HaberlerGündemÇölyak hastaları için 500 kilometre yürüdü

Çölyak hastaları için 500 kilometre yürüdü

Türkiye’de yaygın olan ve teşhis edilmemesi halinde çok ciddi sağlık problemlerine sebep olan çölyak ve PKU (fenilketonüri) hastalıklarına dikkat çekmek amacıyla Kocaeli Metabolik Hastalıklar Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği’nin düzenlediği “İzmit’ten İzmir’e İz Bırak” farkındalık yürüyüşü İzmir’de son buldu. Derneğe üye ve tamamen gönüllü olarak etkinliğe katılan Hakan Pekzorlu, iki hastalığa dikkat çekmek amacıyla 9 Ağustos’ta İzmit’ten yola çıkarak 500 kilometre yol katetti ve 19 günde Konak

Çölyak hastaları için 500 kilometre yürüdü
Türkiye’de yaygın olan ve teşhis edilmemesi halinde çok ciddi sağlık problemlerine sebep olan çölyak ve PKU (fenilketonüri) hastalıklarına dikkat çekmek amacıyla Kocaeli Metabolik Hastalıklar Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği’nin düzenlediği “İzmit’ten İzmir’e İz Bırak” farkındalık yürüyüşü İzmir’de son buldu. Derneğe üye ve tamamen gönüllü olarak etkinliğe katılan Hakan Pekzorlu, iki hastalığa dikkat çekmek amacıyla 9 Ağustos’ta İzmit’ten yola çıkarak 500 kilometre yol katetti ve 19 günde Konak Meydanı’na ulaştı.

İzmir’de faaliyet gösteren Fenilketonüri ve Çölyak dernekleri üyeleri, “Mutlaka sen de çölyak testi yaptır” ve “Diyetime Saygı Göster” dövizleri ile Pekzorlu’yu karşıladı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Sırrı Aydoğan ve Genel Sekreter Yardımcısı Aysel Özkan’ın da katıldığı etkinlikte çölyak ve PKU, sembolik olarak balonların içine hapsedilerek alkışlar eşliğinde gökyüzüne salındı.

Bu iki hastalıkla mücadele eden ve ömür boyu diyet yapan hastalar için Büyükşehir Belediyesi’nin 2010 yılından bu yana Kent Ekmek Fabrikası’nda özel glutensiz ekmek ürettiğini belirten Başkan Vekili Aydoğan, “50 kentimize bu ekmeklerin dağıtımını yapıyoruz. Ayrıca yıl içinde glutensiz gıda paketleri dağıtarak, aileleri yalnız bırakmıyoruz. Hastalığın toplumda bilinirliğini artırmak için de bir kitap bastırdık. Destek çalışmalarımız sürüyor ancak hükümetin de dışarıdan ithal edilen glutensiz ürünlerin Türkiye’de üretilmesi için katkı sağlaması gerekiyor.” diye konuştu. Metabolik Hastalıklar Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği (Kocaeli Med-Der) Kurucu Başkanı Nesrin Atar ise kısa konuşmasında Türkiye’de bu iki hastalığa karşı farkındalık oluşturmak istediklerini belirterek, kendilerine katkı sağlayan Pekzorlu’ya teşekkür etti. Hakan Pekzorlu da 19 günlük yürüyüş sırasında broşürler dağıtarak vatandaşları bilgilendirdiğini ve büyük destek gördüğünü anlattı.

FENİLKETONÜRİ

Fenilketonüri, ırsi bir metabolik hastalıktır. Bu hastalıkla doğan çocuklar, proteinli gıdalarda bulunan fenilalanin isimli bir amino asiti metabolize edemezler. Sonuçta kanda ve diğer vücut sıvılarında artmış olan fenilalanin ve onun artıkları, çocuğun gelişmekte olan beyninde hasar yapar ve ileri derecede zihinsel engelli olmasına, sinir sistemini ilgilendiren daha birçok belirtinin ortaya çıkmasına sebep olur. Erken teşhis edildiğinde, tedavi edilebilen bir hastalıktır. Diyet tedavisi için fenilalanini çok azaltılmış veya fenilalanin içermeyen özel ve ilaç niteliğindeki mamaların ve protein içeriği azaltılmış un, ekmek, makarna gibi ürünlerin kullanılması gerekir.

ÇÖLYAK

Çölyak hastalığı, glutein proteinine karşı vücudun geliştirdiği tepkiden dolayı oluşur. Glutein proteini arpa, buğday, çavdar ve yulaf gibi tahıllarda bulunur. Çölyak da bu tahılların alınmasıyla gelişir. İnce bağırsaklarda ortaya çıkan bu hastalık sebebiyle bağırsak duvarları düzleşir ve besin emilimini tam anlamıyla yapamaz.

İLGİLİ HABERLER

​Mardin’de Filistin yararına “Hayır Çarşısı” açıldı​Mardin’de Filistin yararına “Hayır Çarşısı” açıldıDoğu Türkistanlılar: Olimpiyatların Çin'de düzenlenmesi insanlığa karşı işlenen bir suçturDoğu Türkistanlılar: Olimpiyatların Çin'de düzenlenmesi insanlığa karşı işlenen bir suçturGüzel ahlak timsali Şehid Abdulkuddus YazgilGüzel ahlak timsali Şehid Abdulkuddus Yazgil​Mescid-i Aksa maketi Kurban Bayramı'na kadar birçok ilde sergilenecek​Mescid-i Aksa maketi Kurban Bayramı'na kadar birçok ilde sergilenecekPKK’nin katlettiği 30 köylü mezarları başında anıldıPKK’nin katlettiği 30 köylü mezarları başında anıldı
SIRADAKİ HABER