HaberlerGündemÇözüm süreciyle ilgili kanuni düzenleme tepki çekti

Çözüm süreciyle ilgili kanuni düzenleme tepki çekti

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay'ın koordinatörlüğünü yaptığı, çözüm süreciyle ilgili kanuni düzenlemeye Muğla'daki şehit ve gazi dernekleri sert tepki gösterdi. Muğla Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Mehmet Akkuş, çözüm sürecinde gelinen noktaya dikkat çekerek, "Konuşulan hususlar hakkında kaygılarını dile getiren veya olumsuz düşünce beyan edenler kandan beslenmekle, kardeşliğe karşı olmakla suçlanmakta veya kamuoyu nezdinde rencide edilmektedirler." dedi. Çözüm süreci a

Çözüm süreciyle ilgili kanuni düzenleme tepki çekti
Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay'ın koordinatörlüğünü yaptığı, çözüm süreciyle ilgili kanuni düzenlemeye Muğla'daki şehit ve gazi dernekleri sert tepki gösterdi. Muğla Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Mehmet Akkuş, çözüm sürecinde gelinen noktaya dikkat çekerek, "Konuşulan hususlar hakkında kaygılarını dile getiren veya olumsuz düşünce beyan edenler kandan beslenmekle, kardeşliğe karşı olmakla suçlanmakta veya kamuoyu nezdinde rencide edilmektedirler." dedi. Çözüm süreci adı altında yürütülen faaliyetlerin, gözler önünde cereyan eden birtakım gelişme ve söylemlerin kendilerinde rahatsızlık ve geleceğe yönelik kaygılara sebep olduğunu belirten Akkuş, "Bu ülkenin namusuna, şerefine göz diken insanlara bu kadar affedici olmak çözüm değil. Hiçbir şey yokmuş gibi bunları affetmekle şehitlerimize ve gazilerimize büyük haksızlık yapmış oluruz." ifadelerini kullandı.

Dernek Yönetim Kurulu Üyesi Gazi Binbaşı Sezai Kanlıyer ise çözüm sürecisinin başladığı andan itibaren Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yaşanan olayların, basında gerekli ölçüde yansımadığını söyledi. Bu süreçte bölgede görev yapan güvenlik güçlerinin elinin kolunun bağlandığını savunan Kanlıyer, "Şu anda güvenlik güçleri, büyük bir açmaz içerisinde. Bir taraftan çözüm sürecine zarar vermeyin, diğer taraftan da o bayrağı indireni indirin. Hangisi doğru, hangisi yanlış? Hazırlanan pakette, dağdan inen ve örgüt yöneticisi olmayan PKK'lıların rehabilitasyonu sağlanacak gibi maddeler olduğunu öğrendik. Bu haklar, bizim şehit ailelerine bile sağlanmıyor. Şehit ailelerinin rehabilitasyonu konusunda bugüne kadar ne yapıldı? Sadece şehitler ve gaziler gününde toplamakla bu iş bitmiyor. O insanların yaşadıkları travma, onlarca yıl geçmiş olmasına rağmen devam ediyor. Üstüne üstlük bu çözüm sürecinde yaşananlar, travmayı daha da arttırıyor. Pekiyi devlet, bununla ilgili neler yapmayı düşünüyor?" şeklinde konuştu. Kanlıyer, bir terör örgütünün müzakerelerle silah bırakmayacağı dile getirerek, "Silahla bir şeyler elde etti bunlar. Yarın da bunların daha başka bir şeyler istemeyeceklerinin garantisi yok. Suçu teşvik etmeye doğru gidiyor bunun sonu. Siz şimdi bu adamları alıp toplumun içerisine sokacaksınız, bunları nasıl kontrol altında tutacaksınız? Kontrol altına tutamadığınız zaman ne yapacaksınız?" dedi.

Gazi Metin Gülay da PKK'lıları dağdan indirerek rehabilite etmenin çok zor olduğu söyleyerek, "Yarın en ufak bir şeyde silahını alıp mücadeleye devam edecek. Bir tane insan haklarında gazi üyesi var mı? Bizim hakkımız yok mu? Hükümetin bazı noktalarda büyük yanlışları var. Çok fazla taviz veriyoruz." diye konuştu.

İLGİLİ HABERLER

Millî Savunma Bakanı Akar Diyarbakır ve Malatya'da bulunan Ana Jet üslerini ziyaret ettiMillî Savunma Bakanı Akar Diyarbakır ve Malatya'da bulunan Ana Jet üslerini ziyaret ettiBakan Akar'dan Yunanistan'a Navtex tepkisiBakan Akar'dan Yunanistan'a Navtex tepkisiEyyüb Peygamber Makamı Çarsısı esnafı sorunlarının çözülmesini bekliyorEyyüb Peygamber Makamı Çarsısı esnafı sorunlarının çözülmesini bekliyorÇocuklar sabırsızlıkla Yaz Kur’an Kurslarının başlamasını bekliyorÇocuklar sabırsızlıkla Yaz Kur’an Kurslarının başlamasını bekliyorMuğla'da 12 günde 48 yıldırım yangınıMuğla'da 12 günde 48 yıldırım yangını
SIRADAKİ HABER