HaberlerGündemCizreli miniklerin tahta salıncaklardaki bayram keyfi

Cizreli miniklerin tahta salıncaklardaki bayram keyfi

Şırnak'ın Cizre ilçesinde minikler bayram sevinçlerini ahşap salıncaklarda yaşıyor. Cizre´de bu gelenek yıllardır devam ediyor.

Cizreli miniklerin tahta salıncaklardaki bayram keyfi
Şırnak'ın Cizre ilçesinde minikler bayram sevinçlerini ahşap salıncaklarda yaşıyor. Cizre´de bu gelenek yıllardır devam ediyor.

Bayram sabahı, günün ilk ışıkları ile salıncaklara koşan minikler doyasıya eğleniyor. Bayramın 3 günlerini tahta ve odunlardan oluşan salıncaklarda geçiren minikler, yemeklerini de park alanında bulunan tezgahlarda yiyor. Bölgeye özgü ve yöresine ait olan tahta ve odunlardan oluşan salıncaklar, çocuklardan özellikle bayramlarda büyük ilgi görüyor. Dicle Nehri kenarında kurulan tahta salıncaklarda çocuklar, bayram harçlıklarını alıp salıncak bölgesine akın ediyor. İnsan gücüyle çalıştırılan, yapı malzemesi tahtadan oluşan oyuncaklara binerek doyasıya eğlenen minikler, bayramın tadını çıkardı. Salıncaklarda 50 kuruş ile 1 lira arasında değişen ücretlerle eğlenen çocukların bindiği salıncak ve dönme dolapların tamamı insan gücü ile dönüyor.

Türkiye´nin her yerinde çocuklar bayramda lunaparklardaki modern oyuncuklarda eğlenirken, Cizreli minikler ise tahta ve odunlardan oluşan ve bölgede 'Cıncilik' adı olarak bilinen salıncaklarda eğleniyor. Tahta salıncaklara binen çocuklar, "Biz, her bayram olduğunda buraya geliyoruz. Ailemizden bayram harçlıklarımızı alıp burada bulunan salıncaklarda doyasıya eğleniyoruz. Burada tahta ve odunlardan oluşan salıncaklara binip akşama kadar oynuyoruz. Günümüzün tamamını hemen hemen burada geçiriyoruz. Çok güzel. Çok güzel eğleniyoruz. Çok mutluyuz." şeklinde duygularını ifade ediyor.

İLGİLİ HABERLER

Gaziantep’teki elektrik kesintilerine tepkiler sürüyorGaziantep’teki elektrik kesintilerine tepkiler sürüyorMalatya'da uyuşturucu ticareti yapmaktan bir kişi tutuklandıMalatya'da uyuşturucu ticareti yapmaktan bir kişi tutuklandıMalatya'da haklarında hüküm bulunan 32 kişi yakalandıMalatya'da haklarında hüküm bulunan 32 kişi yakalandıAnkara'da sokağa çıkma kısıtlamasını ihlal eden bin 315 kişiye ceza verildiAnkara'da sokağa çıkma kısıtlamasını ihlal eden bin 315 kişiye ceza verildiBağlar'da yeni yerleşim yerlerinin sorunları çözülüyorBağlar'da yeni yerleşim yerlerinin sorunları çözülüyor
SIRADAKİ HABER