HaberlerGündemDışişleri Bakanlığından Uluslararası Ceza Mahkemesinin kararına ilişkin açıklama

Dışişleri Bakanlığından Uluslararası Ceza Mahkemesinin kararına ilişkin açıklama

Bakanlık, Uluslararası Ceza Mahkemesinin işgal altındaki Filistin topraklarında yargı yetkisi bulunduğuna hükmetmesini memnuyetle karşıladıklarını belirtti.

Dışişleri Bakanlığından Uluslararası Ceza Mahkemesinin kararına ilişkin açıklama

UCM’nin siyonist işral rejiminin işgalindeki Filistin topraklarında yargı yetkisinin bulunduğuna hükmetmesi ile ilgili açıklama yapan Türkiye Dışişleri Bakanlığı, kararı memnuniyetle karşıladıklarını belirtti.

Açıklamada "Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin (UCM), 1967‘den bu yana israilin işgali altındaki Doğu Kudüs dahil Filistin topraklarında yargı yetkisinin bulunduğuna hükmetmesini memnuniyetle karşılıyoruz. UCM’nin almış olduğu bu karar, israilin Filistin topraklarında işlemekte olduğu suçlardan dolayı hesap vermesinin ve sözkonusu suçların sorumlularının tespit edilmesinin sağlanması yönünde atılmış anlamlı bir adımdır. Sözkonusu karar, İslam İşbirliği Teşkilatı Zirve Dönem Başkanlığımız sırasında BM Genel Kurulu'nda ülkemizin öncülüğünde kabul edilen Filistin Halkına Koruma Sağlanmasına İlişkin Kararın hayata geçirilmesine de katkı sağlayacaktır." denildi.

UCM kararının uluslararası toplum tarafından desteklenmesi gerektiği belirtilen açıklamada, siyonist işgal rejiminin, Filistin halkına yönelik aşırı ve orantısız güç kullanımına karşı caydırıcılık tesis edilmesi açısından büyük önem taşıdığı kaydedildi.  

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER