HaberlerGündemCizrelilerden kan bağışına yoğun ilgi

Cizrelilerden kan bağışına yoğun ilgi

Kızılay’ın Güneydoğu Anadolu Bölge Kan Merkezi’nden Cizre’ye gelen ‘Kan Bağışı Tırı’na Cizreliler yoğun ilgi gösterdi.

Cizrelilerden kan bağışına yoğun ilgi

Kan Bağışı Tırı, Cizre kaymakamlığı önünde, 12 Nisan Pazartesi gününe kadar gönüllülerden kan bağışı alacak.

Coronavirus (Covid-19) salgını dolayısıyla kan stoklarında büyük oranda azalma görülmesiyle birlikte Kızılay, birçok ilde olduğu gibi Cizre’de de kan bağışı kampanyası düzenledi.

Kızılay gönüllüsü Kübra Ayaz, Cizre halkını kan vermeye davet ederek, “Bütün Cizre halkını kan vermeye davet ediyorum, bir kan 3 candır. Lütfen kan bağışı yapın hayat kurtarın,” ifadelerini kullandı.

14 kez kan bağışında bulunduğunu belirten İrfan Elgün, “Kan bağışı hayat kurtarır, bugün verdiğimiz kan, yarın bizim için de kullanılabilir. 15 dakikalık bir süre ile 3 can kurtarabiliriz. Kan acil değil sürekli bir ihtiyaçtır.” dedi.

Kızılay Güneydoğu Anadolu Bölgesi Kan Bağış Merkezi kan bağışı uzmanı Yunus Küçükkaya, 01-12 Nisan tarihlerinde 10.00-18.00 saatleri arasında Cizre kaymakamlığı önünde Kan Bağış Tırı’ na vatandaşları beklediklerini ifade etti.

6 ilde 46 hastanenin kan ihtiyacı karşılanıyoruz

Diyarbakır, Batman, Mardin, Bingöl, Siirt ve Şırnak'taki 48 hastanenin kan ihtiyacını karşılamak için kan bağış organizasyonları düzenlediklerini söyleyen Küçükkaya, "Kan, yaşam için hayati bir öneme sahiptir. Sağlıklı kişilerin vücudu, kanı kendisi üretmektedir. Fakat talasemi, lösemi ve kanser hastaları kan ve kan ürünlerini dışardan sağlamak zorundalar. Bu nedenle bu kişilerin yaşamlarını sürdürebilmeleri için mutlaka düzenli olarak kan almaları gerekmektedir. Kızılay, ülke genelinde devlet ve özel tüm hastanelerin kan ihtiyacını karşılamaya çalışmaktadır. Malum Coronavirus salgını ile mücadelede alınan tedbirler ve havaların ısınmasıyla Kızılay kan stokları hızla azalmaktadır. İleride yaşanabilecek mağduriyetlerin önüne geçebilmek adına kan bağışı yapılması çok büyük önem arz etmektedir. Bu hem vicdani bir sorumluluk hem de vahim tabloların oluşmaması adına vicdani bir zorunluluktur." ifadelerine yer verdi.

15 dakikanızı verin 3 can kurtarın

Kan vermenin 15 dakika süren basit bir işlem olduğuna işaret eden Küçükkaya, "Bu 15 dakika süren işlem içerisinde vatandaşlarımızın sağlığına olumsuz etki edecek herhangi bir şey yok. 2 saatte bir dezenfektan uygulamasıyla temizlenen hijyenik ortamımız var. Hayat kurtarmak adına 15 dakikamızı ayırarak başkasının bir ömrü olabiliriz ve unutmayalım ki bu kan bir gün bize veya sevdiklerimize de lazım olabilir.  Bir ünite kan, 3 can demektir. Ne kadar çok duyarlılık o kadar çok hayat kurtarmak demektir. Cizreli vatandaşlarımızı kan vermeye davet ediyorum. Cizre halkına bugüne kadar göstermiş oldukları duyarlılıktan dolayı teşekkür ederiz." şeklinde konuştu.

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER