HaberlerGündemCumhurbaşkanı adayı Demirtaş: Teklik Allah"a mahsustur

Cumhurbaşkanı adayı Demirtaş: Teklik Allah"a mahsustur

Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş seçim çalışmaları kapsamında Mardin’in Midyat ilçesinde bulunan Deyrul Umur (Mor Gabriel) Manastırı Metropoliti Samuel Aktaş’ı ziyaret etti. Demirtaş, "Biz hep belirtiyoruz, teklik Allah’a mahsustur." dedi.

Cumhurbaşkanı adayı Demirtaş: Teklik Allah"a mahsustur
Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş seçim çalışmaları kapsamında Mardin’in Midyat ilçesinde bulunan Deyrul Umur (Mor Gabriel) Manastırı Metropoliti Samuel Aktaş’ı ziyaret etti. Demirtaş, "Biz hep belirtiyoruz, teklik Allah’a mahsustur." dedi.

Demirtaş ve beraberindekiler Deyrul Umur manastırında Süryani Cemaatini ziyaret etti. Burada açıklamada bulunan Demirtaş, "Bu gün bizim dinimizde mübarek Ramazan Bayramı, bizler bu bayram vesilesiyle tüm halkların, tüm inananların barış içerisinde, kardeşlik içerisinde adil ve eşit bir toplumda yaşamasını bir kez daha diliyoruz bütün inananların bayramını kutluyoruz. Biz belirtiyoruz teklik Allah’ a mahsustur. Onun dışında tek dil üzerine, tek ırk üzerine toplumlar inşa edilemez. Bizler de bugün hem Halkların Demokratik Partisi olarak hem Cumhurbaşkanlığı seçimi vesilesiyle ortaya koyduğumuz yeni yaşam anlayışında tam da bu coğrafyanın zenginliğine uygun bu coğrafyanın güzelliğine uygun bir birlikteliği bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Bizler bütün inançların, bütün mezheplerin bir arada birbirlerine kin düşmanlık, nefret duyguları beslemeden eşitçe yaşayabileceğine inanıyoruz. O eşitliğin temeli adalet olduğu müddetçe de sağlam bir adalet üzerine inşa edildiği müddetçe de o toplumlar, o devletler asla parçalanmaz. Bizler bu gün birliği savunurken, birbirimizi yok ederek, inkâr ederek bu birlikten söz etmiyoruz tam tersi kimliklerimizle inançlarımızla, ana dillerimizle birlikte birbirimize saygı duyarak birbirimizi besleyerek destekleyelim. Bu gün hep burada Mardin bölgesinde nüfusu önemli ölçüde azalmasına rağmen ayakta kalmaya çalışan kadim Süryani halkını da buradaki varlığı bütün Türkiye açısından, bizim açımızdan da çok kıymetlidir değerlidir.” ifadelerini kulandı.

Ziyaretten dolayı memnuniyetini ifade eden Metropolit Aktaş “Bu mübarek günde, Ramazan Bayramı’nda hem size hem şahsınızda tüm Müslüman kardeşlerimizin bayramını kutluyoruz. Manastırımıza büyük bir şeref verdiniz sayın başkan, konuşmak istediğimiz hepsini siz yere döktünüz, teşekkür ederim sağ olun, biz de sizin gibi münevver kişilerle iftihar ediyoruz. Başarmanız için dua ediyoruz. Teşekkür ederiz." ifadelerini kullandı.

Yapılan görüşmelerin ardından Demirtaş ve beraberindekiler manastır çıkışında hatıra fotoğraf çektikten sonra Roboski’ye gitmek üzere manastırdan ayrıldı.

İLGİLİ HABERLER

Rektör Prof. Dr. Şındak üniversite çalışmaları hakkında bilgi verdiRektör Prof. Dr. Şındak üniversite çalışmaları hakkında bilgi verdiKocaelili kadınların ördüğü kışlık giyecekler Bitlisli çocukları ısıttıKocaelili kadınların ördüğü kışlık giyecekler Bitlisli çocukları ısıttıMerhumun bağışlanan kıyafetlerinden servet çıktıMerhumun bağışlanan kıyafetlerinden servet çıktıŞanlıurfa'da toplulaştırma planlama toplantısı gerçekleştirildiŞanlıurfa'da toplulaştırma planlama toplantısı gerçekleştirildiŞanlıurfa Valiliğinden Tel Abyad'daki patlamaya ilişkin açıklamaŞanlıurfa Valiliğinden Tel Abyad'daki patlamaya ilişkin açıklama
SIRADAKİ HABER