HaberlerGündemÇocuğunuzun sağlığını düşünerek çanta seçimi yapın

Çocuğunuzun sağlığını düşünerek çanta seçimi yapın

Ortopedi ve Tramvatoloji Uzmanı Dr. Nurullah Ermiş, okulların açılmasına kısa süre kaldığını ve okul ihtiyaçları alınırken ailelerin birçok hassasiyete dikkat etmek zorunda olduğunu söyledi. Ermiş, bunlar arasında en önemlisinin okul çantası olduğunu ifade ederek, ailelerin çanta alırken, çocuklarının sağlığını ve ileride omurga sağlığını tehdit etmeyecek özelliklerde çanta alınması uyarısında bulundu.

Çocuğunuzun sağlığını düşünerek çanta seçimi yapın
Ortopedi ve Tramvatoloji Uzmanı Dr. Nurullah Ermiş, okulların açılmasına kısa süre kaldığını ve okul ihtiyaçları alınırken ailelerin birçok hassasiyete dikkat etmek zorunda olduğunu söyledi. Ermiş, bunlar arasında en önemlisinin okul çantası olduğunu ifade ederek, ailelerin çanta alırken, çocuklarının sağlığını ve ileride omurga sağlığını tehdit etmeyecek özelliklerde çanta alınması uyarısında bulundu.

Yeni bir eğitim-öğretim yılının başlamasına sayılı günler kaldığı bugünlerde velileri okul alışverişi telaşı sardı. Çocuklarına okul alışverişi yapan ailelerin, özellikle çanta alımı konusunda son derece dikkatli olmaları büyük önem taşıyor. Hatalı çanta kullanımının uzun vadede duruş bozukluklarına neden olabildiğini belirten Acıbadem Kayseri Hastanesi Ortopedi ve Tramvatoloji Uzmanı Dr. Nurullah Ermiş, çanta seçimi ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Omurga sağlığı ve duruş bozukluklarının önlenmesi adına ergenlik oldukça önemli bir dönemdir. Omurgadaki eğriliklere verilen genel bir isim olan skolyoz, özellikle gelişme çağındaki çocuklarda görülüyor. Skolyoz hastalığı, çocuklarda yanlış oturma, sürekli sırtın bir tarafında yük taşıma gibi nedenlerle ortaya çıkabiliyor. Bu hastalığa yakalananların omurgaları arkadan bakıldığında C veya S şeklini alıyor. Boy kısalığına, estetik görünüm bozukluğuna, akciğer kapasitesinin daralmasına, psikolojik bozukluklara, ileri yaşlarda kireçlenmeyle beraber bel ile sırt ağrılarına sebep oluyor.”

Çocukların taşıdıkları sırt çantalarının doğru seçimi ve doğru kullanımının önemli hale geldiğini ifade eden Dr. Nurullah Ermiş, “Sırt çantası, okul çağı çocuklarında en sık karşılaşılan yüklenme nedenidir. Ağır sırt çantası taşımak, okul çocuklarının gelişmekte olan eklem, kas ve ligaman yapılarında zorlanmalara neden olarak, belde kas gerginliği mekanizmasını tetikleyebilir, bozuk yürüyüş, kötü duruş ve ciddi kronik bel ağrılarına yol açabilir.” dedi.

"OKUL ÇANTASI TEK TARAFLI TAKILMAMALI"

Dr. Nurullah Ermiş, çocukların okul çantası ağır olursa veya tek taraflı omuz askısı kullanılırsa kas zorlanmalarına neden olacağını belirtti. Ermiş, şunları söyledi: “Özellikle boyun hızlı uzadığı yaşlarda tek el veya tek omuzla taşınan çantalar omurgada skolyoz gibi duruş bozukluklarına neden olabilir. Özellikle omurganın aşırı yüklenmesi ve çantanın uygun olmayan pozisyonda taşınması sonucu ortaya çıkan postür (duruş) bozukluğu, sırt ve bel ağrısına yol açar. Ayrıca ağır yüklenme, vücuda uygulanan yükün pozisyonu, yükün şekli ve büyüklüğü, taşıma süresi, çocuğun fiziksel ve ruhsal durumu bir araya gelerek ağrıya neden olur.”

"SIRT ÇANTASI SEÇERKEN NELERE DİKKAT ETMEK GEREKİR?"

Dr. Nurullah Ermiş, sırt çantası alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini de şöyle sıraladı: Çantanın üzerinde ağırlığı artıracak türde süslemeler bulunmamalıdır. Omuz kısımları geniş ve gerginliği yeteri derecede olmalıdır. Omuz ve sırt kısmında mümkünse sünger desteği bulunmalıdır. Dar askı, omuza baskı yaptığı için tercih edilmemelidir. Çantalarda bel kemeri kullanılmalıdır. Böylece yer değiştirmesi önlenir ve postür (duruş) bozulmaz. Çantaların sırt desteği olmalı, ancak bu destek çok sert malzemeden olmamalı, ortopedik sırt desteğine sahip çantalar tercih edilmelidir. Çantaların birçok bölme içermesine dikkat edilmelidir. Birden fazla bölme yük dağılımının düzenli biçimde olmasını sağlar.

Sırt çantaları ve içindeki ağırlıkların toplamı, vücut ağırlığının yüzde 10 ile yüzde 15’ini geçmemelidir. Sırt çantası, her iki omuzdan asılarak düzgün taşınmalıdır. Sırt çantaları uzun süreli taşınmamalı, uzun süreli ayakta kalınacaksa çıkarılmalıdır. Çantanın taşınma düzeyi kalça veya bel kemeri bölgesinde olmalıdır. Günlük ders programı dışında çantalara fazladan yük koymamak gerekir. Ağırlık uygun dağıtılmalı; daha ağır eşyalar sırta, bele daha yakına konmalıdır.İLGİLİ HABERLER

Türkiye-İran-Afganistan Üçlü Toplantısı başladıTürkiye-İran-Afganistan Üçlü Toplantısı başladıKovancılar Merkez Camii'nin temeline ilk kazma vurulduKovancılar Merkez Camii'nin temeline ilk kazma vurulduYola çıkan kız çocuğunu araçların altında kalmaktan şehir içi şoförü kurtardıYola çıkan kız çocuğunu araçların altında kalmaktan şehir içi şoförü kurtardıMardin OSB çalışanlarına Covid-19 aşısı vurulduMardin OSB çalışanlarına Covid-19 aşısı vurulduŞehadetinin 31'inci yıldönümünde Şehid Hasan TekinŞehadetinin 31'inci yıldönümünde Şehid Hasan Tekin
SIRADAKİ HABER