HaberlerGündemÇin Huizhou Heyeti Manisa'da

Çin Huizhou Heyeti Manisa'da

Manisa'da yatırım yapmak üzere incelemelerde bulunmak amacıyla gelen Çin'in Huizhou heyetiyle mutabakat imzalandı.

Çin Huizhou Heyeti Manisa'da
Manisa'da yatırım yapmak üzere incelemelerde bulunmak amacıyla gelen Çin'in Huizhou heyetiyle mutabakat imzalandı.

Çin Komünist Partisi Huizhou Şehri Komitesi Sekreteri ve Huizhou Şehri Halk Kongresi Daimi Komitesi Başkanı Chen Yiwei, Çin Halk Cumhuriyeti'nin İstanbul Başkonsolosu Zhang Qingyang ve 30 kişilik heyet Manisa'da yapılacak yatırımları incelemek amacıyla Manisa'ya geldi. Manisa'ya gelen heyet ilk olarak Manisa Valisi Abdurrahman Savaş'ı ziyaret etti. Ziyarette açıklamalarda bulunan Huizhou Şehri Halk Kongresi Daimi Komitesi Başkanı Chen Yiwei, yapılacak yatırımlarla ilgili önce araştırma yapacaklarını belirterek, "Türkiye’deki yatırımcıları Çin’e davet ediyoruz, aynı zamanda Çini yatırımcıları Manisa’ya yatırım yapmasını umuyoruz.” dedi. Ziyaretin ardından heyetn Manisa Organize Sanayi Bölgesi'ne (MOSB) geçti. MOSB toplantı salonunda Vali Abdurrahman Savaş ile Huizhou Şehri Halk hükümeti Belediye Başkan Yardımcısı Wang Sheng arasında dostluk ilişkisinin ve işbirliğinin geliştirilmesi hakkında mutabakat anlaşması imzalandı. Burada konuşan Çin Komünist Partisi Huizhou Şehri Komitesi Sekreteri ve Huizhou Şehri Halk Kongresi Daimi Komitesi Başkanı Chen Yiwei, iki şehir arasında dostluk işbirliğini geliştirmek adına bu ziyaretten çok memnun olduklarını söyledi. Bu anlaşmanın ilişkilerin geliştirilmesi adına çok anlamlı olduğunu dile getiren Yiwei, iki şehir arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine katkıda bulunacaklarını bildirdi. Mutabakatın imzalanması ile iki şehrin ekonomik ilişkilerinin ilerleyeceğine inandığını aktaran Yiwei, “Bu ilişki iki şehrinde gelişmesine katkı sağlayacaktır. İki şehir arasında teknoloji transferinin olmasını istiyoruz. Elektronik ürünlerde Ar-Ge çalışmaları yapılabilir. İki şehir arasında teknoloji açısından çok daha iyi ilişkiler kurabiliriz.” şeklinde konuştu.

"MANİSA ÖNEMLİ BİR POTANSİYELE SAHİP"

Çin Heyeti'nin ardından konuşan Manisa Valisi Abdurrahman Savaş, ülkelerin üretimde bir biriyle rekabet ederken, aynı zamanda ülkelerinde üretimin en uygun olduğu ürünlerle bir birleri ile iş yapmak suretiyle bölgelerinin gelişimi için birlikte çalışma kültürü de önemli derece bu dönemde icra etmeye başladıklarını kaydetti. Büyüklük olmasa bile gelişim özellikleri ili bir birine yakın iki ülkeyi tanımladıklarını dile getiren Savaş, “Manisa ve Huizhou bu iki bir birine gelişim azmi yönüyle benzeyen iki ülkenin birbirine benzeyen iki şehri olma özelliğiyle de manidar bir benzerlik ifade ediyor. Manisa sahip olduğu potansiyeli daha geliştirme azmi içerisinde ve bu yönüyle de çok değerli Çin heyetinin bu ziyaretleriyle iki ülkenin karşılıklı olarak, ekonomik ve ticari ilişkilerini geliştirilmesi hususunda Manisa önemli bir potansiyele sahip bir il. Heyetlerimiz arasındaki bu karşılıklı ilişkiler ve sonunda tesis edeceğimiz kardeş şehir anlaşmasının hem ekonomik ilişkiler hem de kültürel anlamda kuracağımız ilişkilere çok önemli katkılar sağlayacağına ümit ediyorum.” şeklinde kaydetti.

Konuşmaların ardından toplantıda iki şehrin ekonomik ve sosyal durumunun tanıtımı yapıldı. Toplantı sonunda her iki taraf bir birine hediye takdim etti. Huizhou heyeti daha sonrada OSB’yi gezdi.

İLGİLİ HABERLER

Mardin-Midyat bölünmüş yol yapımına başlandıMardin-Midyat bölünmüş yol yapımına başlandı​ İnşaat firmasına yapılan operasyonun ardından mağdurlar ve avukatlarından basın açıklaması​ İnşaat firmasına yapılan operasyonun ardından mağdurlar ve avukatlarından basın açıklamasıEzan Platformu: Arapça ezan yasağıyla İslam sosyal hayattan tecrit edilmek istendiEzan Platformu: Arapça ezan yasağıyla İslam sosyal hayattan tecrit edilmek istendiŞanlıurfa Müftülüğü ve Yeşilay işbirliği ile bağımlılıklarla mücadele edilecekŞanlıurfa Müftülüğü ve Yeşilay işbirliği ile bağımlılıklarla mücadele edilecekSiirt Valisi Hacıbektaşoğlu, asfalt çalışmalarını yerinde incelediSiirt Valisi Hacıbektaşoğlu, asfalt çalışmalarını yerinde inceledi
SIRADAKİ HABER