HaberlerGündemÇin'in Doğu Türkistanlılara yaptığı zulüm Adana'da tel'in edildi

Çin'in Doğu Türkistanlılara yaptığı zulüm Adana'da tel'in edildi

Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde uyguladığı, ifsat, baskı, asimile çalışmaları ve insan hakları ihlalleri Adana’da lanetlendi.

Çin'in Doğu Türkistanlılara yaptığı zulüm Adana'da tel'in edildi

Çin'in uyguladığı baskı ve insan hakları ihlallerini protesto etmek amacıyla Adana’nın Seyhan ilçesinde bulunan tarihi Taş Köprü’de buluşan İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği Adana Şubesi üye ve gönüllüleri, "Doğu Türkistan'da yapılan zulme sessiz kalmayın!", "Doğu Türkistan'da zulüm son bulsun.", "Zulme sessiz kalmak zulümdür." Dövizleri ile kent meydanında dolaştı.

MAZLUMDER Adana Şube Başkanı Avukat Ali Çaldır ise yaptığı açıklamada, Çin zulmünü en sert şekilde lanetlediklerini bildirdi.

Çin Halk Cumhuriyeti’nin ve Çin Komünist Partisinin, Doğu Türkistan'da eşi görülmemiş bir zülüm, soykırım ve asimilasyon politikası uyguladığını ifade eden Çaldır, Türkiye'nin, Doğu Türkistan meselesine Çin Komünist Partisi perspektifinden değil mazlum Uygur Türkleri perspektifinden bakması gerektiği ifade edildi.

Çin Halk Cumhuriyeti ile olan tüm diplomatik ilişkilerini askıya alması çağrısında da bulunan Çaldır, Türkiye'nin Doğu Türkistan meselesine daha duyarlı olunmasını istedi.

İLGİLİ HABERLER

Mardin’de husumetli aileler barıştırıldıMardin’de husumetli aileler barıştırıldıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıRamazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Ramazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Cumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyorCumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyor
SIRADAKİ HABER