HaberlerGündemÇiftçiler fıstık ağaçlarının budama işlemlerine devam ediyor

Çiftçiler fıstık ağaçlarının budama işlemlerine devam ediyor

Batman’daki çiftçiler, hastalıkların önüne geçmek amacıyla bahçelerindeki fıstık ağaçlarının budama işlemlerini sürdürüyor.

Çiftçiler fıstık ağaçlarının budama işlemlerine devam ediyor

Çiftçiler, önemli gelir kaynakları arasında olan fıstık için yeni dönem hazırlıklarına devam ediyor. Bir sonraki hasat döneminde daha fazla verim alabilmek amacıyla fıstık bahçelerinde bakım ve budamalara start veren çiftçiler, ağaçların daha uzun ömürlü olması için bakım ve budamanın önemine dikkat çekiyor.

İLKHA muhabirine konuşan çiftçiler, fıstık ağaçlarından daha iyi verim alabilmek için fıstık ağaçlarını budadıklarını söyledi.

“Fıstığın verimi buğday ve mercimekten daha iyi”

Budama işlemlerinin mayıs ayına kadar devam ettiğini belirten çiftçi Hasan Bingöl, “Budaması yapılan ağaçların verimi daha iyi oluyor. Budama işlemi mayıs ayına kadar devam ediyor. Mayıs ayından sonra artık budama yapamazsın. Burası yaklaşık 100 dönüm arazidir. Arazi içinde aşılanacak küçük ağaçlar da var. Fıstığın verimi buğdaydan ve mercimekten daha iyidir. Geç ürün verse bile çocuklarımızın geleceği ve yatırım amaçlı çok iyidir. Fıstık bir nevi emeklilik garantisi gibi geliyor. Tarlamız buğday ve mercimeğe uygun değildi. 7 yıl önce ektiğimiz fıstığın verimini almaya başladık.” diye konuştu.

“Çiftçiler fıstığa yöneldi”

Neredeyse tüm çiftçilerin fıstık ekimine yöneldiğini ifade eden bir diğer çiftçi Hüseyin Bingöl, “Ağaç budama mevsimindeyiz. Fıstık ağaçlarının yaprakları döküldüğü için önümüzdeki yılın mahsulü belli oluyor. Buradaki ağaçların budaması ocak, şubat gibi biter. Fıstık ağacı budarken dalların gözlerine dikkat ediyoruz. Ağaç dallarında mahsul verecek dallar belli oluyor. Bu tarlamızda ağaçlarımız 7 metre arayla ekildi. Bir dönüm arazide 27 tane ağaç oluyor. Köyümüzdeki çiftçilerin yüzde 80’i fıstığa yönelmiş durumda. Köyümüzde yaklaşık 6 bin dönüme yakın arazide fıstık ekilmiş durumda.” dedi.

İLGİLİ HABERLER

Şanlıurfa'da bir gecede 6 işyeri soyulduŞanlıurfa'da bir gecede 6 işyeri soyulduVan'da bir PKK mensubu teslim olduVan'da bir PKK mensubu teslim olduÇeşitli suçlardan 15 yıl kesinleşmiş hapis cezası bulunan şahıs yakalandıÇeşitli suçlardan 15 yıl kesinleşmiş hapis cezası bulunan şahıs yakalandıPeçe takan kadını uçaktan indirmeye çalıştılarPeçe takan kadını uçaktan indirmeye çalıştılarTürkiye'de Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 25 bini aştı Türkiye'de Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 25 bini aştı
SIRADAKİ HABER