HaberlerGündemÇıldır"da Hayvanlara Şap Aşısı Yapıldı

Çıldır"da Hayvanlara Şap Aşısı Yapıldı

Ardahan Çıldır ilçesinin bazı köylerinde şap vakası görülmesi üzerine Çıldır Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından hayvanlara şap aşısı yapıldı.

Çıldır"da Hayvanlara Şap Aşısı Yapıldı
Ardahan Çıldır ilçesinin bazı köylerinde şap vakası görülmesi üzerine Çıldır Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından hayvanlara şap aşısı yapıldı.

Şap hastalığı yüzünden karantina uygulanan ilçede hastalığın yayılmaması için tedbir amaçlı şap aşısı yapıldı. Çıldır ilçe merkezi ve bazı köylerde yapılan şap aşısının tüm köylerde yapılacağının bilgisi alındı. Konuyla ilgili gazetemize açıklamalarda bulunan Çıldır Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkilileri “İlçemizde görülen şap hastalığın yayılmasını önlemek amacı ile Çıldır İlçe merkezi ve bazı köylerde şap aşısı yaptık. Kalan diğer köylerimizde de şap aşısı yapacağız. Amacımız hastalık daha fazla ilerlemeden, bu vakayı en az zararla atlatmak. Hastalık tamamen kontrol altına alınana kadar çalışmalarımız devam edecek. Üreticilerimizin de bu dönemde Tarım İl Müdürlüğümüzün koymuş olduğu karantinaya uymaları gerekiyor. Şap hastalığı görülen bir köyden başka bir köye hayvan sevki yapmak hastalığı diğer köylere taşımak anlamına gelir. Bu konuda Tarım İl Müdürlüğümüzün Jandarma ve Polis trafik ekipleriyle koordineli çalışmaları sürüyor. Karantina süresi içerisinde hayvan sevki yapan kişilere çok ağır para cezası işlemleri uygulanacaktır” dediler.

İLGİLİ HABERLER

AİÇÜ Rektörü Karabulut ile SERKA Genel Sekreteri Taşdemir protokol imzaladıAİÇÜ Rektörü Karabulut ile SERKA Genel Sekreteri Taşdemir protokol imzaladıMalatya için şiddetli rüzgâr ve fırtına uyarısıMalatya için şiddetli rüzgâr ve fırtına uyarısıMeteoroloji'den 10 il için çığ uyarıMeteoroloji'den 10 il için çığ uyarıMalatya için şiddetli rüzgâr ve fırtına uyarısıMalatya için şiddetli rüzgâr ve fırtına uyarısıSERKA yönetim kurulu toplantısı Ağrı’da yapıldıSERKA yönetim kurulu toplantısı Ağrı’da yapıldı
SIRADAKİ HABER