HaberlerGündemCOVAX'la ilgili Berat Albayrak iddialarına açıklama

COVAX'la ilgili Berat Albayrak iddialarına açıklama

​Sağlık Bakanı Koca, Türkiye'nin COVAX oluşumunda yer almamasının nedeninin eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ilebir ilgisinin olmadığını açıkladı.

COVAX'la ilgili Berat Albayrak iddialarına açıklama

Gazeteci Barış Yarkadaş'ın, Türkiye'nin aşı temini için COVAX'a girmemesinin sebebinin Berat Albayrak olduğu iddiasına ilişkin Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından açıklama yaptı.

Koca, şunları kaydetti:

COVAX oluşumu öncelikle aşıya ulaşım imkânı olmayan ülkeler için planlanmıştır. Hangi aşıyı teslim edeceği ise halen net değildir. Taraf ülkelerin nüfusunun en az yüzde 10’u kadar aşı vermek için planlanmıştır.

Programa taraf olan ülkelerin önemli bir bölümü aşıya erken ulaşabilmek için birebir aşı şirketleri ile anlaşmaya çalışmaktadır. Bu programda yer almamamızın eski Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak ile hiçbir ilgisi yoktur."

Dünya Sağlık Örgütü "2021 yılı sonuna dek 2 milyar doz aşının eşit bir şekilde üretilmesini ve dağıtılmasını sağlamak" amacıyla Covid-19 Aşıları Küresel Erişim Programını (COVAX) kurmuştu.

İLGİLİ HABERLER

Mardin’de husumetli aileler barıştırıldıMardin’de husumetli aileler barıştırıldıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıRamazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Ramazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Cumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyorCumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyor
SIRADAKİ HABER