HaberlerGündemDevrek"te Camiler Ve Din Görevlileri Haftası Etkinliklileri

Devrek"te Camiler Ve Din Görevlileri Haftası Etkinliklileri

Devrek İlçe Müftüsü Mustafa Nurgün, camilerin ibadet mekanı olmasının yanında halkın eğitilmesinde, dini ve milli değerlerin yaşatılmasında, birlik ve beraberliğin artarak devam ettirilmesinde, manevi hastalıklara şifa kaynağı olmasında çok büyük hizmetler gördüğünü söyledi.

Devrek"te Camiler Ve Din Görevlileri Haftası Etkinliklileri
Devrek İlçe Müftüsü Mustafa Nurgün, camilerin ibadet mekanı olmasının yanında halkın eğitilmesinde, dini ve milli değerlerin yaşatılmasında, birlik ve beraberliğin artarak devam ettirilmesinde, manevi hastalıklara şifa kaynağı olmasında çok büyük hizmetler gördüğünü söyledi.

Her yıl 01-07 Ekim tarihleri arasında kutlanan “Camiler ve Din Görevlileri Haftası” nedeniyle Devrek İlçe Müftüsü Mustafa Nurgün bir değerlendirme yaptı. Camilerin önemi bilgiler veren Devrek Müftüsü Mustafa Nurgün, Camiler ve Din Görevlileri Haftası'nın bu yıl ki temasının 'Cami, Kadın ve Aile' olarak belirlendiğini hatırlattı. Nurgün, "Dinimizde, kültürümüzde ve yüce milletimizin gönlünde camilerin çok önemli bir yeri vardır. Bu kutsal mekanlar bizim için sadece ibadet etme, Yüce Yaratıcı'ya kulluğumuzu ifade etme yerleri değildir. Camilerimiz ibadet mekanı olması yanında halkımızın eğitilmesinde bir gün dini ve milli değerlerimizin yaşatılmasında, birlik ve beraberliğimizin artarak devam ettirilmesinde, manevi hastalıklara şifa kaynağı olmasında ve Müslüman kimliğimizin yaşatılmasında çok büyük hizmetler görmektedir. İşte bu öneminden dolayı Diyanet İşleri Başkanlığımız cami ve mescitlere olan ilgiyi daha da arttırmak camilerimizden daha fazla istifadeyi mümkün kılmak, buralarda görev yapan personeli daha verimli etkin hale getirip motive etmek amacıyla 1986 yılında itibaren 1-7 Ekim tarihlerinin Camiler ve Din Görevlileri Haftası olarak ilan etmiştir. İbadet ve huzur iklimi olarak camiler, tüm Müslümanların cemaatle namazlarını kıldıkları, Allah'a ibadetle dua ettikleri kutsal mekanlardır. Buralar yeryüzünün en hayırlı ve Allah’a karşı en sevimli yerlerdir. Nitekim Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammet (sav) Allah’a kulluk görevinin yerine getirdiği yerler olarak 'Mescitler yani secde edilen yerler Allah’a en sevimli olan mekanlardır' buyurmuşlardır. Camiler minber ve kürsülerinden verilen vaaz ve hutbeleriyle, yapılan nasihat ve öğütlerle, inananlara ilim, irfan, edep, terbiye, sevgi, saygı, hak ve hukuk dersi verilen birer eğitim huzur mekanlarıdır. Aynı zamanda buralarda öğretilen ilahi kaynaklı hikmet ve bilgi, her gün tekrarlanan ilahi mesajla gönüllere fısıldanan manevi duygular hırs, kin, iftira, israf, zulüm, haset, içki, kumar ve fuhuş gibi yanlış duygu ve davranışlardan uzak kalmayı öğretmekte, ruhi ve psikolojik bunalımlara manen şifa olmaktadırlar." dedi.

İslam'ın sevgi, dostluk, kardeşlik, birlik ve beraberlik gibi konulardaki mesajlarına tüm Müslümanların candan kulak vermesi gerektiğini belirten Nurgün, "Nitekim Kainatın Efendisi Peygamberimiz 'İman etmedikçe cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe de gerçek manada iman etmiş olamazsınız. Birbirinizi sevmekte, birbirinize acımakta ve birbirinize şefkat etme hususunda müminler adeta tek bir beden gibidirler. Ondan bir uzun şikayet ederse, uykusuzluk ve ateşle bedenin diğer uzuvları da ona iştirak ederler' buyurarak bizlere yol göstermişlerdir. Bu vesile ile idrak etmekte olduğumuz “Camiler ve Din Görevlileri Haftası”nın başta personelimiz olmak üzere tüm din görevlilerine hayırlı olmasını diliyor, sağlık ve huzur içinde başarılı hizmetler temenni ediyorum” diye konuştu.

İLGİLİ HABERLER

​Mescid-i Aksa maketi Kurban Bayramı'na kadar birçok ilde sergilenecek​Mescid-i Aksa maketi Kurban Bayramı'na kadar birçok ilde sergilenecekPKK’nin katlettiği 30 köylü mezarları başında anıldıPKK’nin katlettiği 30 köylü mezarları başında anıldıTürkiye-İran-Afganistan Üçlü Toplantısı başladıTürkiye-İran-Afganistan Üçlü Toplantısı başladıKovancılar Merkez Camii'nin temeline ilk kazma vurulduKovancılar Merkez Camii'nin temeline ilk kazma vurulduYola çıkan kız çocuğunu araçların altında kalmaktan şehir içi şoförü kurtardıYola çıkan kız çocuğunu araçların altında kalmaktan şehir içi şoförü kurtardı
SIRADAKİ HABER