HaberlerGündemÇiftçilere 6 milyon 500 bin adet sertifikalı sebze fidesi dağıtılacak

Çiftçilere 6 milyon 500 bin adet sertifikalı sebze fidesi dağıtılacak

Gaziantep Valiliği ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğü koordinasyonunda Büyükşehir Belediyesi tarafından çiftçilere dağıtılacak “Sertifikalı Sebze Fidesi Dağıtımı Protokolü” için imza töreni düzenlendi.

Çiftçilere 6 milyon 500 bin adet sertifikalı sebze fidesi dağıtılacak

Valilikte düzenlenen törende konuşan Vali Davut Gül, gastronomi kenti Gaziantep’in ürünlerinin gelecek nesillere ulaşabilmesi için verilen desteklerin önemli olduğunu kaydetti.

Tarımda çiftçinin ihtiyacı olan her konuda destekler verildiğini belirten Gül, “Protokollerimiz destek oluyor, çiftçilerimize ama en önemlisi biz gastronomi kentiyiz. Bu şehrin gastronomi kenti olurken tescilli, coğrafi işaretli ürünleri var. Bu ürünlerin gelecek nesillere ulaşabilmesi için sizin verdikleriniz bu tohumlar ve fideler çok önemli. Geleneksel tatların devam etmesi için malzeme sürekliliği sağlanmış oluyor. Birlikte iş yapma modelinin en önemli örneklerinden birisi Gaziantep’tir. Büyükşehir Belediyesi’nin tarımla ilgili yaptığı destekler, kentin en ince kılcal damarlarının ihtiyaçlarını karşılayan bir çalışma. 10-20 yıl sonra neye ihtiyaç varsa ona göre çalışılıyor. Bu çalışmalar da birer birer hayata çıkıyor. Projeler tamamlandığında gıda anlamında şehir sınıf atlayacak.” diye konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de, “Her gün burada farklı bir müjde veriyoruz. İki gün önce Adalet Bakanımız ile birlikte Tarım Bakanımıza gittik. İlk konumuz ağaçlandırmaydı. 100’üncü yılda 27 milyon fidan hedefimiz var. Bu fidanları dikerken gelir getirici fidanlar dikmek hem de çiftçimizi rahatlatmayı amaçlıyoruz. Tam da bunun için 2014 yılında kurduğumuz daire başkanlığı ile önce tek tip destekler verdik. Yeni dönemde her ilçeye uygun yeni teşvik modeline geçtik. Sertifikada önem verdiğimiz konulardan birisi. Çünkü doğru fideyi doğru toprakla buluşturarak verimliliği arttırmamız gerekiyor. Buradan hem ‘Yeşil Antep Projesi’ne destek vererek gastronomide ilerlememiz gerekiyor. Her şey toprakta başlıyor. Biz ‘Güneşten gelen lezzet’ demiştik. Bunun içinde doğru fideyi doğru bölgede doğru şekilde teşvik etmemiz gerekiyordu. Bunu yaparken çiftçiyi rahatlatıp toprağı, suyu, havayı düşünerek iyi planlama gerekiyor. Ekibimizin yaptığı planlamayla bugün birlikte iş yapma modelimizle bu fidelerimizi çiftçilere vereceğiz. Onların talebiyle bu projeler şekillendi. Hızlı bir şekilde dağıtım yapacağız. Çok doğru bir iş herkes kazanacak, şehir kazanacak, Yeşil Antep Projesi’ne destek olacak.” ifadelerini kullandı.

Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler ve Gıda Daire Başkanı Kenan Seçkin, Gaziantep’te sertifikalı ürünün kullanımının yaygınlaştırılması ve çiftçilere gösterilen yenilikler bağlamında 6 milyon 500 bin adet sebze fidesi dağıtacaklarını belirtti.

İmzalanan protokol ile Gaziantep’e bağlı Oğuzeli, Şehitkamil, Yavuzeli, Araban, Karkamış, Nurdağı, Nizip ilçeleri başta olmak üzere Gaziantep Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından belirlenen tarım alanlarında ve gastronomi ile Tarımsal Eğitim Merkezinde gelir getirici sertifikalı sebze fidelerinin dikimi ile üretimin arttırılması, yaygınlaştırılması, halkın refah seviyesinin yükseltilmesi ve kırsaldan kente göçlerin azaltılması amaçlanıyor.

Protokol kapsamında, Büyükşehir Belediyesi tarafından sertifikalı 4 milyon 300 bin adet Maraş biberi, 1 milyon adet Antep acı dolma biberi, 1 milyon adet Antep dolma patlıcan, 125 bin adet oturak domates ve 75 bin adet sof yerli oturak domates fidesi dağıtılacak.

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER