HaberlerGündemDepremzedeler için yapılan 2 bin 500 konutun inşası tamamlandı

Depremzedeler için yapılan 2 bin 500 konutun inşası tamamlandı

6,8 büyüklüğündeki depremin ardından yapımına başlanan TOKİ konutlarını incelemek için Elâzığ'a gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum yılsonuna kadar 8 bin konutun biteceğini söyledi.

Depremzedeler için yapılan 2 bin 500 konutun inşası tamamlandı

24 Ocak tarihinde Elâzığ'da meydan gelen 6,8'lik deprem sonrasında yapılan toplu konutların inşaatı devam ediyor.

Toplamda 19 bin 500 konutun yapılacağı Elâzığ'da, 2 bin 500 konutun inşaatı tamamlandı.

İnşaatı tamamlanan konutları yerinde incelemek üzere Elâzığ'a gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum; Vali Erkaya Yırık, Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları ve Elâzığ milletvekilleri tarafından karşılandı.

Bakan Kurum ve beraberindeki heyet sırasıyla; Akçakiraz, Yazıkonak, Karşıyaka, Çatalçeşme ve Abdullahpaşa TOKİ konutlarında incelemelerde bulundu.

İncelemelerin ardından yapılan basın açıklamasına öğretmenler gününü kutlayarak başlayan Bakan Kurum; dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girme hedefiyle yola çıktıklarını ve bu doğrultuda çalışmalar yürüttüklerini söyledi.

Elâzığ ve Malatya'da yaşanan depremin hemen ardından hızlı bir şekilde çalışmalara başlandığını belirten Kurum, şimdi ise İzmir için seferber olduklarını dile getirdi.

Depremzedeler için yapılan 2 bin 500 konutun inşası tamamlandı

"Türkiye'nin en büyük kentsel dönüşümünü gerçekleştireceğiz"

Deprem sonrası yaptıkları açıklamada, bir yıl bitmeden konutları etaplar halinde hak sahiplerine dağıtacakları sözünü verdiklerini hatırlatan Bakan Kurum, "Hamdolsun bugün bu sözleri tutmanın gururu ve mutluluğu içerisindeyiz. O gün enkaz altında yakınlarını bekleyen vatandaşlarımızın, annelerimizin, ablalarımızın, kardeşlerimizin bugün sağlam evlerindeki mutluluklarına şahit oluyoruz. Şu an itibariyle Elâzığ'da, başlatmış olduğumuz 19 bin 500 konuttan 2 bin 500 konutu tamamladık ve teslime hazır hale getirdik. Yıl sonuna kadar 8 bin konutu bitireceğimizi ve etaplar halinde de diğer konutları bitirmek suretiyle Elâzığ tarihinin ve Türkiye'nin en büyük kentsel dönüşümünü gerçekleştireceğimizi ifade etmiştik." dedi.

Depremzedeler için yapılan 2 bin 500 konutun inşası tamamlandı

"Depremden zarar görenlere konut fiyatlarında %50'ye varan indirimler yapıldı"

Okul, cami, yeşil alan ve oyun alanlarıyla donanımlı konutları Elâzığ ve Malatya'daki afetzedelere etaplar halinde teslim edeceklerini belirten Bakan Kurum şöyle konuştu:

"30 Ekim tarihinde İzmir'imizde meydana gelen deprem sebebiyle de tüm Türkiye'miz bugün İzmir'imizin yanındadır. Orda da, Elazığ'da, Malatya'da, Van'da, Bingöl'de ne yaptıysak buradaki projelerimizin aynısını yine İzmirli kardeşlerimize yapmak için seferber olduk. Ve orada da bir yıl içerisinde inşallah konutlarımızı veriyor olacağız. Sayın Cumhurbaşkanımız burada vatandaşlarımızın uygun şartlarda ödeyebilmesi adına konut fiyatlarında yüzde 50'ye varan indirimler yaptı ve bu müjdeyi vatandaşımızla paylaştılar. Bu çerçevede inşallah 2 yıl ödemesiz, 18 yıl sıfır faizle hak sahibi olan vatandaşlarımız ödemelerini yapıyor olacaklar. Artık daha huzurlu, daha güvenli, daha mutlu bir şekilde konutlarımızda yaşayacaklar. Ben konutlarımızın, sosyal donatılarımızın, okullarımızın, camilerimizin Elâzığ'ımıza, Malatya'mıza hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER