HaberlerGündemÇığ felaketinde hayatını kaybedenler anıldı

Çığ felaketinde hayatını kaybedenler anıldı

Van'ın Bahçesaray ilçesinde, 4-5 Şubat 2020 tarihinde meydana gelen çığ felaketinde hayatını kaybeden 42 kişiyi anma programı düzenlendi.

Çığ felaketinde hayatını kaybedenler anıldı

Van-Bahçesaray Karayolunun Karabet Geçidi yakınlarında geçen yıl bir gün arayla düşen 2 çığ felaketinde hayatını kaybeden 42 kişi unutulmadı.

Van Valiliği ve Çatak Belediyesi tarafından olayın gerçekleştiği karayolunda, çığda hayatını kaybedenlerin anısına inşa edilen Şehitler Çeşmesi ve Mescidi önünde bir program düzenlendi.

Yapılan çeşme ve mescitte incelemelerde bulunan Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, daha sonra basın mensuplarına açıklamada bulundu.

Çığda hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır dileyen Bilmez, çığ faciasının tüm ülkeyi yasa boğduğunu hatırlattı.

Van Valisi Mehmet Emin Bilmez

Çığların bölgenin kaderi olduğunu, sürekli bölgede çığların olduğunu ve zaman zaman can kayıplarının yaşandığını hatırlatan Bilmez, "Geçen yıl çığ altında kalan vatandaşlarımızı kurtarırken, 2'nci çığ düştü ve 42 canımızı kaybettik. Bugün burada onları anmak, unutmadığımızı göstermek ve rahmet dilemek için toplandık. Başta Bahçesaray olmak üzere Çatak'ta çığların meydana geldiği bölgelerde, devletimiz tarafından orta ve uzun vadede kalıcı önlemlerin alınması için imkanlarımızı seferber etmişiz. Kısa zamanda da inşallah sonuçları alacağız. Bu çeşme, onlar adına bir anıttır. Gelen gidenin su içtiği, namaz kıldığı bir yer olacak. Yolu kullanan vatandaşlarımız burada durdukça da çığda hayatını kaybeden canlarımızı anacaklar." dedi.

Anma programına Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, Van Milletvekilleri Osman Nuri Gülaçar ve Abdulahat Arvas, Bahçesaray Kaymakamı Muhammet Öztabak, Çatak Belediye Başkanı Abdurrahman Şeylan ile aileler katıldı.

Program, Çatak Merkez Camii'ndeki mevlit ve duaların ardından son buldu.

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER