HaberlerGündemÇorak zihniyetin "yağmur duası" hazımsızlığı

Çorak zihniyetin "yağmur duası" hazımsızlığı

Habertürk ve Tele1 adlı TV kanallarında geçtiğimiz Cuma günü Türkiye genelinde yapılan yağmur duasının alaya alınması tepki çekti.

Çorak zihniyetin "yağmur duası" hazımsızlığı

Diyanet İşleri Başkanlığı, geçtiğimiz hafta yaşanan kuraklık nedeniyle Cuma günü hutbe sonrası yağmur duasına çıkılacağını açıklamıştı.

Bu çağrının ardından Müminler ellerini semaya kaldırarak Rahman ve Rahim, her şeye kadir olan Allah'tan, yağmur yağdırması temennisinde bulundu.

Duaları karşılıksız bırakmayan yüce Allah, birçok yere rahmetini gönderdi.

Duaların hiç şüphesiz karşılık bulacağına inanarak yağmur duası yapan Müslümanların yanı sıra çorak zihniyete sahip olan kimi kesimler de nedense Allah'tan yağmur istenilmesine dahi karşı çıkma cüretini gösterdi.

Habertürk kanalında "Teke tek bilim" programında hem sunucu Fatih Altaylı hem de konuk sözde profesör Kalp ve Damar Cerrahı Bingür Sönmez'in, yağmur duası hakkındaki haddi aşan sözleri bu çorak zihniyetin de daima kuraklığa mahkum olduğunu ortaya koydu.

Coronavirus (Covid-19) salgınına karşı kullanılacak aşının etkilerinin konuşulduğu programda, programın moderatörü Fatih Altaylı'nın konuyla bağlantılı olmadığı halde "Garantili yağmur duası gibi" söylemine karşı, programın konuğu Sönmez, "Evet, onu eskide cinci hocalarda bulutu görünce yağmur duasına çıkarlardı. Daha bilimsel yapıyorlar gerçekten." sözlerini sarf etti.

Benzer bir hadsizlik örneği de Tele 1 kanalında gösterildi. Zamanı Ruhu adlı programda sunucu Cüneyt Akman, yine Sözcü gazetesindeki köşesinde yağmur duasıyla alay eden Yılmaz Özdil'i konuk etti.

Özdil konuştuğu esnada, Tele 1 KJ'sinde  "Diyanet, yağmur duasında ayarı fazla mı kaçırdı" ifadesine yer verildi.

Seküler düşüncenin bir tezahürü olan bu olaylar, aslında çorak zihniyetin de büyük bir kuraklığa mahkum olduğunu, bir rahmet damlası ve duasına ihtiyaçlarının olduğunu gösterdi.

İLGİLİ HABERLER

Mardin’de husumetli aileler barıştırıldıMardin’de husumetli aileler barıştırıldıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıRamazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Ramazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Cumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyorCumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyor
SIRADAKİ HABER