HaberlerGündemCovid-19 nedeniyle bu yıl Siyer Yarışması heyecanı evlerde yaşanıyor

Covid-19 nedeniyle bu yıl Siyer Yarışması heyecanı evlerde yaşanıyor

Peygamber Sevdalıları Vakfı tarafından geleneksel hale getirilen ve her yıl Türkiye genelinde büyük bir katılımla okullarda düzenlenen Siyer Yarışması, bu yıl Covid-19 salgını nedeniyle çevrimiçi olarak düzenleniyor.

Covid-19 nedeniyle bu yıl Siyer Yarışması heyecanı evlerde yaşanıyor

Kayıt başvuruları 7 Şubatta sona eren “O’nu Oku, O’nu Yaşa” temalı Siyer Yarışması çevrimiçi olarak yapılıyor. Yarışmacılar, evlerinde bilgisayar ve telefon üzerinden kategorileri için belirlenen saatler arasında Peygamber Sevdalıları Vakfı’nın https://peygambersevdalilari.com web sayfasından T.C. Kimlik numaralarını ve doğum yıllarını girerek yarışmaya katılabiliyor.

14 Şubatta yoğunluktan ve teknik bir arızadan dolayı ertelenen Siyer Yarışması bugünden itibaren her gün ayrı kategoriler şeklinde düzenlenecek.

25 Şubat Perşembe günü 1’inci Kategori (4 ve 5’inci sınıflar), 26 Şubat Cuma günü 2’inci Kategori (6, 7. ve 8’inci sınıflar), 27 Şubat Cumartesi günü 3’üncü Kategori Lise (9, 10, 11 ve 12’inci sınıf) ve 28 Şubat Pazar günü de 4’üncü Kategori (Yetişkinler) sabah 10.00 ile akşam 22.00 saatleri arasında yarışmaya katılacak.

Yarışmada derece yapanlara drone, dizüstü bilgisayarı, tablet, bisiklet ve altın gibi 1001 hediye takdim edilecek.

Siyer Yarışmasına olan ilgi her geçen yıl daha da artarken Türkiye genelinde olduğu gibi Gaziantep'te de yarışmaya yoğun bir ilgi gösteriliyor. Yarışmaya hazırlanan yarışmacılar, büyük bir heyecanla sınav saatini bekledi.

Peygamber Sevdalıları Vakfı tarafından yarışma öncesi yarışmaya girecekleri kategorilerden kendileri için sesli olarak hazırlanan kitapları dinleyerek ve okuyarak aylarca Siyer Yarışmasına hazırlanan ve bugünde büyük heyecanla yarışmaya katılan yarışmacıların heyecanı dikkatlerden kaçmadı.

1’inci kategoride yer alan 4’üncü ve 5’inci sınıf öğrencileri sabah saat 10.00’dan itibaren Peygamber Sevdalıları Vakfı’nın web sayfasından T.C. Kimlik numaralarını ve doğum yıllarını girerek yarışmaya katıldı.

Siyer Yarışmasına evlerinde çevrimiçi olarak katılan ve katılacak yarışmacılar, yarışma ile ilgili İLKHA’ya konuştu.

Okullarda düzenlenen yarışmanın daha heyecanlı olduğunu belirten yarışmacılar, salgının bitmesini temenni ederek yarışmaya geçen yıllardaki gibi okullarda girmeyi dilediler.

Hayatını her alanını etkileyen Covid-19 salgını nedeniyle yarışmanın çevrimiçi olarak düzenlenmesinin de kendilerini çok mutlu ettiğini belirten yarışmacılar, bu yıl Siyer Yarışması heyecanını evlerinde yaşadıklarını ifade ettiler.

Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed'e (Sallalahu Aleyhi Vesellem) olan sevgilerinden dolayı her yıl Siyer Yarışmasına katıldıklarını belirten yarışmacılar, Covid-19 salgınına rağmen yarışmayı iptal ya da ertelemeyerek çevrimiçi düzenleyen Peygamber Sevdalıları Vakfı’na teşekkür ettiler.

Siyer Yarışmasına her yıl ailece katıldıklarını ifade eden Eyüp Akşam, her yıl ailece okula gittiklerini ve büyük bir coşkuyla yarışma heyecanı yaşadıklarını belirtti.

“İnşallah seneye yarışmaya okullarda gireriz”

Yarışmaya katılan herkese başarılar dileyen Akşam, “Keşke pandemi olmasaydı ve yarışma okullarda yapılsaydı. Yarışma okullarda olsaydı, daha güzel olurdu. Yarışma heyecanını aylardır bekliyorduk. Belki daha yoğun bir katılım olurdu. Bu sene yarışma okullarda olmadı. İnşallah bu hastalık biter, yarışma seneye okullarda olur.” dedi.

“Yarışmanın okulda yapılmasını daha çok isterdim”

Peygamber Efendimizi sevdiği için Siyer Yarışmasına katıldığını ve heyecanla yarını beklediğini ifade eden ortaokul 7’inci öğrencisi Senanur Akşam da, “Her yıl Siyer Yarışmasına okullarda giriyorduk, yarışma okulda daha heyecanlı oluyordu. Fakat bu sene yarışmaya çevrimiçi olarak evde giriyoruz. Tabi biraz farklı oluyor, pek fazla bir heyecanı kalmıyor. Bundan dolayı yarışmanın okulda yapılmasını daha çok isterdim. Çünkü okulda daha heyecanlı oluyordu. Okulda arkadaşlarımızla birlikte yarışmaya giriyorduk. Büyük bir sessizlik içinde hep birlikte yarışmaya giriyorduk.” ifadelerini kullandı.

“Bu yıl Siyer Yarışması heyecanını evlerde yaşıyoruz”

Siyer Yarışmasına katıldığı için çok mutlu olduğunu belirten ilkokul 5’inci sınıf öğrencisi Muhammed Akşam ise şunları söyledi:

“Her sene Siyer Yarışmasına okullarda giriyorduk. Fakat bu sene salgın nedeniyle okullarda yarışmaya giremiyoruz. Bu yıl Siyer Yarışması heyecanını evlerde yaşıyoruz. Yarışmaya giren herkese başarılar diliyorum.”

“Siyer Yarışması vesilesiyle çocuklarımız Peygamber Efendimizi daha iyi tanıyor”

Ailece her yıl Siyer Yarışmasına düzenli bir şekilde girdiklerini belirten Ramazan Gören, “Bu yıl salgın nedeniyle yarışma çevrimiçi olarak düzenleniyor. Yarışma şu ana kadar güzel bir şekilde ilerliyor. İnşallah seneye daha güzel bir şekilde ve yine eskisi gibi okullarda yarışmaya gireriz. İnşallah Peygamber Efendimizi anma etkinlikleri de bu yıl meydanlarda olur. Bu yarışma amacıyla Peygamber Efendimizin hayatını okuyoruz. Peygamber Efendimizi daha iyi tanıyoruz. Bu yarışmanın kaybedeni yoktur. Bu yarışma vesilesiyle çocuklarımızda hem kitap okuyor hem de Peygamber Efendimizin hayatını öğreniyor.” diye konuştu.

“İnşallah seneye yarışmaya okulda gireriz”

Peygamber Sevdalıları Vakfı’na Siyer Yarışmasını düzenlediği için teşekkür eden ortaokul 7’inci sınıf öğrencisi Nisanur Gören de, “Siyer Yarışmasına her sene okullarda giriyorduk. Fakat bu sene salgından dolayı yarışmaya okulda giremedik. Her sene sabah erkenden kalkıp arkadaşlarımızla birlikte okula gidiyorduk. Sınıflarımıza dağılıyorduk, yarışmanın ardından tekrar eve dönüyorduk. İnşallah seneye yarışmaya okulda gireriz. Herkese başarılar diliyorum.” şeklinde konuştu.

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER