HaberlerGündemDives, Camiler Ve Din Görevlileri Haftasını Kutladı

Dives, Camiler Ve Din Görevlileri Haftasını Kutladı

Diyanet ve Vakıf Emekçileri Sendikası (DİVES) Adıyaman İl Temsilcisi Nurettin Kesici, Camiler ve Din Görevlileri Haftası’nı kutlayarak basın açıklaması düzenledi.

Dives, Camiler Ve Din Görevlileri Haftasını Kutladı
Diyanet ve Vakıf Emekçileri Sendikası (DİVES) Adıyaman İl Temsilcisi Nurettin Kesici, Camiler ve Din Görevlileri Haftası’nı kutlayarak basın açıklaması düzenledi.

Kesici, yapmış olduğu basın açıklamasında, “Bu yılki camiler ve din görevlileri haftasını, görev yerinde yakalandığı hastalık ve görevinden dolayı köyde kalarak, yeterince tedavi imkanı bulamayarak; köyde tedavi imkanın olmamasından hayatını kaybeden ve görev şehidi sayılan diyanet çalışanı arkadaşlarıma adıyorum. Mevcut olan atama ve yer değiştirme kanununun anti demokratik olması, anayasada belirten devletin vatandaşın bedensel ve ruhsal sağlığını garanti altına almıştır ibaresi açık ve net bir şekilde olduğu halde; diyanetin atama ve yer değiştirme kanunundan, meslektaşlarım ciddi bir şekilde mağdur edilmektedirler. Bundan dolayı daha nice mesai arkadaşlarım hayatını kaybedecek. DİVES olarak, bu maddenin iptali için açmış olduğumuz dava Danıştay’da devam etmektedir.

Camilerimizin mevcut olan yapısı mekanikleşmiştir. Belli saat aralıklarında yapılan ibadetler ile rutine dönüşmüş bir anlayış ile yaklaşım gösterilmektedir. Oysaki camii kelime anlamında toplanma, bir araya gelme anlamları içeriyor. İslamiyet’in ilk döneminde, camiler adeta bir halk meclisi gibi insanların güvenlik, ekonomi, hukuki ve her türlü sorunları oturup tartıştığı mekânlardı. Bugün ise; camiler sadece cemaatin secde ve rükû etme yerleri haline getirilmiştir. Peygamber efendimiz döneminde camiler; açıkta kalanların, yolcuların kimsesizlerin sığındığı mekânlardı. Camiiler halkın geleceğini ilgilendiren önemli toplantıların yapıldığı yerlerdi. Günümüzde camililer namaz vakitlerinde açık olan resmi kurumlara dönüştürülmüştür. Toplumun sosyal, siyasal, ekonomi, güvenlik vb gibi sorunlarının konuşulup çözüme kavuşturulduğu mekânlardan uzaklaştırılmıştır. Camilerde dini ritüeller öncelikleşirken camilerin toplumsal yönleri ise göz ardı edilmiştir. Camilerimizi bu durumdan kurtararak özüne döndürmek için biran önce camileri mevcut olan Diyanet İşleri Başkanlığı denetiminden çıkarıp özerk bir yapıya kavuşturmalıyız” ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABERLER

Türkiye-İran-Afganistan Üçlü Toplantısı başladıTürkiye-İran-Afganistan Üçlü Toplantısı başladıKovancılar Merkez Camii'nin temeline ilk kazma vurulduKovancılar Merkez Camii'nin temeline ilk kazma vurulduYola çıkan kız çocuğunu araçların altında kalmaktan şehir içi şoförü kurtardıYola çıkan kız çocuğunu araçların altında kalmaktan şehir içi şoförü kurtardıMardin OSB çalışanlarına Covid-19 aşısı vurulduMardin OSB çalışanlarına Covid-19 aşısı vurulduŞehadetinin 31'inci yıldönümünde Şehid Hasan TekinŞehadetinin 31'inci yıldönümünde Şehid Hasan Tekin
SIRADAKİ HABER