HaberlerGündemDışişleri Bakanlığından Uluslararası Ceza Mahkemesinin kararına ilişkin açıklama

Dışişleri Bakanlığından Uluslararası Ceza Mahkemesinin kararına ilişkin açıklama

Bakanlık, Uluslararası Ceza Mahkemesinin işgal altındaki Filistin topraklarında yargı yetkisi bulunduğuna hükmetmesini memnuyetle karşıladıklarını belirtti.

Dışişleri Bakanlığından Uluslararası Ceza Mahkemesinin kararına ilişkin açıklama

UCM’nin siyonist işral rejiminin işgalindeki Filistin topraklarında yargı yetkisinin bulunduğuna hükmetmesi ile ilgili açıklama yapan Türkiye Dışişleri Bakanlığı, kararı memnuniyetle karşıladıklarını belirtti.

Açıklamada "Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin (UCM), 1967‘den bu yana israilin işgali altındaki Doğu Kudüs dahil Filistin topraklarında yargı yetkisinin bulunduğuna hükmetmesini memnuniyetle karşılıyoruz. UCM’nin almış olduğu bu karar, israilin Filistin topraklarında işlemekte olduğu suçlardan dolayı hesap vermesinin ve sözkonusu suçların sorumlularının tespit edilmesinin sağlanması yönünde atılmış anlamlı bir adımdır. Sözkonusu karar, İslam İşbirliği Teşkilatı Zirve Dönem Başkanlığımız sırasında BM Genel Kurulu'nda ülkemizin öncülüğünde kabul edilen Filistin Halkına Koruma Sağlanmasına İlişkin Kararın hayata geçirilmesine de katkı sağlayacaktır." denildi.

UCM kararının uluslararası toplum tarafından desteklenmesi gerektiği belirtilen açıklamada, siyonist işgal rejiminin, Filistin halkına yönelik aşırı ve orantısız güç kullanımına karşı caydırıcılık tesis edilmesi açısından büyük önem taşıdığı kaydedildi.  

İLGİLİ HABERLER

Meteoroloji 8 il için turuncu kod verdiMeteoroloji 8 il için turuncu kod verdiBalıkesir'de ek Coronavirus önlemleri alındıBalıkesir'de ek Coronavirus önlemleri alındıİzmir açıklarında 9 düzensiz göçmen kurtarıldıİzmir açıklarında 9 düzensiz göçmen kurtarıldıVaka artışı yaşanan illerden olan Sakarya'da sıkı tedbirler getirildiVaka artışı yaşanan illerden olan Sakarya'da sıkı tedbirler getirildiİpekyolu Belediye Başkan Vekili Aslan ziyaretlerine devam ediyorİpekyolu Belediye Başkan Vekili Aslan ziyaretlerine devam ediyor
SIRADAKİ HABER