HaberlerGündemDışişleri Bakanlığı: BM Genel Sekreterliği'nin Kubis kararı memnuniyet verici

Dışişleri Bakanlığı: BM Genel Sekreterliği'nin Kubis kararı memnuniyet verici

Dışişleri Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin Libya Özel Temsilciliği görevine Slovakyalı Jan Kubis'in atanmasının memnuniyetle karşılandığını açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı: BM Genel Sekreterliği'nin Kubis kararı memnuniyet verici

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Libya Özel Temsilciliği görevine Slovakya Dışişleri eski Bakanı Jan Kubis’in atanmasını memnuniyetle karşılıyoruz.

Son olarak BM Lübnan Özel Koordinatörü olarak görev yapan ve pek çok bölgesel ve uluslararası kuruluşta önemli ve zorlu görevler üstlenmiş bulunan Kubis’in, tecrübe ve birikimleri ışığında, Libya’da kalıcı barışın ve istikrarın tesisine yönelik ulusal uzlaşı çabalarına önemli katkı sağlayacağına inanıyoruz.

Libya’da siyasi çözüme ulaşılması amacıyla Türkiye, Özel Temsilci Jan Kubis’e bu çabalarında destek olacaktır.

Jan Kubis’e yeni görevinde başarılar diliyor, bu görevi bir süredir vekâleten yürüten Stephanie Turco Williams’a da çalışmalarından dolayı teşekkür ediyoruz.

Lübnanlı eski temsilci Gassan Selame'nin Haziran 2017'de getirildiği görevden Mart 2020'de "sağlık nedenleri" yüzünden istifasının ardından BM'de Libya diplomasisini yürütecek isim, yaklaşık 10 aydır belirlenememişti.

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER