HaberlerGündemÇin'den Akşener ve Yavaş'a Barın Katliamı yanıtı

Çin'den Akşener ve Yavaş'a Barın Katliamı yanıtı

​​Çin'in 31 yıl önce Doğu Türkistan’ın Barın kasabasında yaptığı katliamı ile ilgili mesaj paylaşan İYİ Parti Genel Başkanı Merak Akşener ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'a yanıt verdi.

Çin'den Akşener ve Yavaş'a Barın Katliamı yanıtı

Çin’in Ankara Büyükelçiliği resmi Twitter hesabından Akşener ve Yavaş'ın hesapları etiketlenerek "Çin tarafı karşılık verme hakkını saklı tutmaktadır." ifadesi kullanıldı.

Akşener, 5 Nisan 2021 tarihinde sosyal medya hesabından Çin'in Doğu Türkistan'da yaptığı katliama dikkat çekerek şu ifadeleri kullanmıştı:

Barın Katliamı’nda Çin esaretine boyun eğmeyen Doğu Türkistanlı soydaşlarımızı, şehadetlerinin yıl dönümünde rahmetle anıyorum…

Esaret altındaki soydaşlarımızı unutmayacak, uğradıkları zulümlere sessiz kalmayacağız.

Doğu Türkistan bir gün mutlaka bağımsız olacak!

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş da "Doğu Türkistan'da yaşanan katliamın acısını 31 yıl geçmesine rağmen hâlâ ilk günkü gibi hissediyoruz. Barın şehitlerini rahmetle anıyorum." ifadelerini kullanmıştı.

Barın Katliamı'nın yıl dönümünde siyasilerin paylaştığı mesajlara cevap veren Çin’in Ankara Büyükelçiliği ise şu yanıtı verdi:

Çin tarafı, herhangi bir kişi veya gücün Çin’in egemenliğine ve toprak bütünlüğüne herhangi bir şekilde meydan okumasına kararlılıkla karşı çıkmakta ve bunu şiddetle kınamaktadır. Çin tarafı, haklı karşılık verme hakkını saklı tutmaktadır.

İYİ Parti'den Çin Büyükelçiliğine görselli yanıt

Çin’in paylaşımına İYİ Parti'nin resmi sosyal medya hesabından tepki gösterildi. Akşener’in yer aldığı bir karikatür "Boş konuşmayı bırakın, siz önce Uygur’lara yaptığınız soykırımı durdurun" notuyla paylaşıldı.

Çin'in Ankara Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığına çağrıldı

Çin'in Ankara Büyükelçisi Liu Şaobin, Büyükelçiliğin sosyal medya paylaşımlarından duyulan rahatsızlık nedeniyle Dışişleri Bakanlığına çağrıldı.

Şaobin, Büyükelçiliğin paylaşımlardaki ifadeler konusunda duyulan rahatsızlık dile getirildi.  

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER