLERE CAMİ MÜJDESİ

Görmez, daha sonra öğrencilerle sohbet etti, onlara çeşitli sorular yöneltti. Öğrencilere, "Türkiye'de en çok neyi sevdiniz" diyen Görmez, öğrencilerden çiğ köfte, çorba ve tavuk döner cevabını aldı. Bazı öğrenciler ise "En çok camileri ve temizliğini seviyorum. Her yerde cami var" dedi. Bunun üzerine Görmez, "İnşallah her birinizin ülkesine bir cami yapacağız. Şu anda Mali'de güzel bir cami yapılıyor. Çeşitli yerlerde inşaatlar devam ediyor. Gana'da, Kamerun'da, Somali'de ve Haiti'de camiler yapılıyor" şeklinde konuştu.

Müslüman ülkelere yaptığı ziyaretlerde en fazla cami isteğiyle karşılaştığını anlatan Görmez, "Onlar Sultan Ahmet'i görünce çok hoşlanıyorlar" dedi. Görmez, iki cami arasında daha çok Süleymaniye Camisi'ni tercih ettiğini belirtti.

Kabulün ardından öğrenciler Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'e, çiçek takdim etti.

İLGİLİ HABERLER

Ağrı'da kilolarca kaçak tütün ve mamulü ele geçirildiAğrı'da kilolarca kaçak tütün ve mamulü ele geçirildiVan'da İl Koordinasyon Kurulu 2021 yılı birinci dönem toplantısını gerçekleştirdiVan'da İl Koordinasyon Kurulu 2021 yılı birinci dönem toplantısını gerçekleştirdiKışın soğuğunda evlat nöbeti devam ediyorKışın soğuğunda evlat nöbeti devam ediyorElâzığ İl Sağlık Müdürlüğü Covid-19 aşı bilgilendirme masası kurduElâzığ İl Sağlık Müdürlüğü Covid-19 aşı bilgilendirme masası kurduAdıyaman'da kapalı köy yollarını açma çalışmaları devam ediyorAdıyaman'da kapalı köy yollarını açma çalışmaları devam ediyor
SIRADAKİ HABER