HaberlerGündemÇipli damacanalar geliyor

Çipli damacanalar geliyor

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, su damacanalarının kimliği olacağını, su ile ilgili belirlenen standartların kapaktaki çipte yer alacağını söyledi. Müezzinoğlu, yabancı doktorların kamu hastanelerinde çalışabilmesi için yasal düzenlemenin yapıldığını, bunu da yıl sonuna kadar yapacaklarını ifade etti.

Çipli damacanalar geliyor
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, su damacanalarının kimliği olacağını, su ile ilgili belirlenen standartların kapaktaki çipte yer alacağını söyledi. Müezzinoğlu, yabancı doktorların kamu hastanelerinde çalışabilmesi için yasal düzenlemenin yapıldığını, bunu da yıl sonuna kadar yapacaklarını ifade etti.

Bakan Müezzinoğlu Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne gelerek, sağlık çalışanlarıyla bayramlaşarak kahvaltı yaptı. Müezzioğlu, ardına basın mensuplarının sorularını cevapladı. Sağlıklı suyun insan sağlığı için önemine dikkat çeken Müezzinoğlu, “Bu damacanaların 3 yıllık ömrü var. 3 yıldan sonra kullanılamaz. 75 defa yıkanma süreçleri var. Bunların sağlıklı yıkanıp yıkanmadığı, iyi dezenfekte edilip edilmediği, sıcak suyla dezenfekte edilip edilmediği önemli. Damacanadaki suyun üç aylık ömrü var. Sağlıklı kontrol edilip edilmediği ile ilgili değerlendirmeleri TÜBİTAK’la ortaklaşa yapıyoruz.” dedi.

‘İLAÇ TAKİP SİSTEMİ GİBİ SUYUN KALİTESİ GÖRÜLECEK’

Her damacananın bir kimliği olacağını kaydeden Müezzinoğlu, “Her kullanım suyu için kapağında ayrı bir kontrol sistemi olacak. O kontrolde suyun sıcaklığı, kullanılan deterjanın standartlara uygun olup olmadığı, suyun kalitesi, su ile ilgili belirlediğimiz standartlar, o kapaktaki çipte kayıtlı olacak. Bütün bunları ilaç takip sisteminde olduğu gibi telefonlara da program yükleyerek, damacana suyunu alan her vatandaşımız kullandığı suyun hem kimliğini, hem de kalitesini kendi telefonundan görmüş olacak. Bizim arzumuz insanların sağlıklı beslenmesi ile ilgili en önemli unsur olan suyun vatandaşa sağlıklı bir şekilde ulaşabilmesi.” ifadelerini kullandı.

‘20 BİN UZMAN, 10 BİN PRATİSYEN HEKİM AÇIĞI VAR’

Yabancı hekimin Türkiye’de çalışabilmesiyle ilgili gazetecilerin sorularını da cevaplandıran Müezzinoğlu, “Ülke olarak hekim açığımız var. Hekim açığımızı kendi insan kaynaklarımızla kapatabilmek için 2007 yılından itibaren tıp fakültesindeki öğrenci kontenjanlarımızı arttırdık. Buna rağmen uzman hekim açığımız 20 bin, pratisyen hekimde ise asgari 10 bin. Mesleki anlamda gerek bilgi birikimi yüksek ülkelerden, gerek komşu ülkelerden yabancı hekimlerin ülkemize gelerek 77 milyonluk insanımıza hizmet etmesini istiyoruz. Bu anlamda Yunanistan’da hekim fazlalığı var. Yunanistan’da 10 bin kişiye düşen hekim sayısı 61. Bizde ise 17. Gerek mezun olanlar, gerekse ihtisas için 7-8 yıl bekleyen hekimler var. Geçen yıl Almanya, Yunanistan’dan 15 bin hekimi 9 yıl çalışma kaydıyla bir anlaşma imzaladı. Almanya başka ülkelerin bilgi birikimi yüksek genç hekimlerini kendi ülkesinde değerlendirirken, Türkiye olarak biz de farklı ülkelerde bilgi birikimi iyi, yetişmiş genç insanları ülkemizin hizmetine kazandırmaya çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.

‘YABANCI DOKTORLARIN DÜZENLEMESİNİ YIL SONUNA KADAR YAPACAĞIZ’

Bu anlamda YÖK ile görüşüldüğünü belirten Müezzinoğlu, “Kamuda yabancı hekim çalıştıramıyoruz. Onunla ilgili yasal düzenleme yaptıktan sonra farklı ülkelerdeki bilgi birikimleri ve denklikleri YÖK tarafından kabul edilen yabancı uyruklu hekimlerin Türkiye’ye hizmet vermesini düşünüyoruz. YÖK’ün ihtisasla ilgili süreçlerini bayramdan sonra görüşeceğiz. Özel sektörde yabancı uyruklu doktorlar çalışabiliyor. Kamuda çalışmalarıyla ilgili düzenlemeyi de yıl sonuna kadar yapmış olacağız.” diye konuştu.

İLGİLİ HABERLER

Adıyaman Belediyesi refüjlere çiçek diktiAdıyaman Belediyesi refüjlere çiçek diktiAdıyaman Belediye Başkanı Şehir İçi Minibüs Kooperatifi Başkanlarını dinlediAdıyaman Belediye Başkanı Şehir İçi Minibüs Kooperatifi Başkanlarını dinlediMalatya'da 3'ü düzensiz göçmen 14 kişi yakalandıMalatya'da 3'ü düzensiz göçmen 14 kişi yakalandıYapılandırma başvurusu için son hafta!Yapılandırma başvurusu için son hafta!Coronavirus halkı yöresel ürünlere yönlendirdiCoronavirus halkı yöresel ürünlere yönlendirdi
SIRADAKİ HABER