HaberlerGündemCizre'de "Yayalar Kırmızı Çizgimiz" projesi hayata geçirildi

Cizre'de "Yayalar Kırmızı Çizgimiz" projesi hayata geçirildi

İçişleri Bakanlığı tarafından Türkiye'nin tamamında trafikte yayaların geçiş üstünlüğünü hatırlatmak için başlatılan "Yayalar Kırmızı Çizgimiz" farkındalık projesi Şırnak'ın Cizre ilçesinde 'de de hayata geçirildi.

Cizre'de "Yayalar Kırmızı Çizgimiz" projesi hayata geçirildi

Cumhuriyet Meydanı'nda, gerçekleştirilen etkinliğe, Cizre kaymakamı ve Belediye Başkan V. Davut Sinanoğlu, ilçe protokolü ve İlkokul öğrencileri katıldı.

"Önce Yaya Uygulaması" adıyla düzenlenen etkinlikte, yaya geçidinin şeridini sembolik olarak kırmızıya boyayan Kaymakam Sinanoğlu, öğrencilere birlikte araç sürücülerine broşür dağıttı.

Etkinlik kapsamında esnafları da ziyaret eden Sinanoğlu, araç kullanırken yaya geçiş önceliği konusunda herkesin hassas davranması gerektiğini söyledi.

Trafik konusunda daha duyarlı ve dikkatli davranılması için 2018 yılında trafik kanununda bir değişiklik yapıldığını hatırlatan Sinanoğlu, değişikliklerin amacının yaya geçiş üstünlüğünü ön plana çıkarmak olduğunu söyledi.

"Yaya üstünlüğü medeniyetimizin bir parçasıdır"

Trafikte her yıl binlerce insanın vefat ettiğini belirten Sinanoğlu, "Uygulanan kampanyalarla rakamlar gittikçe düşmeye, belli bir bilinç oluşmaya başladı. Öncelik hayatın, öncelik yayanın sloganıyla 2019 yılı, yaya öncelikli trafik yılı ilan edilmişti. Onun devamında 2020 ve 2021 yıllarında da kampanyalar başlatıldı. Bugün de kırmızı çizgimizi çekerek tüm kardeşlerimizi, medeniyetimizin bir parçası olan yayaya saygı göstermeye, önceliği mutlak surette yayaya vererek kavşak ve yaya geçitlerindeki kazaların ve can kayıplarının sıfırlanmasına yönelik bir hedefimiz var." diye konuştu.

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER