HaberlerGündemDemokratikleşme Paketi"nin Açıklanması

Demokratikleşme Paketi"nin Açıklanması

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Yönetim Kurulu Başkanı Bendevi Palandöken, paketin birlik ve beraberlik açısından önemli bir adım olduğunu belirterek, “Demokratikleşme adına çok olumlu bir paket oldu” dedi.

Demokratikleşme Paketi"nin Açıklanması
Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Yönetim Kurulu Başkanı Bendevi Palandöken, paketin birlik ve beraberlik açısından önemli bir adım olduğunu belirterek, “Demokratikleşme adına çok olumlu bir paket oldu” dedi.

Bazı incelemelerde bulunmak üzere Van’a gelen Palandöken, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan ‘Demokratikleşme Paketi’nin içeriğini değerlendirdi. Paketin ülkenin birlik ve beraberliği açısından önemli olduğuna vurgu yapan Palandöken, “Bugün çok önemli bir gündür. Yaklaşık 7 aydır Türkiye’de beklenen, dolayısıyla da ülkenin birlik ve beraberliğinin en önemli günlerinden biri, açıklanan bu paket ile birlikte yaşandı. Tabi bu paket demokratikleşme adına çok olumlu. Bin yıllık dostluk, birliğin adına, yaklaşık 6 aydır kan, gözyaşı ve ülkedeki birliğin, dirliğin en önemli safhaya geldiği, kardeşliğin tekrar başladığı bir dönemde açıklanan bu paket, çok olumluydu bence. Çünkü bu paket demokratikleşme, çözüm sürecine katkı, bundan sonraki süreçte anayasal çalışmaların hızlandırılması açısından da önemliydi. Akil İnsanlar Grubu’ndan Karadeniz Bölgesi’nden sorumluydum. Ama ben Doğu ve Güneydoğu Anadolu çocuğuyum. Bugün açıklanan paketi, ülkemiz açısından inşallah demokratikleşme sürecine katkı sağlar diye algılıyoruz. Ülkede bu huzur ve refahın gelişiminin en önemli göstergesi, tabi ki kendi içimizde bu mücadelenin bitmesi, herkesin söylediği gibi bu anayasanın değişmesi lazım. Bütün Avrupa’da bu olaylar dikkatle izleniyor. Demokratikleşme sürecindeki hem seçim barajının indirilmesi, toplumsal mutabakatın oluşmasıyla ilgili hem de herkesin söylediği gibi bundan sonraki süreçte, bu sürecin en önemli maddelerinden birisi olan kardeşlikle ilgili meselelerin çözümüne, ön adımın atılması ve bundan sonra açılacak paketlerlerle de bunların destekleneceğini tahmin ediyorum. Beklentileri çok önemli bir noktaya taşıdı. Sayın Başbakan’ın söylemlerinde Türkiye’nin en önemli meselesinin çevresiyle birlikte birlik ve beraberliğin üzerindeki olumsuz etkilerin kaldırılması ile ilgiliydi. Tahmin ediyorum ki bu süreç hayırlı olur. Bundan sonraki süreçte bu beklentilerle ilgili gelişmeler demokratikleştikçe, ülkenin gerçekten de sorunsuz bir hale geleceğini, ekonomik büyümenin, refahın tabana yayılması açısından da önemli olacak. Çünkü bu bölgeler bu sorunlarla boğuşmaktan dolayı ülkenin milli gelirinden aldığı payda önemli ölçüde zarar görüyordu. Buralarda artık huzur ve güven olduğu takdirde hem ticari hayat hem de insanlar arasındaki olumsuzluklar ve teröre giden milyarlarca dolar artık bundan böyle kendi insanımızın ve kendi bölgelerimizin gelişmesi için kullanılacak. Zannediyorum bundan sonraki süreçte de kentten köye dönüşlerle birlikte oralardaki ekonomi de canlanacak. İnşallah huzur ortamı böylelikle önemli bir noktaya gelmiş olacaktır. Açıklanan bu paket ülkemiz için hayırlı olsun” şeklinde konuştu.

Van Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (VESOB) Başkanı Faruk Alpaslan ise, şimdiye kadar olan inkar politikasının açıklanan paket ile bir tarafa itildiğini belirterek, artık çözüm önerileri ve çözüm paketlerinin yola geldiğini söyledi. Alpaslan, “Bu bölgemiz için çok iyi ve sevindirici bir haber. Bu paketin içeriği birinci ayağı olmasından dolayı gayet sevindirici bir paket. Bundan sonraki paketlerde de gerçekten daha mantıklı, daha doyurucu paketlerin geleceğine inanıyoruz. Buradaki insanımız belki kendi adına bunlar iyi oldu diyebilir, ama bu paket bütün Türkiye’de yaşayan halkların, milletlerin toplu bir şekilde yararlanabileceği bir paket. Sadece Kürt halkı için yapılan bir paket değil. İnşallah bu süreç, birlik ve beraberlik içerisinde, Türkiye’nin bütünlüğü içerisinde inşallah adım adım çözülür. Bu paketin ülkemize, halkımıza hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Van Ziraat Odası Başkanı Lütfi Özgökçe ise, yapılan açıklamayı önemli bulduğunu belirterek, “Şu an demokratikleşme için önemli bir açıklama. Türkiye’nin bu duruma gelmesini de demokrasi için olumlu bir adım olarak görüyorum” diye konuştu.

İLGİLİ HABERLER

Güzel ahlak timsali Şehid Abdulkuddus YazgilGüzel ahlak timsali Şehid Abdulkuddus Yazgil​Mescid-i Aksa maketi Kurban Bayramı'na kadar birçok ilde sergilenecek​Mescid-i Aksa maketi Kurban Bayramı'na kadar birçok ilde sergilenecekPKK’nin katlettiği 30 köylü mezarları başında anıldıPKK’nin katlettiği 30 köylü mezarları başında anıldıTürkiye-İran-Afganistan Üçlü Toplantısı başladıTürkiye-İran-Afganistan Üçlü Toplantısı başladıKovancılar Merkez Camii'nin temeline ilk kazma vurulduKovancılar Merkez Camii'nin temeline ilk kazma vuruldu
SIRADAKİ HABER