HaberlerGündemDika Trc-3 Bölgesinin Sanayi Envanterini Çıkardı

Dika Trc-3 Bölgesinin Sanayi Envanterini Çıkardı

Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA), TRC-3 Bölgesi’nde yer alan Mardin, Batman, Şırnak ve Siirt’in imalat sanayi envanterini çıkardı. Bölgede en fazla yatırımcı 188 ile Batman’da bulunurken, Siirt’te bu rakam 25 sayı ile sınırlı kaldı. En az ihracat miktarı da 3 milyon 587 bin 910 dolarla yine Siirt'in oldu.

Dika Trc-3 Bölgesinin Sanayi Envanterini Çıkardı
Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA), TRC-3 Bölgesi’nde yer alan Mardin, Batman, Şırnak ve Siirt’in imalat sanayi envanterini çıkardı. Bölgede en fazla yatırımcı 188 ile Batman’da bulunurken, Siirt’te bu rakam 25 sayı ile sınırlı kaldı. En az ihracat miktarı da 3 milyon 587 bin 910 dolarla yine Siirt'in oldu.

DİKA Genel Sekreterliği’nden yapılan açıklamada, bugüne kadar TRC-3 Bölgesi için yapılan çalışmalarda karşılaşılan en büyük problemlerden birinin bölgenin mevcut durumunu ortaya koyacak sağlıklı verilerin bulunmaması olduğu belirtildi. Açıklamada, "Bu sorundan hareketle bölgede imalat yapan bütün firmaları tanımak, firma yöneticileri ile bölge sorunlarını bire bir görüşmek ve bölgenin ihtiyacı olan verileri birinci elden almak amacıyla bir sanayi envanter çalışması yapma ihtiyacı meydana geldi. Bu amaçla Mardin, Siirt ve Şırnak’ta DİKA uzmanları tarafından, Batman'da ise TSO tarafından sağlanan anketör firma ve kısmi olarak ajans uzmanları tarafından toplam 374 imalat firması ziyaret edildi. Bu ziyaretlerde yaklaşık 90 sorudan oluşan 'Sanayi Envanteri Anket Uygulaması' gerçekleştirildi. Firma yöneticilerine işletme bilgileri, insan kaynakları, üretim kapasitesi, pazar durumu, mevcut problemler ve gelecek ile ilgili yaklaşımlarını içeren sorular yöneltildi. Yapılan anket çalışması ön değerlendirme neticesinde bazı çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı. Buna göre; Mardin’de firma sayısı 131, Batman’da 188, Siirt’te 25, Şırnak’ta 30 olmak üzere toplam 374 firmanın bulunduğu tespit edildi. İhracat miktarı ise Mardin 415 milyon 530 bin 581 dolarla birinci sırada, Şirnak 472 milyon 23 bin 741 dolarla ikinci, Batman 13 milyon 355 bin 250 dolarla üçüncü, Siirt ise 3 milyon 587 bin 910 dolarla en on sırada yer aldı. 2012 yılında sanayi sicil belgesine sahip firma sayısı Mardin’de 107, Batman’da ise 138 iken bu durum bugün itibarıyla Mardin’de 131 ve Batman’da 188’in üzerinde imalat yapan firma olduğu görülmektedir. Şırnak ve Siirt’in durumunda ise pek değişiklik görülmemektedir. İhracat verilerine bakıldığında Şırnak için ilginç bir durumun söz konusu olduğu görülmektedir. Resmi verilere göre Şırnak’ın toplam ihracat miktarı 1 milyar dolar civarında iken, bu miktarın sadece 40 milyon dolarlık kısmının Şırnak’ta yapılan üretim sonucu olduğu ortaya çıktı. Geriye kalan yaklaşık 950 milyon dolarlık büyük meblağın ise diğer illerden Şırnak’a getirilip burada bulunan Habur Sınır Kapısı’ndan ihraç edildiği görülmektedir. Faaliyet gösteren firma sayısına bakıldığında ise Batman’da 188 firma olmasına rağmen Mardin’in 131 firma ile ihracatta açık bir fark ile önde olduğu görülmektedir” denildi.

DİKA tarafından dört ilde 374 imalat firması ile Sanayi Envanteri Anket Çalışması yapıldığı, çıkan sonuçların yapılacak analiz ve değerlendirmenin ardından kamuoyu ile ayrıntılı olarak paylaşılacağı belirtildi.

İLGİLİ HABERLER

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Dış Politika Değerlendirme Toplantısına başkanlık ettiCumhurbaşkanı Erdoğan, Dış Politika Değerlendirme Toplantısına başkanlık ettiTürkiye gemisi Nijerya açıklarında kaçırıldıTürkiye gemisi Nijerya açıklarında kaçırıldıŞırnak’ta birçok bölgeye girişler bir yıl süreyle yasaklandıŞırnak’ta birçok bölgeye girişler bir yıl süreyle yasaklandıŞırnak İl Milli Eğitim Müdürü Nazan Şener asaleten atandıŞırnak İl Milli Eğitim Müdürü Nazan Şener asaleten atandıİletişim Başkanı Altun’tan “militan” söylemine tepkiİletişim Başkanı Altun’tan “militan” söylemine tepki
SIRADAKİ HABER