HaberlerGündemCumhurbaşkanı Erdoğan: "ABD'nin yaptırım kararı ülkemize aleni saldırıdır"

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "ABD'nin yaptırım kararı ülkemize aleni saldırıdır"

Niğde-Ankara Otoyolu 2. Kesim Açılış Töreni'nde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD'nin yaptırım kararına tepki gösterdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "ABD'nin yaptırım kararı ülkemize aleni saldırıdır"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Niğde-Ankara Otoyolu 2. Kesim Açılış Töreni'ne canlı bağlantıyla katıldı.

Açılışı yapılan Niğde-Ankara Otoyolu ile ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Yap işlet devret modeliyle ülkemize kazandırdığımız ve bağlantı yollarıyla toplam uzunluğu 330 kilometreyi bulan otoyolun 1. ve 3. kesimlerini eylül başında açmıştık. Bugünkü açılışla yolun tamamını açmış oluyoruz. Marmara, İç Anadolu, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgelerimizi birbirine bağlayan bu proje sayesinde Edirne'den Şanlıurfa'ya kadar kesintisiz ulaşım mümkün hale gelmiştir. Mevcut güzergahta 4 saati bulan seyahat süresi neredeyse yarı zamanda tamamlanabilecek. Vakit ve yakıt tasarrufu sayesinde yılda 1.6 milyar liranın üzerinde katkısı olacaktır." dedi.

Türkiye'nin Rusya'dan aldığı S-400 nedeniyle ABD'nin yaptırım kararını da değerlendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, kararın ülkeye açık bir saldırı olduğunu ifade etti.

"Tek taraflı yaptırımlarla bizi yolumuzdan çevirmeye çalışıyorlar." diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "AB'nin yaptırım tehditleri vardı. Dün de ABD yaptırımları açıklandı. Çok net ifade ediyorum. 2017'den bu yana CAATSA konusunda hiçbir ülkeye bu yaptırım uygulanmamıştır. İlk defa bir NATO üyesi olarak ülkemize uygulanmaktadır. Bu nasıl bir ittifaktır, bu nasıl bir müttefikliktir. Bu karar ülkemize aleni bir saldırıdır. Gerekçe Türkiye'nin Rusya'dan S400 savunma sistemi almış olmasıdır." ifadelerini kullandı.

ABD'nin yaptırım silahını kullandığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "ABD kendi elindeki hava savunma sistemlerinin ülkemize satışına izin vermiyor. F35'lerin bine yakın parçasını Türkiye üretiyor. ABD ihtiyacımızı başka yerden karşıladık diye yaptırım silahını çekmiştir. Asıl amaç ülkemizin savunma sanayinde başlattığı atılımların önünü keserek yeniden kendilerine bağımlı hale getirmektir. Biz en başından beri muhataplarımızın karşısına S-400 karşısında endişeniz varsa gelin sorunu diplomasi yoluyla çözelim teklifiyle gittik. Amaç üzüm yemek değil bağcıyı dövmek. Biz kendi işimize bakacağız. Savunma sanayimizi bağımsız hale getirmek için dünkünün 2 katıyla çalışacağız. Savunma sanayi firmalarımıza daha çok destek olacağız." şeklinde konuştu.  

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER