HaberlerGündemCumhurbaşkanı Erdoğan: "Başörtüsüne karşı çıkanlar Anayasa'dan habersiz"

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Başörtüsüne karşı çıkanlar Anayasa'dan habersiz"

​Cuma namazının ardından açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, başörtü konusunda Anayasal bir sorunun olmadığını savundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Başörtüsüne karşı çıkanlar Anayasa'dan habersiz"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazının ardından ABD'de kanlı kongre baskını, Boğaziçi Üniversitesine rektör ataması, aşı çalışmaları ve başörtüsü tartışmaları ile ilgili açıklamalarda bulundu.

ABD tarihinde ilk defa yaşananlarla ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu süreç tüm insanlığı şaşırtmıştır. Demokrasi için yüz karası olduğunu görüyoruz. Temennimiz 20 Ocak itibariyle Biden'ın devir teslim göreninde, sakin bir şekilde bu yapılacaktır. Bundan sonraki süreçte Sayın Biden ile ABD sükuna kavuşur. Böyle salgın döneminde hassasiyetle sürecin devam etmesi lazım. Uluslararası ilişkilerde ABD'nin de girmesi gerekir. Tabii 4 ölü var. Ölenlerin ailelerine sabırlar dilerken özellikle yaralılara da geçmiş olsun dileklerimi ifade ediyorum." dedi.

Boğaziçi Üniversitesine rektör ataması

Boğaziçi Üniversitesine rektör atamasının ardından çıkan olaylarla ilgili açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları kaydetti:

Arkadaşlar ben neden öğrencilerle görüşeyim. Öğrenciler bu işin içinde değil. Bu işin içinde teröristler var. Öğrencilerle alakası olmayan CHP'nin İstanbul İl Başkanı orada. Kendisi DHKP-C militanıdır. Bunlar öğrenci değil. Yaptıkları nedir? Yasalara uygun olarak buraya atanmış bir rektör vardır... Bu rektör yasalar dışında atanmamıştır. Yasalar neye amir ise, Melih Bey de buraya atanmıştır. Geçmişine baktığımızda o da bu üniversite içinden yetişmiş bir arkadaşımızdır.

Kendi ilgi alanına göre yetişmiş olduğu alanlar vardır. ODTÜ'den itibaren tutunuz buraya kadar. Biz de YÖK'ün şahsıma teklif ettiği 9 isimden, bana yasaların vermiş olduğu yetkiden hareketle rektör olarak seçtik, Boğaziçi'ne layık gördük. Çok çok başarılı olacağına inanıyorum.

Coronavirus aşı çalışmaları

Covid-19 aşı çalışalarıyla ilgli son durumla ilgili de bilgi veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "2 kaynağımız hatta 3 kaynağımız var. Çin, Almanya, yerli. Şu anda Çin'den ilk parti 3 milyon geldi, 50 milyona çıkacak. Bir o kadar da Almanya'dan gelecek. Bu konuda Uğur Bey ve eşiyle görüşmeleri Sağlık Bakanımız yapıyor. Bu hafta içinde de aşılarda belli bir takvim içinde Sağlık Bakanlığımız çalışmalarını sürdürecek. Hastanelerde belli odalarda bu aşı uygulaması devam edecek. Hassasiyetle bu adımları attık, atıyoruz." ifadelerini kullandı.

"Başörtüsüne karşı çıkanlar anayasadan bihaber"

Başörtüsünün Anayasal güvence alınması taleperiyle ilgili sorulan bir souya da yanıt veren Cumhurbaşkanı Erdoğan şu ifadeleri kullandı:  

"Şu anda başörtü konusunda Anayasal bir sorun yok. Başörtüsüne karşı çıkanlar anayasadan bihaber. Öyle adımlar attık ki, bizim hanım kardeşlerimiz başını örtmek suretiyle devletin her kademesinde görev almaya başladı. Bu anayasaya dayalı olarak olmaktadır. Hakim-savcı-danıştay üyesi olabiliyorsa hanım kardeşlerimiz... Bu aşıldı artık.

CHP'li zat bunlardan haberdar olmadığı için saçma sapan bir açıklama yapıyor. Bunlar partili olmuş, bakanlık yapmış ama bu ülkede yasalar neye amir bunların çok dışında kalmışlar. Atılacak adımlar derken birçok kurumda bayan kardeşlerimiz görev alıyorsa...."

İLGİLİ HABERLER

Kamu arazilerini sahte evrakla satmak isteyen dolandırıcılara dikkat!Kamu arazilerini sahte evrakla satmak isteyen dolandırıcılara dikkat!Mardin'de PKK'nin kullandığı 4 sığınak imha edildiMardin'de PKK'nin kullandığı 4 sığınak imha edildiBuz gibi havanın yaşandığı Ankara'da kısıtlama sessizliğiBuz gibi havanın yaşandığı Ankara'da kısıtlama sessizliğiMalatya'da çeşitli suçlardan 4 kişi tutuklandıMalatya'da çeşitli suçlardan 4 kişi tutuklandıMardin’de bir PKK mensubu daha teslim olduMardin’de bir PKK mensubu daha teslim oldu
SIRADAKİ HABER