HaberlerGündemDışişlerinden 10 yılını geride bırakan Suriye iç savaşına ilişkin açıklama

Dışişlerinden 10 yılını geride bırakan Suriye iç savaşına ilişkin açıklama

​Dışişleri Bakanlığı, Suriye’nin siyasi birliğinin ve toprak bütünlüğünün korunması, ateşkesin muhafazası, sığınmacıların geri dönüşlerinin sağlanması konusunda bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da çabaların sürdürüleceğini vurguladı.

Dışişlerinden 10 yılını geride bırakan Suriye iç savaşına ilişkin açıklama

Dışişleri Bakanlığı, "Suriye ihtilafının" 10'uncu yılı dolayısıyla yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada, Suriye halkının demokrasi, adalet, hak ve özgürlük talebiyle başlattığı barışçıl gösterilere rejim güçlerince baskı ve şiddetle karşılık verilmesini izleyen on yılın, yarım milyon masum sivilin hayatını kaybetmesine, halkın yarısının yerlerinden edilmesine ve etkileri nesiller boyunca hissedilecek acılara tanık olduğu belirtildi.

Bugün itibariyle ülkede 13.4 milyon Suriyelinin insani yardıma muhtaç olduğu aktarılan açıklamada, 2.4 milyon çocuk eğitimden yoksun, 5.9 milyon kişinin de evsiz olduğu kaydedildi. Açıklamada, Covid-19 salgınının sivil halkın mağduriyetini daha da arttırdığı vurgulandı.

Açıklamada, "Bu şartlar altında dahi hak ve özgürlük mücadelesinden ödün vermeyen Suriye halkını selamlıyor; hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Türkiye’nin devleti ve milletiyle Suriyeli kardeşleriyle dayanışma kararlılığını yineliyoruz." denildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

Suriye’nin siyasi birliğinin ve toprak bütünlüğünün korunmasına büyük önem atfeden Türkiye ateşkesin muhafazası, sığınmacıların güvenli ve gönüllü geri dönüşlerinin sağlanması ve ihtilafa 2254 sayılı BMGK kararı temelinde, BM himayesinde ve Suriyeliler tarafından sahiplenip ilerletilecek bir siyasi süreç sonucunda kalıcı ve sürdürülebilir bir çözüm bulunması için bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da hem sahada hem masada etkin çabalarını sürdürecektir.

Türkiye aynı zamanda, Suriye’nin toprak bütünlüğüne ve kendi milli güvenliğine varoluşsal tehdit oluşturan DEAŞ ve PKK/YPG başta olmak üzere tüm terör örgütleriyle mücadelesini kararlılıkla yürütecektir. Terör örgütlerinin ayrılıkçı gündemlerini meşrulaştırmaya dönük gayretlere müsamaha edilmeyecektir.

Türkiye'nin, 3.7 milyon Suriyeliye ev sahipliği yaptığı hatırlatılan açıklamada, "Bu vesileyle, BM Güvenlik Konseyi başta olmak üzere uluslararası topluma Suriye ihtilafına kalıcı siyasi çözüm bulunması, sığınmacılara ve onlara ev sahipliği yapan komşu ülkelere yardım sağlanması, insani krizin hafifletilmesi ve terörle mücadeleye yönelik görev ve sorumluluklarını yerine getirme çağrımızı bir kez daha kuvvetle yineliyoruz. Türkiye, bu hedeflere ulaşılmasında, Suriye halkı ve onun meşru temsilcileriyle dayanışmasını sürdürecektir." ifadelerine yer verildi.

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER