HaberlerGündemDavutoğlu: Türkiye, gece gündüz Gazze'nin yanında olacak

Davutoğlu: Türkiye, gece gündüz Gazze'nin yanında olacak

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan, Ramazan Bayramı'nı Konya'da karşıladı.

Davutoğlu: Türkiye, gece gündüz Gazze'nin yanında olacak
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan, Ramazan Bayramı'nı Konya'da karşıladı.

Her iki bakan, Konya Valisi Muammer Erol ve Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ve AK Parti Konya Milletvekilleri ve 20 bine yakın vatandaşla birlikte bayram namazını Sultan Selim Camii Mevlana Meydanı'nda kıldı. Bakanlar daha sonra namaz için Mevlana Meydanı'na gelen vatandaşlarla tek tek bayramlaştı. Her iki bakan da çocuklara harçlık vermeyi ihmal etmedi. Bayramlaşmadan sonra her iki bakan da kameralar karşısına geçerek bir açıklamada bulundu.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Sayın bakanımızla değerli Valimizle Büyükşehir Belediye Başkanımızla İl başkanımızla ve tüm Konyalı hemşerilerimizle güzel bir bayram sabahı idrak ettik. Bugün burada 20 bini aşkın hemşerimizle Selimiye Meydanı’nda Selimiye Camii’nin önünde bayram namazını idrak ettik. Bu bayram yüreğimizin ve hüzünümüzün de derinleştiği bayram oldu. Bir taraftan Musul’da alı konulan kardeşlerimizin özlemeni hissediyoruz. Onların bir an önce ailelerine kavuşmaları için gece gündüz çalışıyoruz. Ben hem kendilerine hem de ailelerine sürdüre geldikleri sabırlı tutum için teşekkür ediyorum. Sabır diliyorum. En kısa zamanda onları da ailelerine kavuşturmamız mümkün olur. ” dedi.

“Gazze’de günlerdir büyük bir zulüm altında inleyen kardeşlerimizin acılarının bayramda azalması için hem dua ediyoruz, hem de büyük bir gayret sarf ediyoruz.” diyen Davutoğlu şunları söyledi: "Dün gece yarılarına kadar süren çabalarımızda tekrar geçici bir ateşkes sağlama imkanı hasıl oldu. Gazze'deki kardeşlerimizin bu bayramı hakkı ile idrak edememelerinin acısını, hüznünü biz de yaşıyoruz. Günlerdir bir barış ortamı ve ateşkesin sağlanması için çok çaba sarf ettik. Bildiğiniz gibi dün 12 saatlik ateşkes sağlanmıştı. Dün bütün gün taraflarla, başta ABD Dışişleri Bakanı, BM Genel Sekreteri, Filistin Devlet Başkanı ile Hamas Lideri Halid Meşal ve Katar Dışişleri Bakanı Atiye ile gece yarılarına kadar süren müzakerelerimiz, istişarelerimiz ve konuşmalarımız oldu. Gece saat 12.00'den itibaren tekrar ateşkes ilan edildi. Ümid ederiz bu ateşkes devam eder. Bunun daha da uzatılması, 24 saatlik ateşkes, elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. Bir kez daha uluslararası toplumu Gazze'de yaşanan insanlık trajedisi ve dramına duyarlı olmaya çağırıyoruz. İslam ümmetini ve dünyasını bu zor günlerde bir ve beraber olmaya davet ediyoruz. Önümüzdeki hafta içinde de İslam İşbirliği Teşkilatı'nı olağanüstü toplantıya çağırdık. Orada da bunları dile getireceğiz. Allah milletimize, ülkemize ve İslam dünyasına barış ve huzur nasip eylesin. Bayramımızı gerçek anlamda bayram eylesin."

Bir gazetecinin İsrail Başbakanı Netenyahu'nun, ateşkesi Hamas'ın ihlal ettiğine yönelik açıklamalarını sorması üzerine Davutoğlu, "Dün bu şekilde karşılıklı suçlamalar oldu. Ben gece 11.00 civarında tekrar Hamas lideri Halid Meşal ile görüştüm. O da ihlalin İsrail tarafından geldiğini ifade etti. Meşal, 15'e yakın kardeşimizin de şehit olduğunu ifade etti. Daha sonra ABD Dışişleri Bakanı ile tekrar konuştuk. Onlara da bu durumu izah ettik. Gece geç vakit ABD Devlet Başkanı Sayın Obama, Netenyahu ile bir görüşme yaptı. Gece yarısından itibaren bu sefer etkin bir ateşkesin devreye girmesi yönünde çalışmalarımız oldu ve tekrar öyle bir ateşkes imkanı mümkün oldu. Ümit ederiz ki bu bayram vesilesi ile İsrail bu saldırganlığını durdurur ve bir ateşkes imkanı olur. Zaten 3 gündür geçici ateşkesin ilan edilmesi için yaptığımız çabaları hep beraber görüyorsunuz. Saat başında bu istişareleri sürdürüyoruz, bugün de devam edeceğiz. Ta ki kardeşlerimiz huzur ve sükun içinde kendi topraklarında onurlu bir hayat sürme imkanı bulana kadar. Türkiye gece gündüz Gazze'nin yanında olacak. Oradaki Filistinli kardeşlerimizin davasını kendi davamız biliyoruz. Sayın Başbakanımız da bu anlamda muhataplarla görüşüyor. Bizler de yoğun telefon diplomasisini devam ettireceğiz. Onlar orada acı ve ıstırap içindeyken bizlerin burada rahat bir bayram geçirmemiz söz konusu olamaz. Gece ve gündüz 24 saat takip ederek inşallah daha kalıcı ve sürdürülebilir ateşkes temin etmeye çalışacağız."

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan da bayramın buruk geçmekte olduğunu söyledi. İslam coğrafyasında yaşanan acılar nedeniyle bayramın acı içinde geçtiğini ifade eden Elvan, "İnşallah bu bayramın huzura, sükunete, barışa vesile olmasını temenni ediyorum." şeklinde konuştu.


İLGİLİ HABERLER

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan Danimarka'daki cami saldırısına tepkiDiyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan Danimarka'daki cami saldırısına tepkiSuriye’de yakalanan PKK mensubu gözaltına alındıSuriye’de yakalanan PKK mensubu gözaltına alındıBir aşırı sol ve 4 PKK elemanı teslim olduBir aşırı sol ve 4 PKK elemanı teslim olduErdoğan saldırıya uğrayan geminin kaptanıyla telefonda görüştüErdoğan saldırıya uğrayan geminin kaptanıyla telefonda görüştüDepremin yıl döneminde hayatını kaybedenler için Kur’an-ı Kerim okunduDepremin yıl döneminde hayatını kaybedenler için Kur’an-ı Kerim okundu
SIRADAKİ HABER