HaberlerGündem'Cumhuriyet Eğitim Gezileri'nin başlangıcı Samsun"dan yapıldı

'Cumhuriyet Eğitim Gezileri'nin başlangıcı Samsun"dan yapıldı

2013- 2014 ‘Cumhuriyet Eğitim Gezileri’, bağımsızlık mücadelesinin ilk adımının atıldığı Samsun’daki Kurtuluş İskelesi’nden başlatıldı. Samsun’u gezen, Kastamonu ve Bartınlı 120 öğrenci, İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Mustafa Cora ile birlikte Atatürk Anıtına çelenk sundu. Daha sonra Kurtuluş İskelesi Protokol Yolu’nda bir tören düzenlendi. Törene; Vali Yardımcısı Osman Nuri Çobanoğlu, Samsun İl Milli

'Cumhuriyet Eğitim Gezileri'nin başlangıcı Samsun"dan yapıldı
2013- 2014 ‘Cumhuriyet Eğitim Gezileri’, bağımsızlık mücadelesinin ilk adımının atıldığı Samsun’daki Kurtuluş İskelesi’nden başlatıldı.

Samsun’u gezen, Kastamonu ve Bartınlı 120 öğrenci, İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Mustafa Cora ile birlikte Atatürk Anıtına çelenk sundu. Daha sonra Kurtuluş İskelesi Protokol Yolu’nda bir tören düzenlendi. Törene; Vali Yardımcısı Osman Nuri Çobanoğlu, Samsun İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Mustafa Cora, Afyon İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın, İl İlçe protokolü ve öğrenciler katıldı. Burada konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Mustafa Cora, “Büyük Önder Atatürk’ün Samsun’a ayak bastığı ve Millî Mücadelemizi başlattığı bu mekânda böyle anlamlı bir etkinliğe ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyuyoruz. Ortaokul ve ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören öğrencilerin Çanakkale ve Millî Mücadele Destanı’nın önemini kavramalarına katkıda bulunmak, eğitici etkinlikler ortamında farklı coğrafi bölgelerdeki öğrencilerin birbirleriyle tanışıp kaynaşmalarını sağlamak, başarılı öğrencilerin ödüllendirilerek diğer öğrencilerin özendirilmesini teşvik etmek amacıyla gezilerin bu yıl 10’uncusu düzenlenmektedir.” dedi.

'Cumhuriyet Eğitim Gezileri Projesi' ile öğrencilere Milli Mücadele destanının evrelerinin, kuru bir anlatım biçimi yerine, hadiselerin yaşandığı coğrafi mekânları göstererek anlatmak için yapıldığını kaydeden Cora, bu sayede Milli Mücadelenin hangi tarihi şartların altında ne büyük zorluklarla gerçekleştirildiğini öğrencilerin görerek ve hissederek öğreneceklerini belirtti. Öğrencilerin tüm masraflarının Milli Eğitim Bakanlığı tarafından karşılanacağını sözlerine ekleyen Cora, “Bugün uğurlayacağımız öğrencilerimiz proje kapsamında Cumhuriyetin kurulmasında önemli bir yeri olan Samsun, Amasya, Erzurum, Sivas, Ankara, Afyonkarahisar ve Kütahya illerinde bulunan şehitlikler, müzeler, anıtlar, tabyalar, milli parklar ve ören yerlerini ziyaret edecek.” diye konuştu.

Protokol konuşmalarının ardından halk oyunları gösterisi yapıldı. Gösterilerin ardından geziye katılacak olan öğrenciler protokol üyeleriyle hatıra fotoğrafı çektirdi. Öğrencilerle vedalaşan protokol üyeleri otobüsleri el sallayarak uğurladı.

İLGİLİ HABERLER

Millî Savunma Bakanı Akar Diyarbakır ve Malatya'da bulunan Ana Jet üslerini ziyaret ettiMillî Savunma Bakanı Akar Diyarbakır ve Malatya'da bulunan Ana Jet üslerini ziyaret ettiBakan Akar'dan Yunanistan'a Navtex tepkisiBakan Akar'dan Yunanistan'a Navtex tepkisiEyyüb Peygamber Makamı Çarsısı esnafı sorunlarının çözülmesini bekliyorEyyüb Peygamber Makamı Çarsısı esnafı sorunlarının çözülmesini bekliyorÇocuklar sabırsızlıkla Yaz Kur’an Kurslarının başlamasını bekliyorÇocuklar sabırsızlıkla Yaz Kur’an Kurslarının başlamasını bekliyorMuğla'da 12 günde 48 yıldırım yangınıMuğla'da 12 günde 48 yıldırım yangını
SIRADAKİ HABER